Kæmpe Brøndby-salg: ‘Han skal nok klare det’

Clement Bischoff kan snart kalde sig Brighton-spiller, og U21-landstræner Steffen Højer tror, at det kan blive en succes.



En kæmpe nyhed har ramt fodbold-Danmark denne onsdag.

Tipsbladet har nemlig kunnet afsløre, at Brøndby-stortalentet Clement Bischoff er blevet købt af Brighton i en handel på hele 60 millioner kroner gældende fra sommer.

Men er det et godt skifte for Bischoff?

– Det er jo svært at sige. Jeg synes, at Brighton sagtens kunne være fint til ham. Der er jo stor forskel på, hvordan der bliver spillet på de forskellige hold. Han er jo en spiller, der gerne udfordrer på et teknisk højt niveau.

– Han har også en fin fart, så jeg tror, at det er en spiltype, der vil passe mange steder. Det er jo gået hurtigt for ham, men det går hurtigt for nogle spillere. Det bliver sindssygt spændende at følge ham, hvis han skal til Brighton, og det lykkes for ham at komme derover, siger U21-landstræner Steffen Højer i et interview med Tipsbladet.

Et stort håb for Højer er, at Bischoff hurtigt kan finde sig en plads på Premier League-mandskabet.

– For mig er det bedst, at de spiller på det højeste niveau, men de skal samtidig få spilletid. Det er hele tiden balancen. Mange spillere bliver købt på det, som de kan, men de bliver også købt på potentialet.

U21-landstræneren udtog Bischoff i slutningen af november, hvor han gjorde et stort indtryk på ham.

– Det er en ekstremt talentfuld spiller, som har fået sit gennembrud i Brøndby. Han har måske haft en lidt sej vej, da han egentlig tog sin plads som wingback, selvom han er bedst som kant i et 4-3-3-system.

– Vi havde ham med, hvor vi satte ind mod Spanien, som er et af de bedste hold i Europa i U21. Han kom lynhurtigt ind og tilpassede sig. Han har det mod og den frækhed, så han kunne spille på holdet. Han er en type, som bliver bedre, jo bedre spillere han spiller med eller imod.

Artiklen fortsætter under billedet.

Foto: Alamy

Skal nok klare det

Den 19-årige Bischoff har fået en større og større rolle for Brøndby, men til sommer er det slut for ham. Højer tror dog, at den unge spiller kommer til at klare det flot i England.

– Jeg synes, at han har været relativt uimponeret i Brøndby. Han var en del af et hold, der spillede nogle rigtig gode kampe. Man snakker meget om alder, men jeg synes, at han holdt niveau, og det er ikke det nemmeste i Brøndby med presset.

– Jeg har en ret stor tro på, at han kan håndtere det, som han kommer ud for. Hans fodboldmæssige kvaliteter er man ikke i tvivl om, men så er spørgsmålet, hvor hurtigt han kan tilvænne sig det fysiske aspekt ved at rykke til et andet land. Jeg har en ret god tro på, at han nok skal klare det.

Bischoff får en kontrakt gældende til sommeren 2030.





‘CV’: Her er AGF’s transferplaner




LIVE

VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal

Møde med agenten – de vil have Højbjerg

Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Portugal skuffede stort mod DR Congo



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er FCK’s modstander i Conference League

Blæst bagover af 18-årig

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

De lurer på Kjærgaard

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Mexico – Sydkorea

Hård straf: Sydsiden Øvre lukkes i to kampe

Brøndby henter keeper – her er planen

Lurer på varm VM-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke