Der er knivskarp konkurrence om top 4-placeringerne med bare to spillerunder tilbage af Premier League. Chelsea holder tredjepladsen med 63 point foran Leicester og Manchester United, der begge har 62 point.
Der er derfor voldsomt pres på Kasper Schmeichel og resten af Leicester-holdet, når der søndag skal hentes tre vigtige point på udebane mod Tottenham for fortsat at holde Manchester United bag sig i jagten på Champions League.
Det bliver på ingen måde nogen nem opgave, for Tottenham har nemlig også fortsat masser at spille for, da holdet blot er et point efter Wolverhampton på den sjetteplads, der giver adgang til Europa League.
Så der er lagt op til et vildt brag, hvor begge mandskaber kommer efter tre uhyre vigtige point, der kan blive voldsomt afgørende for den kommende sæsons udsigter i forhold til de europæiske turneringer.
Vi er klar med 10 nedslag på kampen, og skal man læne sig op ad statistikkerne, der er leveret af spilxperten.com, ser det ganske dyster ud for Leicester, hvilket både må få fans fra Manchester United, Tottenham og Chelsea til at smide.
Her er 10 optakts-statistikker til Tottenham – Leicester
– Tottenham har kun tabt en af de seneste otte ligakampe på hjemmebane mod Leicester – fem sejre og to uafgjorte. Nederlaget på 1-0 ligger tilbage i januar 2016.
– Leicester vandt det omvendte opgør tidligere på sæsonen med 2-1, men det er ikke lykkes for Leicester at vinde to ligakampe i træk over Tottenham siden 1998-99.
– Der har i alt været 28 mål scoret i de seneste seks Premier League-møder mellem de to klubber – det er et snit på 4,7 mål pr. kamp.
– Tottenham har vundet de seneste tre hjemmekampe og kan for første gang vinde fire i træk på deres nye stadion.
– Tottenham har lukket 46 mål ind i sæsonen, men kun fem er kommet fra dødbolde (straffespark ikke medregnet) – det er den lavest af alle i ligaen.
– Leicester har ikke vundet syv udekampe i træk i Premier League – tre uafgjorte og fire nederlag. Det er den længste stime uden sejr på udebane siden 2016/17, hvor holdet ikke vandt 15 udekampe i træk.
– Leicester har ikke vundet den afsluttende udekamp i en sæson i deres 11 seneste Premier League-sæsoner. Seneste sejr i sæsonens sidste udekamp ligger helt tilbage til 1996/97, da Blackburn blev besejret med 4-2.
– Tottenham har scoret 14 mål i 13 kampe mod Leicester i alle turneringer – det er flere mål end han har scoret mod nogen anden modstander i karrieren.
– Tottenhams Son Heung-min har haft medvirken i ni mål i sine seneste 10 Premier League-kampe – seks mål og tre assists. Han har også haft indflydelse på halvdelen af de 10 mål, som Tottenham har scoret siden genstarten af Premier League – to scoringer og tre assists.
– Leicesters Jamie Vardy har været involveret i otte mål i sine seneste ni Premier League-kampe mod Tottenham – fem mål og tre assists. Fire af de fem scoringer er faldet på udebane.
Stillingen i Premier League:
Læs også:Leicester melder tre spillere ude resten af sæsonen
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
NYHEDER
Ny kæmpe nedtur for Frank
NYHEDER
FC Barcelona trækker sig fra turnering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
MEDIE
FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
INTERVIEW
Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
Lyon tager stor Nartey-beslutning
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue
INTERVIEW
Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe
TOPNYHED
Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
AVIS Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
NYHEDER
Ni danske byer står til at få fodboldcentre
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
INTERVIEW
Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TOPNYHED
Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’
NYHEDER
Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’
NYHEDER
Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Hylder Manchester United-stjerne
INTERVIEW
Reagerer på spekulation om Patrick Pentz
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
NYHEDER
Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne
NYHEDER
FCK forventer kæmpe overskud i 2026
INTERVIEW
Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’
MEDIE
Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?
Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet
NYHEDER
AGF og OB var enige om at spille søndag
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
HELT VILDT
Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner
TOPNYHED
Officielt: Her spilles AGF-OB
FANKLUBBEN
Han kan blive den næste store profil!
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 største handler i vinterens transfervindue
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer
TOPNYHED
Brøndby henter stortalent i Superliga-klub
MEDIE
Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte
EKSKLUSIVT
Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar
TOPNYHED
Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT
