Kæmpe nedtur for Thomas Frank

Danskerklubben Brentford er ude FA Cuppen efter et overraskende 0-1-nederlag på hjemmebane mod Plymouth, der ligger sidst i den næstbedste række.



Det bliver heller ikke i denne sæson, Thomas Frank fører Brentford til succes i den engelske pokalturnering FA Cup.

For tredje år på stribe røg Premier League-klubben ud ved først givne lejlighed, denne gang med et højst overraskende 0-1-nederlag på egen bane til Plymouth, der er bundprop i den næstbedste række.

Gæsterne fra det sydvestlige England kom ellers til London i rædselsfuld form. Holdet var uden sejr i 11 kampe og skilte sig ved årsskiftet af med træner Wayne Rooney.

Alligevel lykkedes det altså at sikre sig en choksejr over et hold, der gennem det meste af efteråret var nærmest usårlige på hjemmebane.

Det har dog ændret sig på det seneste, hvor både Nottingham Forest og Arsenal er rejst hjem fra Brentford med tre point. Men lørdagens pokaldukkert må være sæsonens foreløbig største nedtur for hjemmepublikum.

Med Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Mads Roerslev i startopstillingen lykkedes det aldrig Brentford at få skudt hul på det ellers så formsvage gæstemandskab.

Det begyndte at lugte af forlænget spilletid, da Plymouth stak kniven ind otte minutter før tid.

Angriberen Morgan Whittaker trykkede til fra kanten af straffesparksfeltet, og bolden strøg fladt i nettet bag Brentfords islandske keeper Hakon Valdimarsson.

Det er tredje sæson i træk, Brentford forlader FA Cuppen i tredje runde, som er første station for Premier League-holdene.

I 2023 blev West Ham endestation, mens det sidste år var Wolverhampton, der gjorde det af med Thomas Franks tropper.

/ritzau/





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

FC Nordsjælland – AGF

Kalder tronskifte i Danmark

Sønderjyske – FC Midtjylland

Bombe på vej i Real Madrid?

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Randers FC – FC Fredericia

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Så du det? Wass i helt vild aktion

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Supercomputer: De vinder Superligaen 



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’