Kæmpe nedtur for Thomas Frank

Danskerklubben Brentford er ude FA Cuppen efter et overraskende 0-1-nederlag på hjemmebane mod Plymouth, der ligger sidst i den næstbedste række.



Det bliver heller ikke i denne sæson, Thomas Frank fører Brentford til succes i den engelske pokalturnering FA Cup.

For tredje år på stribe røg Premier League-klubben ud ved først givne lejlighed, denne gang med et højst overraskende 0-1-nederlag på egen bane til Plymouth, der er bundprop i den næstbedste række.

Gæsterne fra det sydvestlige England kom ellers til London i rædselsfuld form. Holdet var uden sejr i 11 kampe og skilte sig ved årsskiftet af med træner Wayne Rooney.

Alligevel lykkedes det altså at sikre sig en choksejr over et hold, der gennem det meste af efteråret var nærmest usårlige på hjemmebane.

Det har dog ændret sig på det seneste, hvor både Nottingham Forest og Arsenal er rejst hjem fra Brentford med tre point. Men lørdagens pokaldukkert må være sæsonens foreløbig største nedtur for hjemmepublikum.

Med Mathias Jensen, Mikkel Damsgaard og Mads Roerslev i startopstillingen lykkedes det aldrig Brentford at få skudt hul på det ellers så formsvage gæstemandskab.

Det begyndte at lugte af forlænget spilletid, da Plymouth stak kniven ind otte minutter før tid.

Angriberen Morgan Whittaker trykkede til fra kanten af straffesparksfeltet, og bolden strøg fladt i nettet bag Brentfords islandske keeper Hakon Valdimarsson.

Det er tredje sæson i træk, Brentford forlader FA Cuppen i tredje runde, som er første station for Premier League-holdene.

I 2023 blev West Ham endestation, mens det sidste år var Wolverhampton, der gjorde det af med Thomas Franks tropper.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Afviser at hente Sviatchenko

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

Afsløring: FC København sælger Achouri



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Klar for FC København

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

‘Horsens var et helvede’

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

“Det går over i historien”

Flere slagter dansker efter grim aktion

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Agent: Derfor har vi mere magt i moderne fodbold



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Fransk klub overvejer Victor Bak