Han har imponeret i Napoli, efter han skiftede til den italienske klub.
Og ifølge Teddy Sheringham, der tidligere har spillet i Manchester United, bør netop den engelske klub reagere.
I sommer blev det gjort klart, at Rasmus Højlund ikke indgik i Ruben Amorims fremtidsplaner, og derfor blev den danske landsholdsangriber lejet ud med en købsoption.
Men nu hvor portugiseren ikke længere sidder på managerposten, er det oplagt for klubben at genoverveje, om Rasmus Højlund alligevel skal spille der. Det siger Teddy Sheringham til mediet MrQ, skriver både The Mirror og Metro.
– Tingene ændrer sig hurtigt i fodboldklubber. Især når der er forskellige mennesker, der står i spidsen for dem, siger han med henvisning til, at det lige nu er Michael Carrick, der har trænertøjlerne.
– Hvem ved hvilket forhold Michael Carrick ville have med en spiller som Rasmus Højlund? Måske kan han faktisk få det bedste ud af ham. Han er allerede ansat af klubben, så Højlund kan blive en del af Carricks ligning til sommer.
– Jeg er ligeglad med, hvad der er sket i fortiden. Han er helt åbenlyst en fantastisk fodboldspiller, ellers ville han ikke være kommet til Manchester United i første omgang. Så jeg siger: ‘Hent ham tilbage’. Lad os give ham chance, se hvor han står, og hvordan hans mindset er. Vi er nødt til at finde ud af, om han stadig har ilden til at spille for Manchester United. Synes han selv, han er god nok? Vil han det gerne? Og så tager vi den derfra, siger Sheringham.
Aftalen mellem Manchester United og Napoli lyder, at den italienske klub kan gøre aftalen med danskeren permanent, hvis klubben kvalificerer sig til Champions League i næste sæson.
Napoli røg dog ud af turneringen onsdag, men der er stadig muligheder gennem Serie A, hvor klubben lige nu indtager fjerdepladsen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
NYHEDER