Krise: Derfor er Thomas Frank ikke fyringstruet

Thomas Frank er efter alt at dømme ikke fyringstruet, selvom Brentford har tabt deres seneste fem kampe og lige nu er ser ud til at være en del af nedrykningskampen.



For Thomas Frank og Brentford har de seneste tre sæsoner været én lang optur, og i fjor sluttede den danskerglade klub på en imponerende niendeplads i Premier League.

Succesen fra i fjor er dog ikke fortsat i denne sæson. I hvert fald ikke indtil videre. 

Thomas Franks mandskab har hentet 19 point i 19 kampe og er aktuelt ligaens nummer 16, blot fire point fra nedrykningspladserne. Især på det seneste har Brentford lidt med fem nederlag i træk og seks nederlag i deres forgangne syv kampe. Senest tabte de 1-3 til en direkte konkurrent i Crystal Palace lørdag.

I mange engelske klubber ville sådan en stime gøre en træner fyringstruet, men det er Thomas Frank ikke umiddelbart. Hvis man spørger journalist Jay Harris, der dækker Brentford for det store medie The Athletic, skal “præstationerne og resultaterne blive meget dårligere”, hvis danskeren skal ryge.

Og så er der også flere faktorer, der spiller ind i den dårlige stime. 

– Brentford startede sæsonen godt, men i de sidste par uger har skader virkelig ramt holdet. Bryan Mbeumo, deres topscorer i denne sæson, er ude i tre måneder efter en ankeloperation, mens tre forsvarsprofiler – Rico Henry, Kristoffer Ajer og Aaron Hickey – også er ude på længere sigt.

– Så har målmand Mark Flekken kæmpet for at nå samme niveau som David Raya i målet, mens de har savnet Ivan Toney.

– Alle disse faktorer gør, at jeg tror, at der er stor sympati og forståelse for den position, Thomas Frank er i. Han gør sit bedste for at stille med en stærk startopstilling hver uge, men i øjeblikket er midtbanespillerne Vitaly Janelt og Saman Ghoddos ude som backer, mens uerfarne Yehor Yarmoliuk og Michael Olakigbe har spillet mere, end man havde forventet, siger Jay Harris til Tipsbladet.

Foto: Getty Images

Det bliver et kæmpe boost
Angriber Ivan Toney har som bekendt været ude hele sæsonen med en karantæne for at have forbudt sig mod det engelske fodboldforbunds regler for betting, men den karantæne slutter den 16. januar, så bomberen er snart tilbage.

I og med at han i flere af de forgangne sæsoner har været Brentfords topscorer, er det selvsagt godt nyt for Frank og co.

– Toneys karantæne slutter om et par uger, hvilket betyder, at han vil være tilgængelig til Brentfords næste ligakamp mod Nottingham Forest, og det vil være et kæmpe boost for Frank. Brentford er nok overbevist om, at når Toney og andre spillere vender tilbage fra skader, vil de kravle op i tabellen og væk fra nedrykningszonen, siger Jay Harris.

Efter lørdagens nederlag til Crystal Palace lagde Thomas Frank heller ikke selv skjul på, at Toneys tilbagevenden vil være tiltrængt.

– Det bliver meget vigtigt. Den næste kamp har vi ikke [Yoane] Wissa, fordi han er til Africa Cup of Nations. Vi har brug for en offensivspiller med alle de skader, vi har. Selvfølgelig er han en topspiller, og vi glæder os meget til at få ham tilbage, sagde Frank ifølge London Standard.

Ivan Toney leverede i sidste sæson imponerende 20 mål og fire assister, mens skadede Bryan Mbeumo siden starten af sidste sæson også har noteret sig for 16 mål og 11 assister. Det er to stjerner, som Brentford i den grad mangler i øjeblikket.

Desuden har Mathias Jensen, som har leveret otte mål og otte assister siden starten af sidste sæson, også misset flere kampe. Han var dog tilbage i startopstillingen lørdag for første gang i december måned. 

Herunder kan du se en oversigt over Mathias Jensens mange skabte chancer i denne og sidste sæson:

Sk__rmbillede_2023-12-31_kl._12.26.05





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De vil have Gaaei – her er prisen

Colombia – Portugal

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Supercomputer: Her er VM-finalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Algeriet – Østrig

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!