I forhold til at markere det, der foregår i Ukraine for tiden, så forsøger Everton at gøre tingene ordentligt.
Det fortæller klubbens manager, Frank Lampard, efter 2-0-sejren over Boreham Wood i FA Cuppen torsdag aften.
Som følge af den russiske invasion af Ukraine var Evertons ukrainske back, 22-årige Vitaliy Mykolenko, blevet gjort til anfører for Liverpool-holdet for en aften.
– Hvad angår hyldesten så prøver vi som klub at gøre tingene ordentligt, og det føler jeg, at vi gjorde, siger Frank Lampard.
Everton suspenderede mandag deres sponsoraftaler med USM Holdings og andre russiske selskaber såsom Megafon og Yota. Samtidig blev selskabernes reklametavler fjernet fra Goodison Park.
Torsdag aften gik spillerne fra både Everton og Boreham Wood, der har hjemme i National League, der er den femtebedste række, på banen med ukrainske flag til tonerne af John Lennons antikrigssang “Imagine”.
Normalt er Séamus Coleman anfører for Everton, men den irske veteran startede på bænken, og så fik Mykolenko altså æren af at bære anførerbindet, selv om han kun har været i klubben siden januar.
Et kvarter inde i anden halvleg måtte ukraineren dog give det tilbage til Coleman, da ireren kom på banen i stedet for Mykolenko, som udgik med en skade.
Everton vandt opgøret på to mål af Salomon Rondon i anden halvleg.
Liverpool-holdet skal møde Crystal Palace i kvartfinalen.
– Alle spillere ønsker at spille store kampe, og kampen mod Crystal Palace bliver en kæmpe kamp med tanke på alt det, der er på spil for begge hold, siger Frank Lampard.
– Der er en vis spænding over at komme videre til næste runde. Det er en magisk turnering, tilføjer han.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
OPTAKT
