Laudrup om Graham Potter: Efterhånden en parodi

Brian Laudrup kritiserer Graham Potter for Chelsea-managerens udtalelser efter lørdagens nederlag til Aston Villa.



Chelsea tabte lørdag 0-2 hjemme på Stamford Bridge til Aston Villa, og dermed er London-klubben oppe på svimlende ti nederlag i Premier League i denne sæson. 

Men opgøret mod Aston Villa var langt hen ad vejen opløftende. Det mener i hvert fald manager Graham Potter, der må formodes at være særdelses fyringstruet i den engelske storklub.

Efter kampen fastslog Potter i et interview, at han så mange gode ting i løbet af de 90 minutter, og at statistikken fra kampen viser en overvejende god præstation af Chelsea, der blot manglede skarpheden. 

Udtalelserne får Brian Laudrup, tidligere Chelsea-spiller og nuværende fodboldekspert på Viaplay, til at græmme sig. 

– Efterhånden bliver det en parodi. Det er ikke første gang, han er ude og sige det her, og jeg tror, at det værste, man kan fortælle fansene, er, at man spillede rigtig godt, men tabte igen. Han har jo ret i mange af tingene, men på et eller andet tidspunkt bliver presset fra fansene så stort, at det kan klubben ikke sidde overhørig, siger Brian Laudrup.

47-årige Graham Potter blev manager i Chelsea i starten af september efter en meget succesfuld tid i Brighton, men opholdet i London har været en kæmpe skuffelse, og Potter har blot ført sit Chelsea-mandskab til sejr i 12 af sine første 31 kampe. Hans pointsnit er 1,42. 

Du kan se interviewet med Graham Potter og Brian Laudrups efterfølgende analyse i videoen i toppen af artiklen. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Underholdning i New Jersey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Kryptisk transfermelding

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Hård dom over Kvistgaarden

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Usikker på Chido Obi-transfer

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Superliga-klub tæt på FCK’er

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Stort drama: Brasilien er videre!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Holland – Marokko



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

FC København-farvel rykker nærmere

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’