Laudrup om Graham Potter: Efterhånden en parodi

Brian Laudrup kritiserer Graham Potter for Chelsea-managerens udtalelser efter lørdagens nederlag til Aston Villa.



Chelsea tabte lørdag 0-2 hjemme på Stamford Bridge til Aston Villa, og dermed er London-klubben oppe på svimlende ti nederlag i Premier League i denne sæson. 

Men opgøret mod Aston Villa var langt hen ad vejen opløftende. Det mener i hvert fald manager Graham Potter, der må formodes at være særdelses fyringstruet i den engelske storklub.

Efter kampen fastslog Potter i et interview, at han så mange gode ting i løbet af de 90 minutter, og at statistikken fra kampen viser en overvejende god præstation af Chelsea, der blot manglede skarpheden. 

Udtalelserne får Brian Laudrup, tidligere Chelsea-spiller og nuværende fodboldekspert på Viaplay, til at græmme sig. 

– Efterhånden bliver det en parodi. Det er ikke første gang, han er ude og sige det her, og jeg tror, at det værste, man kan fortælle fansene, er, at man spillede rigtig godt, men tabte igen. Han har jo ret i mange af tingene, men på et eller andet tidspunkt bliver presset fra fansene så stort, at det kan klubben ikke sidde overhørig, siger Brian Laudrup.

47-årige Graham Potter blev manager i Chelsea i starten af september efter en meget succesfuld tid i Brighton, men opholdet i London har været en kæmpe skuffelse, og Potter har blot ført sit Chelsea-mandskab til sejr i 12 af sine første 31 kampe. Hans pointsnit er 1,42. 

Du kan se interviewet med Graham Potter og Brian Laudrups efterfølgende analyse i videoen i toppen af artiklen. 





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



Kæmpekøb retur til FC København?

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Sønderjyske – Brøndby IF

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Oddset styrtdykker

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Bayern München laver vildt comeback

FC Fredericia – OB

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Viborg FF – FC Nordsjælland

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Silkeborg IF – Randers FC

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis