Chelsea tabte lørdag 0-2 hjemme på Stamford Bridge til Aston Villa, og dermed er London-klubben oppe på svimlende ti nederlag i Premier League i denne sæson.
Men opgøret mod Aston Villa var langt hen ad vejen opløftende. Det mener i hvert fald manager Graham Potter, der må formodes at være særdelses fyringstruet i den engelske storklub.
Efter kampen fastslog Potter i et interview, at han så mange gode ting i løbet af de 90 minutter, og at statistikken fra kampen viser en overvejende god præstation af Chelsea, der blot manglede skarpheden.
Udtalelserne får Brian Laudrup, tidligere Chelsea-spiller og nuværende fodboldekspert på Viaplay, til at græmme sig.
– Efterhånden bliver det en parodi. Det er ikke første gang, han er ude og sige det her, og jeg tror, at det værste, man kan fortælle fansene, er, at man spillede rigtig godt, men tabte igen. Han har jo ret i mange af tingene, men på et eller andet tidspunkt bliver presset fra fansene så stort, at det kan klubben ikke sidde overhørig, siger Brian Laudrup.
47-årige Graham Potter blev manager i Chelsea i starten af september efter en meget succesfuld tid i Brighton, men opholdet i London har været en kæmpe skuffelse, og Potter har blot ført sit Chelsea-mandskab til sejr i 12 af sine første 31 kampe. Hans pointsnit er 1,42.
Du kan se interviewet med Graham Potter og Brian Laudrups efterfølgende analyse i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Smider Salah-bombe
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stjerne alvorligt skadet – misser VM
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
NYHEDER
Fifa skal stemme om øget tilskud til VM-nationer
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
TOPNYHED