Laudrup om Graham Potter: Efterhånden en parodi

Brian Laudrup kritiserer Graham Potter for Chelsea-managerens udtalelser efter lørdagens nederlag til Aston Villa.



Chelsea tabte lørdag 0-2 hjemme på Stamford Bridge til Aston Villa, og dermed er London-klubben oppe på svimlende ti nederlag i Premier League i denne sæson. 

Men opgøret mod Aston Villa var langt hen ad vejen opløftende. Det mener i hvert fald manager Graham Potter, der må formodes at være særdelses fyringstruet i den engelske storklub.

Efter kampen fastslog Potter i et interview, at han så mange gode ting i løbet af de 90 minutter, og at statistikken fra kampen viser en overvejende god præstation af Chelsea, der blot manglede skarpheden. 

Udtalelserne får Brian Laudrup, tidligere Chelsea-spiller og nuværende fodboldekspert på Viaplay, til at græmme sig. 

– Efterhånden bliver det en parodi. Det er ikke første gang, han er ude og sige det her, og jeg tror, at det værste, man kan fortælle fansene, er, at man spillede rigtig godt, men tabte igen. Han har jo ret i mange af tingene, men på et eller andet tidspunkt bliver presset fra fansene så stort, at det kan klubben ikke sidde overhørig, siger Brian Laudrup.

47-årige Graham Potter blev manager i Chelsea i starten af september efter en meget succesfuld tid i Brighton, men opholdet i London har været en kæmpe skuffelse, og Potter har blot ført sit Chelsea-mandskab til sejr i 12 af sine første 31 kampe. Hans pointsnit er 1,42. 

Du kan se interviewet med Graham Potter og Brian Laudrups efterfølgende analyse i videoen i toppen af artiklen. 





LIVE

TransferLIVE: Lukker ned for kæmpetransfer

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

‘Horsens var et helvede’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Han bestemmer det hele

Smadrer transferrekord

Forventer rekord i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

– Han har en “grim” side

Djukic’ mentor er væk: ‘Jeg holder meget af ham”

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Dansk klub har lagt hele strategien om

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank: De vinder VM

‘Sort uheld’ i Viborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Skamroses af Thomas Nørgaard

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afsløring: Brumado skifter til Dinamo Zagreb

FCK-boss efter handel: ‘Det er unfair at antyde’