Laudrup om Graham Potter: Efterhånden en parodi

Brian Laudrup kritiserer Graham Potter for Chelsea-managerens udtalelser efter lørdagens nederlag til Aston Villa.



Chelsea tabte lørdag 0-2 hjemme på Stamford Bridge til Aston Villa, og dermed er London-klubben oppe på svimlende ti nederlag i Premier League i denne sæson. 

Men opgøret mod Aston Villa var langt hen ad vejen opløftende. Det mener i hvert fald manager Graham Potter, der må formodes at være særdelses fyringstruet i den engelske storklub.

Efter kampen fastslog Potter i et interview, at han så mange gode ting i løbet af de 90 minutter, og at statistikken fra kampen viser en overvejende god præstation af Chelsea, der blot manglede skarpheden. 

Udtalelserne får Brian Laudrup, tidligere Chelsea-spiller og nuværende fodboldekspert på Viaplay, til at græmme sig. 

– Efterhånden bliver det en parodi. Det er ikke første gang, han er ude og sige det her, og jeg tror, at det værste, man kan fortælle fansene, er, at man spillede rigtig godt, men tabte igen. Han har jo ret i mange af tingene, men på et eller andet tidspunkt bliver presset fra fansene så stort, at det kan klubben ikke sidde overhørig, siger Brian Laudrup.

47-årige Graham Potter blev manager i Chelsea i starten af september efter en meget succesfuld tid i Brighton, men opholdet i London har været en kæmpe skuffelse, og Potter har blot ført sit Chelsea-mandskab til sejr i 12 af sine første 31 kampe. Hans pointsnit er 1,42. 

Du kan se interviewet med Graham Potter og Brian Laudrups efterfølgende analyse i videoen i toppen af artiklen. 







LIVE

LIVE: AGF med overraskelse fra start!

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

– Jeg elsker, at Nicolai Poulsen gør ondt

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

FC Midtjylland – AGF

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

Den største genistreg i Superligaen?

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv