Laudrup om Eriksen: Overstået kapitel – tag hertil

Viaplays fodboldekserter Brian Laudrup og Martin Jørgensen diskuterer Christian Eriksens fremtid og er begge enige om, hvad hans næste klub bør være.



Christian Eriksen er efter alt at dømme i gang med sine sidste måneder som spiller i Manchester United.

Kontrakten udløber nemlig til sommer og flere transferjournalister har allerede fortalt, at den ikke bliver forlænget. Christian Eriksen har også selv udtalt, at han holder sine muligheder åbne frem mod sommerens tranfervindue.

– Jeg har ikke tænkt så meget over det. Det er samme princip som sidst, kontrakten udløber til sommer, så i mit hoved er jeg forberedt på at skulle finde noget nyt. Det har jeg det egentlig fint med, hvad det så bliver, det er ikke noget, jeg har besluttet endnu, sagde han under seneste landsholdssamling.

Hvad det nye bliver, er tilgengæld noget af det, der bliver spekuleret allermest i. Og særligt Ajax bliver nævnt igen og igen, hvilket også er destinationen Viaplays fodboldekspert Brian Laudrup ser ham tage til.

– Christian virker som en person, der har brug for en vis form for tryghed og have familien tæt på. Jeg kan ikke se ham tage et eksotisk sted hen, men jeg kan godt se ham tage til Ajax, hvilket også har været nævnt flere gange. Det er et sted, hvor han byggede sit navn op, og så vil han stadigvæk kunne gøre en forskel i den hollandske liga, hvor han vil få bolden mere, og der er mere plads. Den kunne jeg godt se for mig, men spørgsmålet er selvfølgelig også, hvad han har af ambitioner. Men Ajax er et rigtig godt bud.

Ajax-sportsdirektør, Marijn Beuker, har allerede udtalt, at Christian Eriksen er et navn, man overvejer. Midtbanemaestroen holder også døren åben for sin tidligere klub, fortalte han i landsholdslejren tilbage i marts.

– Jeg tror også mere på Ajax. Han er på en eller anden måde vokset op der, så for ham vil det også være lidt som at komme hjem. Det er der, ringen skal slutte og ikke så meget i OB. Det er svært at vide, hvad han har lyst til, men jeg har svært ved at se, at han skulle rykke familien til USA for at spille et år eller to, siger Viaplays fodboldekspert Martin Jørgensen.

Christian Eriksen har også selv lukket døren til et USA-skifte og en dansk retur, mens Thomas Frank i Brentford ikke vil lukke ned for en genforening.

– Jeg er åben for alle spillere, men der er selvfølgelig masser af ting, som skal gå op, når det handler om transfers. Jeg vil i hvert fald sige det sådan, at intet er lukket, lød det fra Thomas Frank under en presseseance for danske medier i sidste uge.

Hvor skal Eriksen tage hen?

  • Ajax
  • Brentford
  • OB
  • En helt fjerde klub
  • Ajax
  • Brentford
  • OB
  • En helt fjerde klub

0 Votes

Brian Laudrup tror dog ikke på, at det er den rigtige vej at gå for Christian Eriksen.

– Christian bliver ikke yngre, kommer ikke rundt på banen på samme måde og er ikke helt så afgørende i sine offensive aktioner, så jeg tror, Premier League er ved at være et overstået kapitel. Det går simpelthen for stærkt. Jeg synes, det ville være fedt, hvis han kom til en liga, der ligger et niveau under, men hvor han stadig kan være med og bruge sine kvaliteter. Han er stadigvæk hurtig i tanke og handling, men benene kan ikke helt følge efter.

Christian Eriksen, 33 år, er i gang med sin tredje sæson som Manchester United-spiller, hvor minutterne er blevet mere sporadiske, end de var i hans første halvandet år i klubben.

I afspilleren ovenfor kan du høre hele Viaplay-studiets snak om Christian Eriksen og hans fremtid.



Medie med dyster Dorgu-melding

‘Sur over Brøndby-transfer’

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Legende med chokmelding

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

– De lignede lort!

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Bekræfter FC København-historie

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller