Rasmus Højlund har fået en lidt speciel start på sin Manchester United-karriere, idet den danske landsholdsstjerne har været giftig i Champions League, mens målene indtil videre er udeblevet i Premier League.
I et interview med Viaplay har Rasmus Højlund selv peget på, at det 'i bund og grund er ligegyldigt', om målene kommer i Premier League eller i Champions League.
At fordelingen af målene er ligegyldig er dog ikke en holdning, som deles af Michael Laudrup. Sådan lød det fra den danske legende i Viaplay-studiet onsdag, hvor Manchester United mødte Galatasaray.
– Nej, den er ikke helt ligegyldig. Det er den ikke. For han spiller i Manchester United. Han spiller ikke i en eller anden bundklub, hvor det er fint, hvis du scorer i hver tredje eller fjerde kamp. Han spiller altså i Manchester United.
– Som Preben (Elkjær, red.) siger, så har han haft chancerne, og det synes jeg er positivt. Det ville være værre, hvis han altid lige kom for sent eller ikke er der, når bolden kommer. Det er han jo. Men det er ikke lige meget, hvordan fordelingen er. Så kan man diskutere, om fem mål i det antal kampe (16 kampe, red.), om det så er nok? Men der er tiltro fra træneren, lød det fra Michael Laudrup.
Ifølge den tidligere Barcelona- og Real Madrid-stjerne må Rasmus Højlund ikke glemme, at der er meget kort snor i en kæmpe klub som Manchester United.
– Jeg synes, at han er meget sympatisk, det er der ingen tvivl om. Men han skal forstå, at han er i Manchester United. Og det vil sige, at han skal til at score i Premier League. Det er ikke nok, at vi eller andre kan stå efter kamp og sige 'nu kom han til to chancer og han arbejder så hårdt og han er der og det skal nok komme'. Det skal komme.
– For ellers ved man, hvordan kritikken er, og den er bare større i de store klubber. Jeg under ham virkelig at få succes, og det har han jo også haft i Champions League, hvor han jo har været der. Men vi ved også, hvordan det fungerer i de store klubber. Hvis målene ikke kommer, så sidder der nogle ejere og siger 'hey, vi skal altså have en ny'. Og så går man ud og kigger, og så betaler man 500 millioner for en anden spiller.
– Og så siger man 'jamen, så må vi lige prøve ham', og så ser man, om det går. Sådan er det altså bare. Så derfor håber jeg, at han snart får gang i målscoringen – også i Premier League.
Rasmus Højlund har i Champions League scoret fem mål i fem kampe for Manchester United, mens den 20-årige dansker har spillet ni Premier League-kampe uden at score.
LIVE
LIVE: Kræver 745 millioner for United-emne
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
Kæk Wass: Han filmede!
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
AVIS
Ny melding om fremtiden
HELT VILDT
Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
NYHEDER