Rasmus Højlund har fået en lidt speciel start på sin Manchester United-karriere, idet den danske landsholdsstjerne har været giftig i Champions League, mens målene indtil videre er udeblevet i Premier League.
I et interview med Viaplay har Rasmus Højlund selv peget på, at det 'i bund og grund er ligegyldigt', om målene kommer i Premier League eller i Champions League.
At fordelingen af målene er ligegyldig er dog ikke en holdning, som deles af Michael Laudrup. Sådan lød det fra den danske legende i Viaplay-studiet onsdag, hvor Manchester United mødte Galatasaray.
– Nej, den er ikke helt ligegyldig. Det er den ikke. For han spiller i Manchester United. Han spiller ikke i en eller anden bundklub, hvor det er fint, hvis du scorer i hver tredje eller fjerde kamp. Han spiller altså i Manchester United.
– Som Preben (Elkjær, red.) siger, så har han haft chancerne, og det synes jeg er positivt. Det ville være værre, hvis han altid lige kom for sent eller ikke er der, når bolden kommer. Det er han jo. Men det er ikke lige meget, hvordan fordelingen er. Så kan man diskutere, om fem mål i det antal kampe (16 kampe, red.), om det så er nok? Men der er tiltro fra træneren, lød det fra Michael Laudrup.
Ifølge den tidligere Barcelona- og Real Madrid-stjerne må Rasmus Højlund ikke glemme, at der er meget kort snor i en kæmpe klub som Manchester United.
– Jeg synes, at han er meget sympatisk, det er der ingen tvivl om. Men han skal forstå, at han er i Manchester United. Og det vil sige, at han skal til at score i Premier League. Det er ikke nok, at vi eller andre kan stå efter kamp og sige 'nu kom han til to chancer og han arbejder så hårdt og han er der og det skal nok komme'. Det skal komme.
– For ellers ved man, hvordan kritikken er, og den er bare større i de store klubber. Jeg under ham virkelig at få succes, og det har han jo også haft i Champions League, hvor han jo har været der. Men vi ved også, hvordan det fungerer i de store klubber. Hvis målene ikke kommer, så sidder der nogle ejere og siger 'hey, vi skal altså have en ny'. Og så går man ud og kigger, og så betaler man 500 millioner for en anden spiller.
– Og så siger man 'jamen, så må vi lige prøve ham', og så ser man, om det går. Sådan er det altså bare. Så derfor håber jeg, at han snart får gang i målscoringen – også i Premier League.
Rasmus Højlund har i Champions League scoret fem mål i fem kampe for Manchester United, mens den 20-årige dansker har spillet ni Premier League-kampe uden at score.
LIVE
LIVE: Disse hold rykker ud af Superligaen
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
Mathias Zanka går viralt
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
Ambæk brager ind blandt Superliga-stjerner
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
Færdig i Manchester City
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!