Legende afslører årsagen til Schmeichel-konflikt

Manchester United-legenden Roy Keane har fortalt mere om, hvorfor han tilbage i 1998 var på kant med Peter Schmeichel i nogle måneder.



Manchester United væltede sig i succes i halvfemserne, men i den stjernespækkede trup var der to bærende profiler, der havde et ganske anstrengt forhold. 

Roy Keane og Peter Schmeichel har tidligere fortalt om deres kontroverser, og i podcasten ‘The Overlap’ har den irske Manchester United-legende givet lidt yderligere kontekst til, hvornår de to stjerner begyndte at se skævt til hinanden. 

I sommeren 1998 var Manchester United i Skandinavien i deres preseason, hvor ‘de røde djævle’ blandt andet besejrede Brøndby IF med 6-0 i Parken. 

– Problemet, jeg havde med Peter, opstod efter jeg kom tilbage fra min knæskade, hvor Peter ikke ville give mig anførerbindet tilbage. Det var derfor, at jeg var lidt på kant med Peter i nogle måneder, hvor vi havde vores lille boksekamp, lyder det fra Roy Keane. 

– Jeg havde været knæskadet, og jeg kom tilbage til preseason. Vi var i Skandinavien, og træneren (Sir Alex Ferguson, red.) sagde: ‘Peter bærer anførerbindet i preseason, fordi vi er i Skandinavien’. Ikke noget problem. Man skulle tro, at han ville være klar til at give det tilbage til mig. Og da jeg så var kaptajn til Charity Shield, var Peter sur. Jeg kan huske, at træneren var efter ham efter kampen. Han skældte Peter ud.

Roy Keane har tidligere fortalt, at han i 1998 endte i en brutal slåskamp med Peter Schmeichel, hvor ireren nikkede den danske målmand en skalle. Den historie kan du læse HER.





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Spændende melding

Hård dom over Kvistgaarden

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Storroser 18-årig FCK-spiller

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Skifter til Rangers

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM