Manchester United væltede sig i succes i halvfemserne, men i den stjernespækkede trup var der to bærende profiler, der havde et ganske anstrengt forhold.
Roy Keane og Peter Schmeichel har tidligere fortalt om deres kontroverser, og i podcasten ‘The Overlap’ har den irske Manchester United-legende givet lidt yderligere kontekst til, hvornår de to stjerner begyndte at se skævt til hinanden.
I sommeren 1998 var Manchester United i Skandinavien i deres preseason, hvor ‘de røde djævle’ blandt andet besejrede Brøndby IF med 6-0 i Parken.
– Problemet, jeg havde med Peter, opstod efter jeg kom tilbage fra min knæskade, hvor Peter ikke ville give mig anførerbindet tilbage. Det var derfor, at jeg var lidt på kant med Peter i nogle måneder, hvor vi havde vores lille boksekamp, lyder det fra Roy Keane.
– Jeg havde været knæskadet, og jeg kom tilbage til preseason. Vi var i Skandinavien, og træneren (Sir Alex Ferguson, red.) sagde: ‘Peter bærer anførerbindet i preseason, fordi vi er i Skandinavien’. Ikke noget problem. Man skulle tro, at han ville være klar til at give det tilbage til mig. Og da jeg så var kaptajn til Charity Shield, var Peter sur. Jeg kan huske, at træneren var efter ham efter kampen. Han skældte Peter ud.
Roy Keane har tidligere fortalt, at han i 1998 endte i en brutal slåskamp med Peter Schmeichel, hvor ireren nikkede den danske målmand en skalle. Den historie kan du læse HER.
LIVE
VM-LIVE: Mbappé stjal showet i 3-1-sejr
DAGENS SPILFORSLAG
Houston, vi har et kortproblem
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
MEDIE
Franske topklubber lurer på Superliga-spiller
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København vil have mere for Larsson
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
EKSKLUSIVT
Flere bejlere – FC Midtjylland klar til at sælge
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Stanley Iheanacho
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
TOPNYHED
Klar transfermelding
TOPNYHED
– Det er overraskende, siger ekspert om FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
– Jeg får så ondt i maven over det
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
OPTAKT
Argentina – Algeriet
TRANSFER
Brøndby-emne kan være på vej til Serie A-klub
NYHEDER
Flyvende Mbappé sikrede fransk sejr
TOPNYHED
FC Midtjylland får bøde på en kvart million
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent
Portugal – DR Congo
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
OPTAKT
Østrig – Jordan
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
NYHEDER