Legende afslører årsagen til Schmeichel-konflikt

Manchester United-legenden Roy Keane har fortalt mere om, hvorfor han tilbage i 1998 var på kant med Peter Schmeichel i nogle måneder.



Manchester United væltede sig i succes i halvfemserne, men i den stjernespækkede trup var der to bærende profiler, der havde et ganske anstrengt forhold. 

Roy Keane og Peter Schmeichel har tidligere fortalt om deres kontroverser, og i podcasten ‘The Overlap’ har den irske Manchester United-legende givet lidt yderligere kontekst til, hvornår de to stjerner begyndte at se skævt til hinanden. 

I sommeren 1998 var Manchester United i Skandinavien i deres preseason, hvor ‘de røde djævle’ blandt andet besejrede Brøndby IF med 6-0 i Parken. 

– Problemet, jeg havde med Peter, opstod efter jeg kom tilbage fra min knæskade, hvor Peter ikke ville give mig anførerbindet tilbage. Det var derfor, at jeg var lidt på kant med Peter i nogle måneder, hvor vi havde vores lille boksekamp, lyder det fra Roy Keane. 

– Jeg havde været knæskadet, og jeg kom tilbage til preseason. Vi var i Skandinavien, og træneren (Sir Alex Ferguson, red.) sagde: ‘Peter bærer anførerbindet i preseason, fordi vi er i Skandinavien’. Ikke noget problem. Man skulle tro, at han ville være klar til at give det tilbage til mig. Og da jeg så var kaptajn til Charity Shield, var Peter sur. Jeg kan huske, at træneren var efter ham efter kampen. Han skældte Peter ud.

Roy Keane har tidligere fortalt, at han i 1998 endte i en brutal slåskamp med Peter Schmeichel, hvor ireren nikkede den danske målmand en skalle. Den historie kan du læse HER.







LIVE

LIVE: Forlænger med Barcelona

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Massiv kritik efter skandaløse scener

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

‘Konen skal ikke regne med at se mig’

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

‘Det er ringe ad helvede til’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

De bliver monstersalg til sommer

Randers FC – OB

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner