Manchester United væltede sig i succes i halvfemserne, men i den stjernespækkede trup var der to bærende profiler, der havde et ganske anstrengt forhold.
Roy Keane og Peter Schmeichel har tidligere fortalt om deres kontroverser, og i podcasten ‘The Overlap’ har den irske Manchester United-legende givet lidt yderligere kontekst til, hvornår de to stjerner begyndte at se skævt til hinanden.
I sommeren 1998 var Manchester United i Skandinavien i deres preseason, hvor ‘de røde djævle’ blandt andet besejrede Brøndby IF med 6-0 i Parken.
– Problemet, jeg havde med Peter, opstod efter jeg kom tilbage fra min knæskade, hvor Peter ikke ville give mig anførerbindet tilbage. Det var derfor, at jeg var lidt på kant med Peter i nogle måneder, hvor vi havde vores lille boksekamp, lyder det fra Roy Keane.
– Jeg havde været knæskadet, og jeg kom tilbage til preseason. Vi var i Skandinavien, og træneren (Sir Alex Ferguson, red.) sagde: ‘Peter bærer anførerbindet i preseason, fordi vi er i Skandinavien’. Ikke noget problem. Man skulle tro, at han ville være klar til at give det tilbage til mig. Og da jeg så var kaptajn til Charity Shield, var Peter sur. Jeg kan huske, at træneren var efter ham efter kampen. Han skældte Peter ud.
Roy Keane har tidligere fortalt, at han i 1998 endte i en brutal slåskamp med Peter Schmeichel, hvor ireren nikkede den danske målmand en skalle. Den historie kan du læse HER.
LIVE
TransferLIVE: Dansk megahandel på plads
NYHEDER
‘Vi betragter ikke tingene som afgjort’
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
LIVE
Superliga-LIVE: FCK-stjerne skal spille med maske
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
NYHEDER
Han er ny landstræner for Italien
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 1. runde
MEDIE
Har budt en milliard
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
NYHEDER
Carlo Holse skifter til amerikansk klub
EKSKLUSIVT
‘Flere Superliga-klubber har ringet om ham’
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
TRANSFER
Dortmund tæt på transferrekord – køber supertalent
EKSKLUSIVT
‘Ejerne skal vise, at de vil vinde mesterskabet’
Rodri er blevet opereret i ryggen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADETS DOM
Han kan blive det næste store Superliga-salg!
TOPNYHED
Salg på vej? Brøndby-stjerne skifter agent
Hagles ned – nu tages Rajovic i forsvar
EKSKLUSIVT