Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Arsenal-legenden Martin Keown ser Mikkel Damsgaard som nøglen til Brentfords udvikling i denne sæson.



Thomas Frank måtte sidste sommer vinke farvel til Brentfords store offensive stjerne Ivan Toney, da den engelske angriber rykkede til Al-Ahli i Saudi-Arabien.

Stjerneangriberens afgang har dog ikke fået de store konsekvenser for Thomas Frank og Brentford, der med fem spillerunder tilbage af sæsonen ligger på 11. pladsen i Premier League, med gode muligheder for at slutte i den øverste halvdel af tabellen.

Og den bedrift kaster ros af sig fra den tidligere Arsenal-stjerne Martin Keown, der i en klumme for Daily Mail hylder Thomas Frank og Mikkel Damsgaard.

– Man kan kun beundre Thomas Frank for det, han leverer år efter år i Brentford, lyder det fra Keown, der roser den danske cheftræners succes med at transformere Bryan Mbeumo og Yoane Wissa til to af de farligste angribere i Premier League.

Brentford-duoen ligger henholdsvis nummer fem og seks på topscorerlisten, hvor de til sammen har scoret hele 34 Premier League-mål i denne sæson.

Martin Keown peger endvidere på, at Thomas Frank i denne sæson har omdannet Brentford til et hold, der sjældnere spiller med fem mand i bagkæden og nu er mere komfortable på bolden.

– Mikkel Damsgaard har været nøglen i den udvikling. Da Brentford mistede Christian Eriksen, der satte det en stopper for deres udvikling, fordi de ikke havde en spiller af hans kaliber til at bygge spillet op.

– Nu hvor Damsgaard er helt klar, så er han deres mest travle bi (Brentford kaldes som bekendt ‘The Bees’, red.) på alle områder. Han falder langt ned for at få bolden ved siden af Christian Nørgaard, som ligger foran bagkæden, men samtidig fører han også an i Brentfords pres, hvor han erobrer bolden langt oppe på banen, samtidig ved, at han har kreeret 10 assister for sine holdkammerater i denne sæson. Han er nøglen til Brentfords fortsatte udvikling under Frank, skriver Martin Keown i sin klumme.

Brentford spiller igen på torsdag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Nottingham Forest.






Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Mange i Premier League vil have Superliga-profil