Thomas Frank måtte sidste sommer vinke farvel til Brentfords store offensive stjerne Ivan Toney, da den engelske angriber rykkede til Al-Ahli i Saudi-Arabien.
Stjerneangriberens afgang har dog ikke fået de store konsekvenser for Thomas Frank og Brentford, der med fem spillerunder tilbage af sæsonen ligger på 11. pladsen i Premier League, med gode muligheder for at slutte i den øverste halvdel af tabellen.
Og den bedrift kaster ros af sig fra den tidligere Arsenal-stjerne Martin Keown, der i en klumme for Daily Mail hylder Thomas Frank og Mikkel Damsgaard.
– Man kan kun beundre Thomas Frank for det, han leverer år efter år i Brentford, lyder det fra Keown, der roser den danske cheftræners succes med at transformere Bryan Mbeumo og Yoane Wissa til to af de farligste angribere i Premier League.
Brentford-duoen ligger henholdsvis nummer fem og seks på topscorerlisten, hvor de til sammen har scoret hele 34 Premier League-mål i denne sæson.
Martin Keown peger endvidere på, at Thomas Frank i denne sæson har omdannet Brentford til et hold, der sjældnere spiller med fem mand i bagkæden og nu er mere komfortable på bolden.
– Mikkel Damsgaard har været nøglen i den udvikling. Da Brentford mistede Christian Eriksen, der satte det en stopper for deres udvikling, fordi de ikke havde en spiller af hans kaliber til at bygge spillet op.
– Nu hvor Damsgaard er helt klar, så er han deres mest travle bi (Brentford kaldes som bekendt ‘The Bees’, red.) på alle områder. Han falder langt ned for at få bolden ved siden af Christian Nørgaard, som ligger foran bagkæden, men samtidig fører han også an i Brentfords pres, hvor han erobrer bolden langt oppe på banen, samtidig ved, at han har kreeret 10 assister for sine holdkammerater i denne sæson. Han er nøglen til Brentfords fortsatte udvikling under Frank, skriver Martin Keown i sin klumme.
Brentford spiller igen på torsdag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Nottingham Forest.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TRANSFER
De viser interesse for Lyngby-profil
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
Afslører Brøndbys transferplaner
MEDIE