Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Arsenal-legenden Martin Keown ser Mikkel Damsgaard som nøglen til Brentfords udvikling i denne sæson.



Thomas Frank måtte sidste sommer vinke farvel til Brentfords store offensive stjerne Ivan Toney, da den engelske angriber rykkede til Al-Ahli i Saudi-Arabien.

Stjerneangriberens afgang har dog ikke fået de store konsekvenser for Thomas Frank og Brentford, der med fem spillerunder tilbage af sæsonen ligger på 11. pladsen i Premier League, med gode muligheder for at slutte i den øverste halvdel af tabellen.

Og den bedrift kaster ros af sig fra den tidligere Arsenal-stjerne Martin Keown, der i en klumme for Daily Mail hylder Thomas Frank og Mikkel Damsgaard.

– Man kan kun beundre Thomas Frank for det, han leverer år efter år i Brentford, lyder det fra Keown, der roser den danske cheftræners succes med at transformere Bryan Mbeumo og Yoane Wissa til to af de farligste angribere i Premier League.

Brentford-duoen ligger henholdsvis nummer fem og seks på topscorerlisten, hvor de til sammen har scoret hele 34 Premier League-mål i denne sæson.

Martin Keown peger endvidere på, at Thomas Frank i denne sæson har omdannet Brentford til et hold, der sjældnere spiller med fem mand i bagkæden og nu er mere komfortable på bolden.

– Mikkel Damsgaard har været nøglen i den udvikling. Da Brentford mistede Christian Eriksen, der satte det en stopper for deres udvikling, fordi de ikke havde en spiller af hans kaliber til at bygge spillet op.

– Nu hvor Damsgaard er helt klar, så er han deres mest travle bi (Brentford kaldes som bekendt ‘The Bees’, red.) på alle områder. Han falder langt ned for at få bolden ved siden af Christian Nørgaard, som ligger foran bagkæden, men samtidig fører han også an i Brentfords pres, hvor han erobrer bolden langt oppe på banen, samtidig ved, at han har kreeret 10 assister for sine holdkammerater i denne sæson. Han er nøglen til Brentfords fortsatte udvikling under Frank, skriver Martin Keown i sin klumme.

Brentford spiller igen på torsdag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Nottingham Forest.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Det er et angreb på FCK’

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Brøndby tæt på Superliga-profil



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Medie: De lurer på FCM-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

FC København i forhandlinger med svensk klub

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Her er prisen på Aral Simsir



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nu er der nyt om Robert Skov

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Canada – Marokko

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Argentina – Kap Verde

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Forstår intet af Bisseck-beslutning



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jagter stor Liverpool-stjerne

– Schwartau-handel giver ingen mening