Thomas Frank måtte sidste sommer vinke farvel til Brentfords store offensive stjerne Ivan Toney, da den engelske angriber rykkede til Al-Ahli i Saudi-Arabien.
Stjerneangriberens afgang har dog ikke fået de store konsekvenser for Thomas Frank og Brentford, der med fem spillerunder tilbage af sæsonen ligger på 11. pladsen i Premier League, med gode muligheder for at slutte i den øverste halvdel af tabellen.
Og den bedrift kaster ros af sig fra den tidligere Arsenal-stjerne Martin Keown, der i en klumme for Daily Mail hylder Thomas Frank og Mikkel Damsgaard.
– Man kan kun beundre Thomas Frank for det, han leverer år efter år i Brentford, lyder det fra Keown, der roser den danske cheftræners succes med at transformere Bryan Mbeumo og Yoane Wissa til to af de farligste angribere i Premier League.
Brentford-duoen ligger henholdsvis nummer fem og seks på topscorerlisten, hvor de til sammen har scoret hele 34 Premier League-mål i denne sæson.
Martin Keown peger endvidere på, at Thomas Frank i denne sæson har omdannet Brentford til et hold, der sjældnere spiller med fem mand i bagkæden og nu er mere komfortable på bolden.
– Mikkel Damsgaard har været nøglen i den udvikling. Da Brentford mistede Christian Eriksen, der satte det en stopper for deres udvikling, fordi de ikke havde en spiller af hans kaliber til at bygge spillet op.
– Nu hvor Damsgaard er helt klar, så er han deres mest travle bi (Brentford kaldes som bekendt ‘The Bees’, red.) på alle områder. Han falder langt ned for at få bolden ved siden af Christian Nørgaard, som ligger foran bagkæden, men samtidig fører han også an i Brentfords pres, hvor han erobrer bolden langt oppe på banen, samtidig ved, at han har kreeret 10 assister for sine holdkammerater i denne sæson. Han er nøglen til Brentfords fortsatte udvikling under Frank, skriver Martin Keown i sin klumme.
Brentford spiller igen på torsdag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Nottingham Forest.
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
DAGENS SPILFORSLAG
Marokkansk bastion i Boston
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
Knuser transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
OPTAKT
Frankrig – Marokko
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
NYHEDER