Legende med kæmpe ros til Mikkel Damsgaard

Arsenal-legenden Martin Keown ser Mikkel Damsgaard som nøglen til Brentfords udvikling i denne sæson.



Thomas Frank måtte sidste sommer vinke farvel til Brentfords store offensive stjerne Ivan Toney, da den engelske angriber rykkede til Al-Ahli i Saudi-Arabien.

Stjerneangriberens afgang har dog ikke fået de store konsekvenser for Thomas Frank og Brentford, der med fem spillerunder tilbage af sæsonen ligger på 11. pladsen i Premier League, med gode muligheder for at slutte i den øverste halvdel af tabellen.

Og den bedrift kaster ros af sig fra den tidligere Arsenal-stjerne Martin Keown, der i en klumme for Daily Mail hylder Thomas Frank og Mikkel Damsgaard.

– Man kan kun beundre Thomas Frank for det, han leverer år efter år i Brentford, lyder det fra Keown, der roser den danske cheftræners succes med at transformere Bryan Mbeumo og Yoane Wissa til to af de farligste angribere i Premier League.

Brentford-duoen ligger henholdsvis nummer fem og seks på topscorerlisten, hvor de til sammen har scoret hele 34 Premier League-mål i denne sæson.

Martin Keown peger endvidere på, at Thomas Frank i denne sæson har omdannet Brentford til et hold, der sjældnere spiller med fem mand i bagkæden og nu er mere komfortable på bolden.

– Mikkel Damsgaard har været nøglen i den udvikling. Da Brentford mistede Christian Eriksen, der satte det en stopper for deres udvikling, fordi de ikke havde en spiller af hans kaliber til at bygge spillet op.

– Nu hvor Damsgaard er helt klar, så er han deres mest travle bi (Brentford kaldes som bekendt ‘The Bees’, red.) på alle områder. Han falder langt ned for at få bolden ved siden af Christian Nørgaard, som ligger foran bagkæden, men samtidig fører han også an i Brentfords pres, hvor han erobrer bolden langt oppe på banen, samtidig ved, at han har kreeret 10 assister for sine holdkammerater i denne sæson. Han er nøglen til Brentfords fortsatte udvikling under Frank, skriver Martin Keown i sin klumme.

Brentford spiller igen på torsdag i næste uge, hvor der venter en udekamp mod Nottingham Forest.





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Arsenal-dansker vender hjem

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører dansk toptræners millionløn



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Monsterbud på vej

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Afslører: Dolberg sat til salg



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Tysk VM-chok

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Kæmper om det samme trænerjob

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Medier sender ham hjem til AGF

De jagter Henrik Meister

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

De lurer på Vejle-profil

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Tottenham henter Liverpool-profil

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Han var i spil som Brøndby-træner

Thelander holder døren åben efter stærk sæson