Legende ryster på hovedet over Eriksen-beslutning

Ifølge Paul Scholes var det en helt forkert beslutning af Erik ten Hag at bruge Christian Eriksen som defensiv midtbanespiller mod Manchester City.



Efter en række gode resultater kom Manchester United ned på jorden i søndags, hvor man tabte 6-3 til Manchester City, og efterfølgende var Christian Eriksen en af de spillere, der fik kritik i den engelske presse

Og i forbindelse med dækningen af torsdagens Europa League-opgør mod Omonia Nicosia kiggede man i BT Sport-studiet tilbage på derbyet, hvor Paul Scholes argumenterede for, at Erik ten Hag begik en fejl ved at spille med Christian Eriksen og Scott McTominay på den defensive midtbane. 

– Det var en vanskelig dag. Du spiller ikke bare mod det bedste hold i ligaen, men i verden, og de gik helt galt i byen. Træneren er nødt til at tage noget ansvar for det hold, han valgte. Han satsede på det hold, der havde vundet fire kampe på en overbevisende måde. Han valgte dem igen, og de var åbne, lød det således, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

– De viste næsten manglende respekt overfor et stort hold som City, ved at tro, at de kunne spille lige op med dem. Eriksen på den defensive midtbane, når du spiller ude mod Manchester City… Eriksen kan slippe afsted med at spille den rolle mod svagere hold. Når du møder Manchester City, så har du brug for minimum to spillere midt på banen, som rent defensivt kan spille den position perfekt. Det kan Eriksen ikke.

– Vi ved, hvor god han er fremadrettet, og hvor god en pasningsspiller, han er. Men når vi taler om defensive midtbanespillere, og ved, hvordan de spiller positionen perfekt mod Foden, De Bruyne og nogle gange fire-fem andre spillere derinde, så er det vanskeligt. Jeg havde næsten ondt af ham. 

Manchester United ligger nummer seks i Premier League. Næste opgave er på søndag klokken 20, hvor der venter en udekamp mod Everton. 






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares