Legende ryster på hovedet over Eriksen-beslutning

Ifølge Paul Scholes var det en helt forkert beslutning af Erik ten Hag at bruge Christian Eriksen som defensiv midtbanespiller mod Manchester City.



Efter en række gode resultater kom Manchester United ned på jorden i søndags, hvor man tabte 6-3 til Manchester City, og efterfølgende var Christian Eriksen en af de spillere, der fik kritik i den engelske presse

Og i forbindelse med dækningen af torsdagens Europa League-opgør mod Omonia Nicosia kiggede man i BT Sport-studiet tilbage på derbyet, hvor Paul Scholes argumenterede for, at Erik ten Hag begik en fejl ved at spille med Christian Eriksen og Scott McTominay på den defensive midtbane. 

– Det var en vanskelig dag. Du spiller ikke bare mod det bedste hold i ligaen, men i verden, og de gik helt galt i byen. Træneren er nødt til at tage noget ansvar for det hold, han valgte. Han satsede på det hold, der havde vundet fire kampe på en overbevisende måde. Han valgte dem igen, og de var åbne, lød det således, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

– De viste næsten manglende respekt overfor et stort hold som City, ved at tro, at de kunne spille lige op med dem. Eriksen på den defensive midtbane, når du spiller ude mod Manchester City… Eriksen kan slippe afsted med at spille den rolle mod svagere hold. Når du møder Manchester City, så har du brug for minimum to spillere midt på banen, som rent defensivt kan spille den position perfekt. Det kan Eriksen ikke.

– Vi ved, hvor god han er fremadrettet, og hvor god en pasningsspiller, han er. Men når vi taler om defensive midtbanespillere, og ved, hvordan de spiller positionen perfekt mod Foden, De Bruyne og nogle gange fire-fem andre spillere derinde, så er det vanskeligt. Jeg havde næsten ondt af ham. 

Manchester United ligger nummer seks i Premier League. Næste opgave er på søndag klokken 20, hvor der venter en udekamp mod Everton. 






Han er ny fodbolddirektør i Brøndby




LIVE

LIVE: Brøndby jagter dansk træner

Stor klub bekræfter interesse for dansker

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Stor melding om Andreas Christensens fremtid

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Her er FC Københavns vej i Europa

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Brøndby fyrer Steve Cooper

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Haaland til Guardiola: Vil savne “Pep talks”

Kommer med frækt bud på dansk mester

FC København kan få Jens Stage-millioner

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

AGF kan ende med millionregning, men…

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!