Efter en række gode resultater kom Manchester United ned på jorden i søndags, hvor man tabte 6-3 til Manchester City, og efterfølgende var Christian Eriksen en af de spillere, der fik kritik i den engelske presse.
Og i forbindelse med dækningen af torsdagens Europa League-opgør mod Omonia Nicosia kiggede man i BT Sport-studiet tilbage på derbyet, hvor Paul Scholes argumenterede for, at Erik ten Hag begik en fejl ved at spille med Christian Eriksen og Scott McTominay på den defensive midtbane.
– Det var en vanskelig dag. Du spiller ikke bare mod det bedste hold i ligaen, men i verden, og de gik helt galt i byen. Træneren er nødt til at tage noget ansvar for det hold, han valgte. Han satsede på det hold, der havde vundet fire kampe på en overbevisende måde. Han valgte dem igen, og de var åbne, lød det således, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes.
– De viste næsten manglende respekt overfor et stort hold som City, ved at tro, at de kunne spille lige op med dem. Eriksen på den defensive midtbane, når du spiller ude mod Manchester City… Eriksen kan slippe afsted med at spille den rolle mod svagere hold. Når du møder Manchester City, så har du brug for minimum to spillere midt på banen, som rent defensivt kan spille den position perfekt. Det kan Eriksen ikke.
– Vi ved, hvor god han er fremadrettet, og hvor god en pasningsspiller, han er. Men når vi taler om defensive midtbanespillere, og ved, hvordan de spiller positionen perfekt mod Foden, De Bruyne og nogle gange fire-fem andre spillere derinde, så er det vanskeligt. Jeg havde næsten ondt af ham.
Manchester United ligger nummer seks i Premier League. Næste opgave er på søndag klokken 20, hvor der venter en udekamp mod Everton.
LIVE
TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE
NYHEDER
Tysk komet skadet – risikerer at misse VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
AVIS
Han var i spil som Brøndby-træner
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT
Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.
EKSKLUSIVT