Legende ryster på hovedet over Eriksen-beslutning

Ifølge Paul Scholes var det en helt forkert beslutning af Erik ten Hag at bruge Christian Eriksen som defensiv midtbanespiller mod Manchester City.



Efter en række gode resultater kom Manchester United ned på jorden i søndags, hvor man tabte 6-3 til Manchester City, og efterfølgende var Christian Eriksen en af de spillere, der fik kritik i den engelske presse

Og i forbindelse med dækningen af torsdagens Europa League-opgør mod Omonia Nicosia kiggede man i BT Sport-studiet tilbage på derbyet, hvor Paul Scholes argumenterede for, at Erik ten Hag begik en fejl ved at spille med Christian Eriksen og Scott McTominay på den defensive midtbane. 

– Det var en vanskelig dag. Du spiller ikke bare mod det bedste hold i ligaen, men i verden, og de gik helt galt i byen. Træneren er nødt til at tage noget ansvar for det hold, han valgte. Han satsede på det hold, der havde vundet fire kampe på en overbevisende måde. Han valgte dem igen, og de var åbne, lød det således, ifølge Manchester Evening News, fra Paul Scholes. 

– De viste næsten manglende respekt overfor et stort hold som City, ved at tro, at de kunne spille lige op med dem. Eriksen på den defensive midtbane, når du spiller ude mod Manchester City… Eriksen kan slippe afsted med at spille den rolle mod svagere hold. Når du møder Manchester City, så har du brug for minimum to spillere midt på banen, som rent defensivt kan spille den position perfekt. Det kan Eriksen ikke.

– Vi ved, hvor god han er fremadrettet, og hvor god en pasningsspiller, han er. Men når vi taler om defensive midtbanespillere, og ved, hvordan de spiller positionen perfekt mod Foden, De Bruyne og nogle gange fire-fem andre spillere derinde, så er det vanskeligt. Jeg havde næsten ondt af ham. 

Manchester United ligger nummer seks i Premier League. Næste opgave er på søndag klokken 20, hvor der venter en udekamp mod Everton. 





LIVE: Mål mod Danmark skildres på pengesedler




STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



TOPNYHED

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Storkamp af Patrick Dorgu

Topboss sviner Barça til



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Conte stopper i Napoli

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

‘Det regner jeg med, at Mikkel Bro gør’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Superliga-oprykker varsler flere transfers