Mads Hermansen skiftede for snart to år siden fra Brøndby IF til Leicester City, men til sommer skal den danske målmand finde sig en ny klub.
Sådan lyder meldingen i hvert fald i lokalavisen Leicester Mercury.
– Mads Hermansen har fået besked på at forlade Leicester City. Den unge danskers fremtid vil komme i spotlyset denne sommer, i kølvandet på Leicesters nedrykning fra Premier League, skriver Leicester Mercury, der tilføjer, at den 24-årige Mads Hermansen har imponeret i sin debutsæson i Premier League.
Tilbage i januar udpegede The Telegraph da også Mads Hermansen som det mest oplagte salgsemne i Leicester. Dengang forlød det, at Manchester Uniteds målmandsscout fulgte danskeren tæt.
Bør Mads Hermansen finde sig en ny klub denne sommer?
0 Votes
Og så sent som for et par dage siden argumenterede Viaplay-ekspert Brian Laudrup for, at der er lagt op til et stort Mads Hermansen-salg denne sommer.
– Han har bevist, at han er for dygtig til Championship. Han skal i min optik videre fra Leicester. Jeg tror, at et år eller flere i Championship vil hverken være befordrende for hans udvikling eller mulighed for at spille på det danske landshold. Jeg forventer, at han forlader Leicester denne sommer, lød det her fra Brian Laudrup.
På trods af mange stærke præstationer i Leicester-buret er der ingen tvivl om, at Mads Hermansen har været en del af et hold, der har haft det utroligt svært i denne sæson.
73 mål har danskerklubben indkasseret i Premier League, hvor Mads Hermansen blot en enkelt gang har holdt et clean sheet. Leicester Mercury sætter den statistik i perspektiv ved at sammenligne med Derby County, der i 2007/08-sæsonen i Premier League satte rekord ved blot at hente sølle 11 point, men alligevel formåede at holde tre clean sheets.
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
TIPSBLADETS DOM