Leicester med markant melding til Mads Hermansen

Leicester City har givet Mads Hermansen besked på at forlade klubben efter klubbens nedrykning, skriver lokalavisen Leicester Mercury.



Mads Hermansen skiftede for snart to år siden fra Brøndby IF til Leicester City, men til sommer skal den danske målmand finde sig en ny klub.

Sådan lyder meldingen i hvert fald i lokalavisen Leicester Mercury.

– Mads Hermansen har fået besked på at forlade Leicester City. Den unge danskers fremtid vil komme i spotlyset denne sommer, i kølvandet på Leicesters nedrykning fra Premier League, skriver Leicester Mercury, der tilføjer, at den 24-årige Mads Hermansen har imponeret i sin debutsæson i Premier League.

Tilbage i januar udpegede The Telegraph da også Mads Hermansen som det mest oplagte salgsemne i Leicester. Dengang forlød det, at Manchester Uniteds målmandsscout fulgte danskeren tæt.

Bør Mads Hermansen finde sig en ny klub denne sommer?

  • Ja, det siger sig selv!
  • Nej, Leicester er den rette klub for ham
  • Ved ikke
  • Ja, det siger sig selv!
  • Nej, Leicester er den rette klub for ham
  • Ved ikke

0 Votes

Og så sent som for et par dage siden argumenterede Viaplay-ekspert Brian Laudrup for, at der er lagt op til et stort Mads Hermansen-salg denne sommer.

– Han har bevist, at han er for dygtig til Championship. Han skal i min optik videre fra Leicester. Jeg tror, at et år eller flere i Championship vil hverken være befordrende for hans udvikling eller mulighed for at spille på det danske landshold. Jeg forventer, at han forlader Leicester denne sommer, lød det her fra Brian Laudrup.

På trods af mange stærke præstationer i Leicester-buret er der ingen tvivl om, at Mads Hermansen har været en del af et hold, der har haft det utroligt svært i denne sæson.

73 mål har danskerklubben indkasseret i Premier League, hvor Mads Hermansen blot en enkelt gang har holdt et clean sheet. Leicester Mercury sætter den statistik i perspektiv ved at sammenligne med Derby County, der i 2007/08-sæsonen i Premier League satte rekord ved blot at hente sølle 11 point, men alligevel formåede at holde tre clean sheets.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Klar for FC København

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Hjulmand vækker opsigt til første træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Frankrig – England

Smadrer transferrekord

Dansk klub har lagt hele strategien om

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afsløring: Hillerød Fodbold henter Magnus Munck

FCK-boss åben for lejeaftaler



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Er han løsningen i AGF?

‘Horsens var et helvede’

Brøndby tæt på ny forstærkning

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret