Leicester med markant melding til Mads Hermansen

Leicester City har givet Mads Hermansen besked på at forlade klubben efter klubbens nedrykning, skriver lokalavisen Leicester Mercury.



Mads Hermansen skiftede for snart to år siden fra Brøndby IF til Leicester City, men til sommer skal den danske målmand finde sig en ny klub.

Sådan lyder meldingen i hvert fald i lokalavisen Leicester Mercury.

– Mads Hermansen har fået besked på at forlade Leicester City. Den unge danskers fremtid vil komme i spotlyset denne sommer, i kølvandet på Leicesters nedrykning fra Premier League, skriver Leicester Mercury, der tilføjer, at den 24-årige Mads Hermansen har imponeret i sin debutsæson i Premier League.

Tilbage i januar udpegede The Telegraph da også Mads Hermansen som det mest oplagte salgsemne i Leicester. Dengang forlød det, at Manchester Uniteds målmandsscout fulgte danskeren tæt.

Bør Mads Hermansen finde sig en ny klub denne sommer?

  • Ja, det siger sig selv!
  • Nej, Leicester er den rette klub for ham
  • Ved ikke
  • Ja, det siger sig selv!
  • Nej, Leicester er den rette klub for ham
  • Ved ikke

0 Votes

Og så sent som for et par dage siden argumenterede Viaplay-ekspert Brian Laudrup for, at der er lagt op til et stort Mads Hermansen-salg denne sommer.

– Han har bevist, at han er for dygtig til Championship. Han skal i min optik videre fra Leicester. Jeg tror, at et år eller flere i Championship vil hverken være befordrende for hans udvikling eller mulighed for at spille på det danske landshold. Jeg forventer, at han forlader Leicester denne sommer, lød det her fra Brian Laudrup.

På trods af mange stærke præstationer i Leicester-buret er der ingen tvivl om, at Mads Hermansen har været en del af et hold, der har haft det utroligt svært i denne sæson.

73 mål har danskerklubben indkasseret i Premier League, hvor Mads Hermansen blot en enkelt gang har holdt et clean sheet. Leicester Mercury sætter den statistik i perspektiv ved at sammenligne med Derby County, der i 2007/08-sæsonen i Premier League satte rekord ved blot at hente sølle 11 point, men alligevel formåede at holde tre clean sheets.





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Emre Mor færdig

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Manchester United – Liverpool

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Et markant problem for Silkeborg

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Melder Lindstrøm helt færdig

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Delaney afslører dialog