Leicester med markant melding til Mads Hermansen

Leicester City har givet Mads Hermansen besked på at forlade klubben efter klubbens nedrykning, skriver lokalavisen Leicester Mercury.



Mads Hermansen skiftede for snart to år siden fra Brøndby IF til Leicester City, men til sommer skal den danske målmand finde sig en ny klub.

Sådan lyder meldingen i hvert fald i lokalavisen Leicester Mercury.

– Mads Hermansen har fået besked på at forlade Leicester City. Den unge danskers fremtid vil komme i spotlyset denne sommer, i kølvandet på Leicesters nedrykning fra Premier League, skriver Leicester Mercury, der tilføjer, at den 24-årige Mads Hermansen har imponeret i sin debutsæson i Premier League.

Tilbage i januar udpegede The Telegraph da også Mads Hermansen som det mest oplagte salgsemne i Leicester. Dengang forlød det, at Manchester Uniteds målmandsscout fulgte danskeren tæt.

Bør Mads Hermansen finde sig en ny klub denne sommer?

  • Ja, det siger sig selv!
  • Nej, Leicester er den rette klub for ham
  • Ved ikke
  • Ja, det siger sig selv!
  • Nej, Leicester er den rette klub for ham
  • Ved ikke

0 Votes

Og så sent som for et par dage siden argumenterede Viaplay-ekspert Brian Laudrup for, at der er lagt op til et stort Mads Hermansen-salg denne sommer.

– Han har bevist, at han er for dygtig til Championship. Han skal i min optik videre fra Leicester. Jeg tror, at et år eller flere i Championship vil hverken være befordrende for hans udvikling eller mulighed for at spille på det danske landshold. Jeg forventer, at han forlader Leicester denne sommer, lød det her fra Brian Laudrup.

På trods af mange stærke præstationer i Leicester-buret er der ingen tvivl om, at Mads Hermansen har været en del af et hold, der har haft det utroligt svært i denne sæson.

73 mål har danskerklubben indkasseret i Premier League, hvor Mads Hermansen blot en enkelt gang har holdt et clean sheet. Leicester Mercury sætter den statistik i perspektiv ved at sammenligne med Derby County, der i 2007/08-sæsonen i Premier League satte rekord ved blot at hente sølle 11 point, men alligevel formåede at holde tre clean sheets.





Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen




LIVE

TransferLIVE: Ikenna Prosper Ude-Chukwu til FCM

Portugal ansætter Ronaldos chef som landstræner

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Forhandler med Jannik Vestergaard

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



LIVE

VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Norsk ekspert håner Danmark

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Uventet transferdrejning

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Norge – England

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Spanien – Belgien

Argentina – Schweiz

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

PC afslører: Sådan pressede vi prisen op

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Har droppet stor dansk transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper

Bekræfter dansk kæmpetransfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber