Mads Hermansen skiftede for snart to år siden fra Brøndby IF til Leicester City, men til sommer skal den danske målmand finde sig en ny klub.
Sådan lyder meldingen i hvert fald i lokalavisen Leicester Mercury.
– Mads Hermansen har fået besked på at forlade Leicester City. Den unge danskers fremtid vil komme i spotlyset denne sommer, i kølvandet på Leicesters nedrykning fra Premier League, skriver Leicester Mercury, der tilføjer, at den 24-årige Mads Hermansen har imponeret i sin debutsæson i Premier League.
Tilbage i januar udpegede The Telegraph da også Mads Hermansen som det mest oplagte salgsemne i Leicester. Dengang forlød det, at Manchester Uniteds målmandsscout fulgte danskeren tæt.
Bør Mads Hermansen finde sig en ny klub denne sommer?
0 Votes
Og så sent som for et par dage siden argumenterede Viaplay-ekspert Brian Laudrup for, at der er lagt op til et stort Mads Hermansen-salg denne sommer.
– Han har bevist, at han er for dygtig til Championship. Han skal i min optik videre fra Leicester. Jeg tror, at et år eller flere i Championship vil hverken være befordrende for hans udvikling eller mulighed for at spille på det danske landshold. Jeg forventer, at han forlader Leicester denne sommer, lød det her fra Brian Laudrup.
På trods af mange stærke præstationer i Leicester-buret er der ingen tvivl om, at Mads Hermansen har været en del af et hold, der har haft det utroligt svært i denne sæson.
73 mål har danskerklubben indkasseret i Premier League, hvor Mads Hermansen blot en enkelt gang har holdt et clean sheet. Leicester Mercury sætter den statistik i perspektiv ved at sammenligne med Derby County, der i 2007/08-sæsonen i Premier League satte rekord ved blot at hente sølle 11 point, men alligevel formåede at holde tre clean sheets.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Kæmpekøb retur til FC København?
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
EKSKLUSIVT