Jesper Lindstrøm er blevet kædet sammen med et skifte væk fra Frankfurt flere gange.
Eksempelvis skulle Arsenal, Liverpool og Napoli være interesseret i danskeren. Og Brentford skulle ligeledes have et godt øje til den tidligere Brøndby-stjerne.
Tirsdag skrev Sport1 i Tyskland således, at Thomas Frank og kompagni jagter den 23-årige landsholdsspiller.
Om London-klubben har et godt øje til Jesper Lindstrøm, skal være usagt, men der er ikke tale om konkret interesse eller en decideret jagt.
Ifølge Tipsbladets oplysninger er Frankfurt-spillerens navn nemlig ikke et, der bliver talt om internt i Brentford på nuværende tidspunkt.
Og det betyder, at Jesper Lindstrøm ikke er en reel overvejelse for danskerklubben i øjeblikket.
Det kan naturligvis ændre sig, som ugerne går, men det er sådan, at tingene er i Brentford på nuværende tidspunkt.
Jesper Lindstrøm kunne ellers have været endnu en tilføjelse til danskerkolonien i Premier League-klubben.
Den tæller lige nu Christian Nørgaard, Mads Roerslev, Mathias Jensen, Mathias 'Zanka' Jørgensen og Mikkel Damsgaard.
Hvis Brentford var ude med riven efter Jesper Lindstrøm, ville det ellers ikke være en umulig mission.
Flere medier i Tyskland – blandt andet Sport1 – skriver, at den tidligere Superliga-stjerne kan købes for i omegnen af 225 millioner danske kroner.
Derudover skulle Bundesliga-klubben være åbne for at sælge Jesper Lindstrøm til sommer, hvis det rigtige bud lander på Frankfurts bord.
Selvom det ikke ligner en tur til Brentford for Jesper Lindstrøm i skrivende stund, kan han sagtens ende i London.
Journalisten Christopher Michel skrev eksempelvis tidligere på ugen, at Arsenal har henvendt sig til Frankfurt.
Du kan læse hele den historie, hvis du trykker lige HER.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
TOPNYHED
Her er startopstillingerne til guldbraget
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Drømmemål sender Fredericia under stregen
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
OPTAKT