Parløbet i toppen af Premier League fortsætter for fuld fart. Liverpool er – i hvert fald midlertidigt – tilbage på toppen af tabellen efter en 1-0-sejr på udebane over Newcastle lørdag eftermiddag.
Dermed lægger holdet igen maksimalt pres på Manchester City, som er to point bagefter, men har mulighed for at tilbageerobre førstepladsen mod Leeds senere lørdag.
Det kan Liverpool især takke Naby Keita for. Trods mere end 20 forsøg mod Newcastles mål var midtbanemanden den eneste, der formåede at sende kuglen ind bag stregen.
Opgøret på St. James’ Park var et møde mellem ligaens to mest formstærke mandskaber. Men kampen forstærkede billedet af, at Liverpool og Manchester City er en klasse bedre end resten af holdene i ligaen.
For heller ikke Newcastle kunne for alvor få Jürgen Klopps tropper til at vakle. Hjemmeholdet indledte ellers optimistisk, men meget af gassen gik af ballonen, da Keita bragte Liverpool i front efter 19 minutter.
Guineaneren skar igennem Newcastles forsvar og omdriblede køligt målmand Martin Dúbravka, inden han sendte bolden ind mellem to Newcastle-spillere, der desperat forsøgte at gøre sig brede på målstregen.
Senest på det tidspunkt tog favoritterne initiativet. Selv om profiler som Mohamed Salah, Thiago Alcântara og Trent Alexander-Arnold blev sparet på udskiftningsbænken, var Liverpool i fuld kontrol og gav Dubravka en travl dag i målet.
24 forsøg, heraf 10 inden for målrammen, noterede Liverpool sig for. Alligevel lykkedes det aldrig at tiltvinge sig den anden scoring, der endegyldigt kunne have punkteret spændingen i kampen.
På den måde bevarede Newcastle håbet til det sidste. Men Virgil van Dijk og Joel Matip stod stærkt i defensiven og sørgede for, at Liverpool for fjerde kamp i træk holdt målet rent.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Transferbombe på vej
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Colombia – Portugal
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
OPTAKT
Algeriet – Østrig
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
Dembele lavede hattrick mod de norske reserver
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
VM-vækkeuret: Han tabte småkagerne
