Amelie Oudea-Costera, Frankrigs sportsminister, bør komme med en uforbeholden undskyldning. Det mener Liverpools bestyrelsesformand Tom Werner.
Mediet Liverpool Echo er kommet i besiddelse af et brev sendt fra Werner til Oudea-Costera. Her kritiserer han i skarpe vendinger ministerens udtalelser om Liverpools fans i forbindelse med Champions League-finalen lørdag i Paris.
– Jeg skriver til jer i dag i fuldstændig vantro over, at en minister for den franske regering, en position med enormt ansvar og indflydelse, kunne komme med en række ubeviste anklager i en sag af så stor betydning, før en ordentlig, formel, uafhængig undersøgelsesproces overhovedet har fundet sted, lyder det i brevet.
Finalen mod Real Madrid blev mere end en halv time forsinket grundet problemer med at få de engelske fans ind på Stade de France.
Oudea-Costera var hurtigt ude at give de britiske fans skylden. Hun hævdede, at mange tusinde var mødt op enten uden billet eller med en falsk billet. Det var ifølge ministeren årsagen til det kaos, som endte i kaos og brug af tåregas.
Men de udtalelser er aldeles uansvarlige mener Liverpool-formanden. Han kræver en undskyldning fra ministeren og en uafhængig undersøgelse af balladen ved finalen.
– Champions League-finalen burde være en af de fineste forestillinger i international sport, og i stedet udviklede den sig til et af de værste sikkerhedskollaps i nyere tid, skriver Werner i brevet.
– På vegne af alle de fans, der oplevede dette mareridt, kræver jeg en undskyldning fra jer og en forsikring om, at de franske myndigheder og Uefa tillader, at der laves en uafhængig og gennemsigtig undersøgelse.
Tom Werner skriver ligeledes, at han har modtaget mange mails fra Liverpool-fans, der beretter om chikane fra politiet mod fansene samt unødig brug af både peberspray og tåregas.
– En person har fortalt, at de var "fanget mod portene, ingen bevægede sig, og ingen på den anden side af portene kommunikerede overhovedet." Disse fans blev behandlet som kvæg, skriver Tom Werner.
Liverpool tabte finalen med 0-1 til Real Madrid.
/ritzau/

Chokeret: – Hvorfor skulle han fyres?

Jesper Grønkjær stjæler overskrifter i udlandet

Jobskifte: Peter Lassen træder ud af rampelyset

Sådan gik det – FCM vinder igen i Europa League

Overvejede at sige op

Her er de tre bedste akademier i Danmark

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Krævet fyret efter nedslagtning

Opdagede særlig detalje under Runes operation

Brøndby-profil træner ikke med

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Hillerød-direktør kan være på vej til udlandet

Vild EL-bedrift – FCM nummer ét efter tredje sejr

‘Nok den sidste sæson hos FCK’

‘Kan ikke se mig selv tage tilbage til FCK’

‘Det var exceptionelt’

Pensioneret stjerne sender opfordring til Rune

Brøndby-boss reagerer på Cooper-rygte

AGF – FC Nordsjælland

Hård kritik af rekordindkøb: ‘Et stort problem’

Bekymrende nyt fra Vejle

Frygter for dansk stjerne: ‘Varmer snart bænken’

Jacob Rasmussen skuffer: ‘Det sker igen og igen’

FC Porto-lettelse: Victor Froholdt er spærret

‘Det var en fejl i transfervinduet’

Taylor Swift til Brøndby?

Vanvittigt: Vi går verden rundt, fortæller dansker

Skidt nyt for Vingegaard: ‘Favoriserer Pogacar’

Rasende på Mohamed Salah

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Tidl. Liverpool-stjerne storhylder Thomas Frank

Dortmund-stjerne fremhæver FC København-profil

Øv, FCM-profil er blevet syg

Godt nyt for FC Midtjylland

Her kan du se Maccabi Tel Aviv mod FC Midtjylland

17-årige Karl slår rekord

Åh nej! Først Rune – nu er Tauson også skadet

Medier revser stjerner efter storsejr i København

FC København henter Marek Hamsiks søn

Jakob Michelsen rejser ikke med til Finland

Brøndby-boss har aldrig set lignende

Jens Odgaard på tavlen for Bologna i Europa League

Messi scorer ny kontrakt med Inter Miami

Dansk VM-katastrofe: Stjerne har brækket knogle

Træls skade for håndboldlandsholdskandidat

Vingegaard-chef sætter ord på Tour-ruten

Fremragende Kvistgaarden-melding

Tullberg: Det må ikke overraske os

Live: Her er Tour de France-ruten i 2026
