Liverpool-formand kræver undskyldning

Den franske sportsministers anklager mod Liverpools fans til CL-finalen er uansvarlige, mener Tom Werner.



Amelie Oudea-Costera, Frankrigs sportsminister, bør komme med en uforbeholden undskyldning. Det mener Liverpools bestyrelsesformand Tom Werner.

Mediet Liverpool Echo er kommet i besiddelse af et brev sendt fra Werner til Oudea-Costera. Her kritiserer han i skarpe vendinger ministerens udtalelser om Liverpools fans i forbindelse med Champions League-finalen lørdag i Paris.

– Jeg skriver til jer i dag i fuldstændig vantro over, at en minister for den franske regering, en position med enormt ansvar og indflydelse, kunne komme med en række ubeviste anklager i en sag af så stor betydning, før en ordentlig, formel, uafhængig undersøgelsesproces overhovedet har fundet sted, lyder det i brevet.

Finalen mod Real Madrid blev mere end en halv time forsinket grundet problemer med at få de engelske fans ind på Stade de France.

Oudea-Costera var hurtigt ude at give de britiske fans skylden. Hun hævdede, at mange tusinde var mødt op enten uden billet eller med en falsk billet. Det var ifølge ministeren årsagen til det kaos, som endte i kaos og brug af tåregas.

Men de udtalelser er aldeles uansvarlige mener Liverpool-formanden. Han kræver en undskyldning fra ministeren og en uafhængig undersøgelse af balladen ved finalen.

– Champions League-finalen burde være en af de fineste forestillinger i international sport, og i stedet udviklede den sig til et af de værste sikkerhedskollaps i nyere tid, skriver Werner i brevet.

– På vegne af alle de fans, der oplevede dette mareridt, kræver jeg en undskyldning fra jer og en forsikring om, at de franske myndigheder og Uefa tillader, at der laves en uafhængig og gennemsigtig undersøgelse.

Tom Werner skriver ligeledes, at han har modtaget mange mails fra Liverpool-fans, der beretter om chikane fra politiet mod fansene samt unødig brug af både peberspray og tåregas.

– En person har fortalt, at de var "fanget mod portene, ingen bevægede sig, og ingen på den anden side af portene kommunikerede overhovedet." Disse fans blev behandlet som kvæg, skriver Tom Werner.

Liverpool tabte finalen med 0-1 til Real Madrid.

/ritzau/





Transferfri stjerne i København




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Født i Danmark og på vej til VM

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Overvejer AGF-forlængelse



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde