Crystal Palace var længe det bedste hold på banen, men efter 90 minutters fodbold på Selhurst Park i London havde holdet alligevel tabt med vanvittige 0-7 til Liverpool i Premier League.
Mesterholdet scorede på stort set alle sine chancer, og da Crystal Palace misbrugte alle sine, måtte hjemmeholdet acceptere de barske cifre.
Med sejren øger Liverpool sit forspring i toppen med sine 31 point for 14 kampe, mens Tottenham er nærmeste forfølger med 25 point for 13 kampe.
Crystal Palace havde målt på spil og chancer egentlig fortjent at være foran i første halvleg. I stedet førte Liverpool 3-0 ved pausen i kraft af en enorm effektivitet, hvor de tre første afslutninger alle førte til mål.
Effektiviteten gav Takumi Minamino en prøve på efter bare to minutter. Japaneren har ikke fået mange chancer fra start i Liverpools angreb siden ankomsten i starten af året, men lørdag greb han den på bedste vis.
Sadio Mané fandt i feltet Minamino, der tog et træk og scorede sikkert.
I den efterfølgende periode havde Crystal Palace en håndfuld chancer eller farlige situationer, som kunne have ført til udligning. I stedet scorede Mané til 2-0, da han afsluttede et rodet angreb ved tage chancen uden for feltet.
Da var der spillet 35 minutter. Hjemmeholdet angreb med mange spillere i jagten på en reducering, men det gav bagslag, da Liverpool kort før pausen slog en perfekt kontra med Roberto Firmino som målscorer til 3-0.
Hvis Crystal Palace kom på banen med en flig af optimisme i anden halvleg, blev den fjernet efter seks minutter, da Jordan Henderson afsluttede udefra og øgede til 4-0.
Kampens intensitet faldt ikke overraskende, men Firmino, der for alvor er ved at finde storformen, var ikke færdig endnu.
Mohamed Salah fandt Firmino i dybden, og brasilianeren lobbede elegant bolden over den fremstormende keeper Vicente Guaita til 5-0 midtvejs i halvlegen.
Bemærkelsesværdigt var Salah ikke selv kommet på tavlen, men det lavede han om på i de sidste ti minutter med to mål.
Først med et hovedstød efter et hjørnespark, og til sidst krøllede han et behersket skud ind i hjørnet til den totale ydmygelse.
/ritzau/

FCK-ejer: Respekt for AGF’s run, men…

Brøndby-boss med klokkeklart budskab

‘Jeg mistede halvandet år’

Sådan starter FC København mod Dortmund

Endelig! Godt skadesnyt for FC København

Her er fire store stjerner ny FCK-boss “opdagede”

Her kan du se FC København mod Borussia Dortmund

Rystende ydmygelse – ryger han i morgen?

‘Jeg er ked af at sige det her’

AGF-guld? Ekspert ikke i tvivl

Flemming Povlsen: Det tynger Moukoko i FCK

Her er Victor Froholdt nummer tre i verden

Tidligere Superliga-rekordkøb kan hentes gratis

Klar besked fra Frank efter nedtur

Har ‘David Beckham-klausul’

Utrolig dansk succes i Belgien

Kræver kæmpe beløb – AGF kan tjene stort

FC København ansætter belgisk topchef

FCM har solgt nul billetter

Nedtur for Højlund

Han vil væk fra Real Madrid

Afsløring: Brøndby afvist

Chok: Svensk guldtræner kan sige sit job op

Real Madrid-chef er på vagt

Stort problem: ‘Han eksisterer ikke i FCK’

Tidligere Superliga-målræv åben for Danmark

– Vi har råd til at købe Randers-spiller

FC København brager sammen med Dortmund

Medie roser brandvarm dansker

‘Der var jo alle de her rygter’

Knokler for Serie A-gennembrud – fortryder intet

Aneke Rune i hård kritik af Michael Rasmussen

Rundens Hold i Superligaen – 12. runde

Cooper rygtet væk: Nu giver han klart svar

Møde i denne uge – færdig i FC Barcelona?

Måtte bæres ud – giver status på Brøndby-profil

‘Han har ændret magtbalancen i Superligaen’

Uenig med Superligaprofil: ‘Frygteligt scenarie’

– Nyd ham nu, Brøndby – han er snart væk

Anholder 230 Napoli-fans

Gennemgår vellykket operation

Svarer igen på hård kritik: Usagligt!

Andreas Christensen ude af CL-brag

Landsholdet vil af med hvide shorts: ‘Utrygge’

Klopp afslører: Sagde nej til Manchester United

Tidligere NFL-profil død i politiets varetægt

Verdensstjerner med hård kritik efter Rune-skade

Skete fra Danmark: Superliga-spiller er mester

Tidligere Superliga-profil i afgørende rolle
