Den engelske landsholdstræner, Gareth Southgate, kunne efter Nations League-kampen mod Belgien søndag aften afsløre, at han måtte udskifte Jordan Henderson i pausen på grund af en skade.
Liverpool FC-katajnen er den seneste profil til at indtage lazarettet i klubben, der efterhånden tæller et halvt hold.
Ved pressekonferencen efter kampen bekræftede Sotuhgate, at Henderson ikke var i stand til at spille anden halvleg, men han var ikke bekendt med skadens omfang.
Læs også:Hjulmand før Belgien-kamp: Kigger på hvad jeg kan gøre bedre
Jordan Henderson er en vigtig brik for Jürgen Klopp, og derfor vil det være et slag at skulle undvære ham. Men Jordan Henderson er ikke den eneste, der er blevet skadet i landsholds-sammenhæng da også Andy Robertson måtte udgå af Skotlands sejr over Serbien i torsdags.
Jürgen Klopp må rive sig i håret, da det netop så ud til, at han havde fået Jordan Henderson op i gear, efter han missede en stor del af optakten, og derfor er blevet doseret rigeligt i denne sæson for at undgå, at skaden blussede op igen.
I forvejen må Klopp alleree undvære Virgil van Dijk og Joe Gomez i flere måneder på grund af knæskader, og Trent Alexander-Arnold er heller ikke kampklar. Dermed ser det ud til, at han skal opfinde et helt nyt forsvar, når Liverpool møder Leciester efter landskampspausen.
Læs også:Simon Kjær efter Island-sejr: Det var ikke særligt godt
Og for at det ikke skal være løgn, så er stjernangriberen Mohamed Salah ramt af coronavirussen og i karantæne, men han skulle eftersigende ikke udvise symptomer på sygdom, og han kan derfor være klar til de efterfølgende kampe.
Thiago Alcantara og Alex Oxlade-Chamberlain forventes heller ikke klar mod Leicester, men til gengæld regner Liverpool med, at Fabinho er klar igen.
Liverpool indtager tredjepladsen i Premier League – et point efter Leicester inde braget på Anfield. Forsvaret har dog ikke set godt ud denne sæson, da de har indkasseret næst flest (16 mål) i hele Premier League – kun overgået af Leeds (17 mål).
Læs også:Hamrén varmer sig ved islandsk modsvar på EM-skuffelse
Læs også:Se her: Belgien tæver England – helt skarpe til finalen mod Danmark
Læs også:Træt Delaney: Vi havde ikke kræfterne i anden halvleg
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Eriksen er ved bevidsthed efter fald mod Ukraine
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
NYHEDER
