Den engelske landsholdstræner, Gareth Southgate, kunne efter Nations League-kampen mod Belgien søndag aften afsløre, at han måtte udskifte Jordan Henderson i pausen på grund af en skade.
Liverpool FC-katajnen er den seneste profil til at indtage lazarettet i klubben, der efterhånden tæller et halvt hold.
Ved pressekonferencen efter kampen bekræftede Sotuhgate, at Henderson ikke var i stand til at spille anden halvleg, men han var ikke bekendt med skadens omfang.
Læs også:Hjulmand før Belgien-kamp: Kigger på hvad jeg kan gøre bedre
Jordan Henderson er en vigtig brik for Jürgen Klopp, og derfor vil det være et slag at skulle undvære ham. Men Jordan Henderson er ikke den eneste, der er blevet skadet i landsholds-sammenhæng da også Andy Robertson måtte udgå af Skotlands sejr over Serbien i torsdags.
Jürgen Klopp må rive sig i håret, da det netop så ud til, at han havde fået Jordan Henderson op i gear, efter han missede en stor del af optakten, og derfor er blevet doseret rigeligt i denne sæson for at undgå, at skaden blussede op igen.
I forvejen må Klopp alleree undvære Virgil van Dijk og Joe Gomez i flere måneder på grund af knæskader, og Trent Alexander-Arnold er heller ikke kampklar. Dermed ser det ud til, at han skal opfinde et helt nyt forsvar, når Liverpool møder Leciester efter landskampspausen.
Læs også:Simon Kjær efter Island-sejr: Det var ikke særligt godt
Og for at det ikke skal være løgn, så er stjernangriberen Mohamed Salah ramt af coronavirussen og i karantæne, men han skulle eftersigende ikke udvise symptomer på sygdom, og han kan derfor være klar til de efterfølgende kampe.
Thiago Alcantara og Alex Oxlade-Chamberlain forventes heller ikke klar mod Leicester, men til gengæld regner Liverpool med, at Fabinho er klar igen.
Liverpool indtager tredjepladsen i Premier League – et point efter Leicester inde braget på Anfield. Forsvaret har dog ikke set godt ud denne sæson, da de har indkasseret næst flest (16 mål) i hele Premier League – kun overgået af Leeds (17 mål).
Læs også:Hamrén varmer sig ved islandsk modsvar på EM-skuffelse
Læs også:Se her: Belgien tæver England – helt skarpe til finalen mod Danmark
Læs også:Træt Delaney: Vi havde ikke kræfterne i anden halvleg
LIVE
LIVE: FCN, FCK og FCM får fem stjerner
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
OPTAKT
Brøndby IF – FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub
FANKLUBBEN
Fantastisk – han kan blive det næste store salg!
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
NYHEDER
FCM var interesseret – nu er han på vej hjem
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Dansk topscorer skifter agent – sommertransfer?
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
TOPNYHED
Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage
TOPNYHED
FCK fremhæver ‘væsentligt element’ i ny aftale
EKSKLUSIVT
Nu er Sean Klaiber på klubjagt
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
OPTAKT
Real Madrid – Athletic Club
MEDIE
‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
TOPNYHED
