Det var to små klubber med en stor historie, der lørdag mødtes på Wembley i London i slaget om oprykning til Premier League.
Luton trak det længste strå i en ægte engelsk duel, der bød på masser af fysisk hårde nærkampe og trætte spillere.
Stemningen eksploderede i jubel blandt Lutons fans, da Luton slog Coventry i straffesparkkonkurrence i kampen om oprykning til den bedste engelske fodboldrække.
Championship playoff-finalen, som kampen hedder, bliver anset for at være en af de vigtigste fodboldkampe i verden. Det skyldes især den store økonomiske gevinst, der følger med at vinde.
I lørdagens brag er der ifølge konsulentfirmaet Deloitte op mod halvanden milliard kroner på spil.
Første halvlegs store chancer var i Lutons favør.
Luton-spillerne måtte se anfører Tom Lockyer blive båret fra banen efter en længere behandlingspause tidligt i kampen. Men de lod sig ikke ryste.
Tværtimod skabte de flere gode chancer, mens de holdt Coventry helt væk fra eget mål.
Det gik da også galt, da Luton udnyttede en god kontrachance, hvor Elijah Adebayo tog en lang bold ned og driblede ind i Coventry-feltet, inden han afleverede til Jordan Clark, der sendte bolden i kassen.
Ikke så længe efter var bolden igen i Coventrys mål, men scoringen blev underkendt for hånd på bolden.
Coventry fik bedre gang i boldomgangen mod slutningen af første halvleg, men holdet kom ikke nærmere en scoring end et skudforsøg over mål fra midtbanespilleren Gustavo Hamer.
I anden halvleg skiftede momentum, og Coventry kom godt fra start og fik udlignet efter et kontraangreb, hvor Viktor Gyokeres fik bolden og hurtigt fandt Gustavo Hamer, som køligt afsluttede til 1-1.
Herefter var der lagt op til drama i bedste engelske stil med hårde fysiske dueller helt til slutfløjtet i ordinær spilletid, hvor der ikke faldt flere mål.
I den forlængede spilletid fortsatte det, hvor det slap og uden de helt store målchancer, hvor det længe lignede, at kampen ville ende i straffesparkkonkurrence.
Det gjorde det også, og Luton endte med at tage den samlede sejr 6-5 på straffespark.
Luton er på få år gået fra den fjerdebedste række til nu at skulle spille Premier League næste sæson.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
NYHEDER
AaB spiller sig på førstepladsen
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
AVIS
De vil have Jelert
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
NYHEDER