Tager sikker sejr: City presser modstanderne

Topholdene Manchester City og Aston Villa vandt begge, mens Brentford tabte for femte gang i træk.



Topholdene Manchester City og Aston Villa lukkede lørdag eftermiddag 2023 med hver deres sejr i Premier League.

I sin syvende kamp i træk uden skadede Erling Haaland havde City ikke de store problemer med at nedlægge bundholdet Sheffield United 2-0 på hjemmebane efter træffere af Rodri og Julian Alvarez.

Aston Villa smed som i nedturen mod Manchester United forleden en føring, men gang endte det dog lykkeligt for Unai Emerys tropper, da Douglas Luiz sent sikrede 3-2 over Burnley på et straffespark.

Villa har som Liverpool 42 point, mens City og Arsenal følger efter med hver 40 point i en tætpakket top. Arsenal gæster søndag Fulham, mens Liverpool mandag er vært for Newcastle.

Den danske U21-landsholdsangriber William Osula fik lørdag chancen mod City fra start for Sheffield United og sled hårdt i det i sine 66 minutter på banen, men holdets boldbesiddelse var på sølle 18 procent, hvorfor der naturligt nok ikke blev skabt meget.

Efter et lille kvarter overtog spanske Rodri en løs bold og tog sagen i egen hånd ved at drive bolden frem midt i banen, inden han fladt sparkede den i nettet til 1-0.

Den unge nordmand Oscar Bobb stak efter en times spil bolden i feltet til Phil Foden, og den kreative englænder sendte den straks på tværs til Julian Alvarez, som nemt scorede sit sjette ligamål i sæsonen.

City havde chancer til mere, men virkede ikke vildt interesseret i at bruge alt for mange unødvendige kræfter en kamptung periode, hvor man blandt andet vandt klub-VM for første gang.

I den tunge ende af tabellen vandt Joachim Andersen og Crystal Palace for første gang i ni kampe, da det efter en glimrende præstation og to scoringer af Michael Olise blev til 3-1 over danskerklubben Brentford.

Danskerne Mathias Jensen og Mads Roerslev stod ellers bag en fremragende assist til Keane Lewis-Potters tidlige 1-0-scoring, men formsvage Brentford tabte igen-igen.

Nederlaget var det femte i træk til Thomas Franks tropper, og det syvende nederlag i de seneste otte ligakampe. På 15.-pladsen har Brentford fire point ned til Luton under nedrykningsstregen.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Meldes tæt på storklub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Sydafrika – Canada

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Supercomputer: Her er VM-finalen

FCK-profil med hattrick i målfest

FC København jagter Romane Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen