Marcus Rashford starter bogklub for børn

Den engelske Manchester United- og landsholdsspiller Marcus Rashford vil give flere børn muligheden for at læse.



Marcus Rashford fortsætter sin utrættelige kamp for udsatte børn i Storbritannien, der startede med projektet FareShare, der sikrede gratis skolemad til godt en million fattige skolebørn over den forgangne sommeren.

Nu vil han have børn til at læse.

Det skriver flere engelske medier heriblandt Sky Sports og the Guardian.

Marcus Rashford vil i samarbejde med Macmillan Children’s Books (MCB), der er en af Storbritanniens største udgivere af børnebøger og står bag udgivelsen af kendte klassikere som ‘Alice i Eventyrland’ og ‘Junglebogen’.

Baggrunden for samarbejdet er ifølge Rashford, at han ville ønske, han selv havde haft muligheden for at læse mere som barn, men at hans familie prioriterede mad over bøger.

Læs også:Arsenal-spiller testet positiv for corona

MCB siger om samarbejdet, at fokus vil være på, at få bøgerne ud i hænderne på udsatte og underpriviligerede børn. Hvert kapitel i den første bog, der står til at udkomme i maj 2021, vil indlede med en historie fra Rashfords eget liv og vil behandle emner som værdien af uddannelse, positiv indstilling, kulturforståelse og kvindelige rollemodeller.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG byder på Sergio Ramos

I løbet af næste år vil Marcus Rashford også lancere en bogklub, hvor læserne kan anbefale bøger fra samarbejdet.

– Jeg begyndte først at læse som 17-årig, og det ændrede fuldstændigt mit syn på verden og min mentalitet. Jeg ville ønske , at jeg havde haft muligheden for at læse mere som barn, men bøger var aldrig rigtig noget, vi havde råd til, for vi havde mere brug for mad på bordet, siger Marcus Rashford.

– Der var tider, hvor jeg kunne have brugt muligheden for at forsvinde ned i en bog. Den mulighed vil jeg give til alle børn. ikke kun dem der har råd. Vi ved, at der er over 380.000 børn i Storbitannien, der aldrig har læst en bog, børn i udsatte miljøer. Det skal ændres. Mine børn er, og vil altid være, for alle børn, selv hvis jeg skal levere dem selv. Vi skal nok nå ud til dem.

Marcus Rashford fik tidligere på efteråret stor anerkendelse for sit arbejde med udsatte børn, da han fik tildelt en MBE, der gives til folk, der gør en særlig indsats for sit land.

Læs også:Efter coronachok: Manchester United-brasser tester negativ
Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City vil hente Premier League-duo
Læs også:1. divisionsspiller bankede Pogba og co.: Ingen troede på os






LIVE

LIVE: Nu stopper han karrieren

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kræver flere hold i Superligaen

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Bo Svensson med hård kritik

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

10. gang i træk

Glad AGF-træner: ‘Han tænkte helt tydeligt ikke’