Marcus Rashford starter bogklub for børn

Den engelske Manchester United- og landsholdsspiller Marcus Rashford vil give flere børn muligheden for at læse.



Marcus Rashford fortsætter sin utrættelige kamp for udsatte børn i Storbritannien, der startede med projektet FareShare, der sikrede gratis skolemad til godt en million fattige skolebørn over den forgangne sommeren.

Nu vil han have børn til at læse.

Det skriver flere engelske medier heriblandt Sky Sports og the Guardian.

Marcus Rashford vil i samarbejde med Macmillan Children’s Books (MCB), der er en af Storbritanniens største udgivere af børnebøger og står bag udgivelsen af kendte klassikere som ‘Alice i Eventyrland’ og ‘Junglebogen’.

Baggrunden for samarbejdet er ifølge Rashford, at han ville ønske, han selv havde haft muligheden for at læse mere som barn, men at hans familie prioriterede mad over bøger.

Læs også:Arsenal-spiller testet positiv for corona

MCB siger om samarbejdet, at fokus vil være på, at få bøgerne ud i hænderne på udsatte og underpriviligerede børn. Hvert kapitel i den første bog, der står til at udkomme i maj 2021, vil indlede med en historie fra Rashfords eget liv og vil behandle emner som værdien af uddannelse, positiv indstilling, kulturforståelse og kvindelige rollemodeller.

Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG byder på Sergio Ramos

I løbet af næste år vil Marcus Rashford også lancere en bogklub, hvor læserne kan anbefale bøger fra samarbejdet.

– Jeg begyndte først at læse som 17-årig, og det ændrede fuldstændigt mit syn på verden og min mentalitet. Jeg ville ønske , at jeg havde haft muligheden for at læse mere som barn, men bøger var aldrig rigtig noget, vi havde råd til, for vi havde mere brug for mad på bordet, siger Marcus Rashford.

– Der var tider, hvor jeg kunne have brugt muligheden for at forsvinde ned i en bog. Den mulighed vil jeg give til alle børn. ikke kun dem der har råd. Vi ved, at der er over 380.000 børn i Storbitannien, der aldrig har læst en bog, børn i udsatte miljøer. Det skal ændres. Mine børn er, og vil altid være, for alle børn, selv hvis jeg skal levere dem selv. Vi skal nok nå ud til dem.

Marcus Rashford fik tidligere på efteråret stor anerkendelse for sit arbejde med udsatte børn, da han fik tildelt en MBE, der gives til folk, der gør en særlig indsats for sit land.

Læs også:Efter coronachok: Manchester United-brasser tester negativ
Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City vil hente Premier League-duo
Læs også:1. divisionsspiller bankede Pogba og co.: Ingen troede på os




LIVE

LIVE: Sådan starter FC Midtjylland mod AGF

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Offentliggøres i dag

Andreas Christensen afviser tilbud

Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

FC Midtjylland – AGF

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Tidligere FCK-spiller dømt i retten



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’

I svime over Froholdt: ‘Startede i København’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Den største genistreg i Superligaen?

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Ny storklub jagter Roony Bardghji

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’