Marcus Rashford fortsætter sin utrættelige kamp for udsatte børn i Storbritannien, der startede med projektet FareShare, der sikrede gratis skolemad til godt en million fattige skolebørn over den forgangne sommeren.
Nu vil han have børn til at læse.
Det skriver flere engelske medier heriblandt Sky Sports og the Guardian.
Marcus Rashford vil i samarbejde med Macmillan Children’s Books (MCB), der er en af Storbritanniens største udgivere af børnebøger og står bag udgivelsen af kendte klassikere som ‘Alice i Eventyrland’ og ‘Junglebogen’.
Baggrunden for samarbejdet er ifølge Rashford, at han ville ønske, han selv havde haft muligheden for at læse mere som barn, men at hans familie prioriterede mad over bøger.
Læs også:Arsenal-spiller testet positiv for corona
Imagine if all children were on an equal playing field. Imagine if we all started at the line equal instead of 20 yards behind. Imagine children waking up believing that their dreams could come true. Imagine what that belief could do for the future of this country…
— Marcus Rashford MBE (@MarcusRashford) November 16, 2020
MCB siger om samarbejdet, at fokus vil være på, at få bøgerne ud i hænderne på udsatte og underpriviligerede børn. Hvert kapitel i den første bog, der står til at udkomme i maj 2021, vil indlede med en historie fra Rashfords eget liv og vil behandle emner som værdien af uddannelse, positiv indstilling, kulturforståelse og kvindelige rollemodeller.
Læs også:Tirsdagens rygtebørs: PSG byder på Sergio Ramos
I løbet af næste år vil Marcus Rashford også lancere en bogklub, hvor læserne kan anbefale bøger fra samarbejdet.
– Jeg begyndte først at læse som 17-årig, og det ændrede fuldstændigt mit syn på verden og min mentalitet. Jeg ville ønske , at jeg havde haft muligheden for at læse mere som barn, men bøger var aldrig rigtig noget, vi havde råd til, for vi havde mere brug for mad på bordet, siger Marcus Rashford.
– Der var tider, hvor jeg kunne have brugt muligheden for at forsvinde ned i en bog. Den mulighed vil jeg give til alle børn. ikke kun dem der har råd. Vi ved, at der er over 380.000 børn i Storbitannien, der aldrig har læst en bog, børn i udsatte miljøer. Det skal ændres. Mine børn er, og vil altid være, for alle børn, selv hvis jeg skal levere dem selv. Vi skal nok nå ud til dem.
Marcus Rashford fik tidligere på efteråret stor anerkendelse for sit arbejde med udsatte børn, da han fik tildelt en MBE, der gives til folk, der gør en særlig indsats for sit land.
Læs også:Efter coronachok: Manchester United-brasser tester negativ
Læs også:Mandagens rygtebørs: Manchester City vil hente Premier League-duo
Læs også:1. divisionsspiller bankede Pogba og co.: Ingen troede på os
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
INTERVIEW
Benhård AGF-boss: De skal møde klokken 10!
TIPSBLADET SPECIAL
‘Det er ringe ad helvede til’
MEDIE Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADETS DOM
Det var mageløst – de er færdige i Superligaen
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Randers FC – OB
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
TIPSBLADETS DOM
AGF er mestre – det skal du gøre nu, CV!
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
Mistede sin far før guldsejr over Real Madrid
Magiske Messi slår til igen
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TIPSBLADETS DOM
En pragtpræstation – han spillede fantastisk
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TIPSBLADETS DOM
