Medie: Chelsea-profil takker nej til monsterløn

Chelsea forsøger ihærdigt at forlænge aftalen med Antonio Rüdiger, men heller ikke denne gang rækker pengene.



Antonio Rüdiger vil ikke sætte pen til papir for ‘småpenge’ i Chelsea.

Tidligere har den tyske stjerne takket nej til et kontrakttilbud, der ville indbringe ham 1,2 millioner kroner om ugen, hvilket svarer til 57,5 millioner kroner om året.

Nu er Chelsea så kommet op med et endnu større tilbud, skriver Daily Mail. Denne gang har Chelsea tilbudt ham 1,7 millioner kroner om ugen, hvilket svarer til knap 85 millioner kroner om året.

Igen har den 28-årige forsvarsspiller takket nej. Tidligere har den spanske avis Marca fortalt, at Rüdiger forlanger 410 millioner kroner i løn henover sin næste kontraktperiode, hvis længde er uvis.

En femårig forlængelse med en årsløn på knap 85 millioner vil i hvert fald bringe ham derop, men Daily Mail fortæller ikke, hvor lang kontrakttilbuddet fra Chelsea lyder på.

Antonio Rüdiger har siden Thomas Tuchels ansættelse været en nøglespiller i forsvarskæden, men tyskerens kontrakt udløber til sommer, så derfor er de i Chelsea interesserede i at forlænge opholdet.

Ligesom Rüdiger har Andreas Christensen og Cesar Azpilicueta også kontraktudløb til sommer. Indtil videre er det lykkedes dem at forlænge aftalen med Thiago Silva.

Antonio Rüdiger har været i Chelsea siden skiftet fra AS Roma i 2017. Derfra er det blevet til 180 kampe i Chelsea-trøjen ifølge Transfermarkt.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

FC København jagter Romane Amane

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Supercomputer: Her er VM-finalen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane