Tidl. Chelsea-topchef kendte til lyssky betalinger

Den tidligere Chelsea-topchef Marina Granovskaia vikles ind i efterforskningen af en række lyssky betalinger.



Marina Granovskaia, den tidligere administrerende direktør i Chelsea, kendte tilsyneladende til en række mistænkelige betalinger, som klubben foretog under dens tidligere ejer, den russiske oligark Roman Abramovich.

Det skriver mediet The Guardian på baggrund af en række lækkede dokumenter.

Betalingerne bliver i øjeblikket gransket af Premier League, der mistænker Abramovich for at have subsidieret klubben for at omgå ligaens finansielle regler.

Reglerne er til for at hindre klubberne i at bruge flere penge, end de tjener. På den måde vil Premier League sikre sig mod, at klubberne kan komme i økonomiske problemer.

Dokumenterne viser ifølge The Guardian, at Granovskaia blandt andet kendte til en omstridt betaling til den tidligere Chelsea-spiller Eden Hazards agent.

Tilsyneladende har Granovskaia også personligt nydt godt af betalingerne.

Ifølge dokumenterne har en række selskaber med tilknytning til Abramovich blandt andet lånt hende 7,5 millioner pund til at finansiere et huskøb i bydelen Fulham nær Chelseas stadion i London, skriver The Guardian.

Beløbet svarer til omkring 65 millioner kroner.

Desuden modtog Granovskaia en betaling på 1,63 millioner pund – cirka 14 millioner kroner – for at dække en række uspecificerede omkostninger.

Chelsea er tidligere blevet straffet økonomisk for brud på Det Europæiske Fodboldforbunds (Uefa) Financial Fair Play-regler i tiden under Abramovich.

Han ejede klubben i 19 år, men blev tvunget til at sælge den, da Rusland i 2022 invaderede Ukraine. Et konsortium ledet af amerikaneren Todd Boehly overtog i stedet ledelsen af klubben.

De tilsyneladende lyssky betalinger så dagens lys, da konsortiet var ved at opkøbe Chelsea i 2022, hvor ejerne meldte betalingerne til det engelske fodboldforbund, Premier League og Uefa.

Til trods for, at betalingerne blev lavet, før de nye ejere overtog klubben, kan Chelsea ifølge mediet The Times stadig blive idømt bøder eller pointstraf, hvis anklagerne viser sig at holde vand.

/ritzau/





NYHEDER

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Født i Danmark og på vej til VM

Stort medie hylder AGF-profil

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig