Leicester havde i mange år en dansk målmand mellem stængerne, og sådan bliver det måske igen ganske snart for den engelske klub.
Forud for aftenens voldsomt vigtige hjemmekamp mod Nottingham Forest spekuleres der således i, at Daniel Iversen potentielt kan presse Danny Ward ud på bænken.
'Daniel Iversen lurer i kulissen, mens Leicester indkasserer et hav af mål', skriver mediet The Athletic således.
I sidste uge skrev lokalavisen Leicester Mercury, at det meget vel kan trække op til en ændring på målmandsposten i Leicester. 'Danny Ward blev udvalgt som Citys førstevalg efter Kasper Schmeichels skifte til Nice, men han har fået en svær start på sæsonen, hvor han har indkasseret 22 mål i syv kampe', lød det således.
Brendan Rodgers har forsvaret Danny Ward, men Leicester-bossen udtalte efter 6-2-nederlaget til Tottenham, at landskampspausen var en god lejlighed til at reflektere over indledningen på sæsonen.
'Brendan Rdogers har givet et hint om, at han muligvis vil genoverveje sit valg på målmandsposten i løbet af landskampspausen, mens han samtidig har erkendt, at Leicester ikke havde midlerne til at hente en afløser for Kasper Schmeichel', skrev Leicester Mercury således i sidste uge.
Daniel Iversen var i sidste sæson udlejet til Preston, og forud for aftenens opgør mod Nottingham Forest har The Athletic interviewet Prestons målmandstræner, Mike Pollitt, der argumenterer for, at tiden nu er kommet til, at Daniel Iversen bør få chancen i målet for Leicester.
– Jeg synes bare, at han fortjener at få chancen. Jeg er overrasket over, at han ikke har fået den tidligere, når man ser på hvor dårligt det går for Leicester. Og det hjalp selvfølgelig heller ikke, at man indkasserede seks mål imod Tottenham, lyder det således fra Pollitt.
Forud for aftenens opgør ligger Leicester på sidstepladsen i Premier League, idet klubben blot har hentet ét point i syv kampe.
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
MEDIE
Offentliggøres i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER