Medier: Dansk målmand kan starte i PL-kamp i aften

Danny Ward har fået en svær start som førstemålmand for Leicester, og flere medier spekulerer nu i, at danske Daniel Iversen kan få chancen i stedet for waliseren, potentielt allerede i aftenens Premier League-opgør mod Nottingham Forest.



Leicester havde i mange år en dansk målmand mellem stængerne, og sådan bliver det måske igen ganske snart for den engelske klub. 

Forud for aftenens voldsomt vigtige hjemmekamp mod Nottingham Forest spekuleres der således i, at Daniel Iversen potentielt kan presse Danny Ward ud på bænken. 

'Daniel Iversen lurer i kulissen, mens Leicester indkasserer et hav af mål', skriver mediet The Athletic således.

I sidste uge skrev lokalavisen Leicester Mercury, at det meget vel kan trække op til en ændring på målmandsposten i Leicester. 'Danny Ward blev udvalgt som Citys førstevalg efter Kasper Schmeichels skifte til Nice, men han har fået en svær start på sæsonen, hvor han har indkasseret 22 mål i syv kampe', lød det således. 

Brendan Rodgers har forsvaret Danny Ward, men Leicester-bossen udtalte efter 6-2-nederlaget til Tottenham, at landskampspausen var en god lejlighed til at reflektere over indledningen på sæsonen. 

'Brendan Rdogers har givet et hint om, at han muligvis vil genoverveje sit valg på målmandsposten i løbet af landskampspausen, mens han samtidig har erkendt, at Leicester ikke havde midlerne til at hente en afløser for Kasper Schmeichel', skrev Leicester Mercury således i sidste uge.

Daniel Iversen var i sidste sæson udlejet til Preston, og forud for aftenens opgør mod Nottingham Forest har The Athletic interviewet Prestons målmandstræner, Mike Pollitt, der argumenterer for, at tiden nu er kommet til, at Daniel Iversen bør få chancen i målet for Leicester. 

– Jeg synes bare, at han fortjener at få chancen. Jeg er overrasket over, at han ikke har fået den tidligere, når man ser på hvor dårligt det går for Leicester. Og det hjalp selvfølgelig heller ikke, at man indkasserede seks mål imod Tottenham, lyder det således fra Pollitt. 

Forud for aftenens opgør ligger Leicester på sidstepladsen i Premier League, idet klubben blot har hentet ét point i syv kampe. 



Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Brøndby bekræfter salg

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Hård kritik af FC København-stjerne

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

– Overdrevet og unuanceret

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Aldrig set før

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Albert Grønbæk skifter agent

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Franculino opereret: Ude i flere måneder

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Nu kommenterer han FC København-historie

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’