Medier: Dansk målmand kan starte i PL-kamp i aften

Danny Ward har fået en svær start som førstemålmand for Leicester, og flere medier spekulerer nu i, at danske Daniel Iversen kan få chancen i stedet for waliseren, potentielt allerede i aftenens Premier League-opgør mod Nottingham Forest.



Leicester havde i mange år en dansk målmand mellem stængerne, og sådan bliver det måske igen ganske snart for den engelske klub. 

Forud for aftenens voldsomt vigtige hjemmekamp mod Nottingham Forest spekuleres der således i, at Daniel Iversen potentielt kan presse Danny Ward ud på bænken. 

'Daniel Iversen lurer i kulissen, mens Leicester indkasserer et hav af mål', skriver mediet The Athletic således.

I sidste uge skrev lokalavisen Leicester Mercury, at det meget vel kan trække op til en ændring på målmandsposten i Leicester. 'Danny Ward blev udvalgt som Citys førstevalg efter Kasper Schmeichels skifte til Nice, men han har fået en svær start på sæsonen, hvor han har indkasseret 22 mål i syv kampe', lød det således. 

Brendan Rodgers har forsvaret Danny Ward, men Leicester-bossen udtalte efter 6-2-nederlaget til Tottenham, at landskampspausen var en god lejlighed til at reflektere over indledningen på sæsonen. 

'Brendan Rdogers har givet et hint om, at han muligvis vil genoverveje sit valg på målmandsposten i løbet af landskampspausen, mens han samtidig har erkendt, at Leicester ikke havde midlerne til at hente en afløser for Kasper Schmeichel', skrev Leicester Mercury således i sidste uge.

Daniel Iversen var i sidste sæson udlejet til Preston, og forud for aftenens opgør mod Nottingham Forest har The Athletic interviewet Prestons målmandstræner, Mike Pollitt, der argumenterer for, at tiden nu er kommet til, at Daniel Iversen bør få chancen i målet for Leicester. 

– Jeg synes bare, at han fortjener at få chancen. Jeg er overrasket over, at han ikke har fået den tidligere, når man ser på hvor dårligt det går for Leicester. Og det hjalp selvfølgelig heller ikke, at man indkasserede seks mål imod Tottenham, lyder det således fra Pollitt. 

Forud for aftenens opgør ligger Leicester på sidstepladsen i Premier League, idet klubben blot har hentet ét point i syv kampe. 





LIVE

TransferLIVE: Bud på vej på FC Midtjylland-profil?

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

West Ham forventer Hermansen-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Et kanon sted for ham

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Nørgaard kommenterer exitrygte

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Vil væk fra Brøndby

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark

Storklub har taget kontakt

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

AaB-angriber på vej til Serie A

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

‘FCK er nødt til at lytte’

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Medie: FC København nægter

FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Neestrup kommenterer Frankfurt-historie

Græske fodboldfans omkommer i busulykke

Afviser stort bud på dansker

Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF

Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’

Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg

FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller

FC København er uden Andreas Cornelius