Medier: Dansk målmand kan starte i PL-kamp i aften

Danny Ward har fået en svær start som førstemålmand for Leicester, og flere medier spekulerer nu i, at danske Daniel Iversen kan få chancen i stedet for waliseren, potentielt allerede i aftenens Premier League-opgør mod Nottingham Forest.



Leicester havde i mange år en dansk målmand mellem stængerne, og sådan bliver det måske igen ganske snart for den engelske klub. 

Forud for aftenens voldsomt vigtige hjemmekamp mod Nottingham Forest spekuleres der således i, at Daniel Iversen potentielt kan presse Danny Ward ud på bænken. 

'Daniel Iversen lurer i kulissen, mens Leicester indkasserer et hav af mål', skriver mediet The Athletic således.

I sidste uge skrev lokalavisen Leicester Mercury, at det meget vel kan trække op til en ændring på målmandsposten i Leicester. 'Danny Ward blev udvalgt som Citys førstevalg efter Kasper Schmeichels skifte til Nice, men han har fået en svær start på sæsonen, hvor han har indkasseret 22 mål i syv kampe', lød det således. 

Brendan Rodgers har forsvaret Danny Ward, men Leicester-bossen udtalte efter 6-2-nederlaget til Tottenham, at landskampspausen var en god lejlighed til at reflektere over indledningen på sæsonen. 

'Brendan Rdogers har givet et hint om, at han muligvis vil genoverveje sit valg på målmandsposten i løbet af landskampspausen, mens han samtidig har erkendt, at Leicester ikke havde midlerne til at hente en afløser for Kasper Schmeichel', skrev Leicester Mercury således i sidste uge.

Daniel Iversen var i sidste sæson udlejet til Preston, og forud for aftenens opgør mod Nottingham Forest har The Athletic interviewet Prestons målmandstræner, Mike Pollitt, der argumenterer for, at tiden nu er kommet til, at Daniel Iversen bør få chancen i målet for Leicester. 

– Jeg synes bare, at han fortjener at få chancen. Jeg er overrasket over, at han ikke har fået den tidligere, når man ser på hvor dårligt det går for Leicester. Og det hjalp selvfølgelig heller ikke, at man indkasserede seks mål imod Tottenham, lyder det således fra Pollitt. 

Forud for aftenens opgør ligger Leicester på sidstepladsen i Premier League, idet klubben blot har hentet ét point i syv kampe. 







Åge Hareide er alvorligt syg


Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Højbjerg: ‘Det er en skandale’

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

I chok over Jacob Friis-udtalelser

Skotland dummer sig i Grækenland

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Fæl skuffelse – Danmark flopper mod Belarus

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Bendtner med drømmemelding for Danmark

GOG buldrer forbi bundhold

Riemer giver Højlund-opdatering

Bliver i FC Midtjylland – ville ikke til Rusland

Afsløring: Tysk storklub synede Amin Chiakha

Ancelotti peger på Superligaens største stjerne

Dansk stjerne ude af truppen mod Belarus

Chok i OB – siger op efter seks dage

FCM bygger tålmodigt bro mellem herrer og kvinder

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Ny kæmpeklub er interesseret

Tenniskvinder smider føring og taber åbningsdyst

Aflyser pressemøde i Parken

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Brian Riemer: ‘Jeg sendte ham hjem i FCK’

Vilde tal: Frank og co. burde ligge i bunden

Belgien skuffer mod Kasakhstan

Ståle Solbakken sender advarsel

Advarer mod at undervurdere Belarus

Dansk stjerne udgår med sygdom

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Peter Christiansen har fundet afløseren

Åbner op om tragedie: ‘Nørgaard var utrolig’

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Storsejr til Spanien – meget tæt på VM

Kæmpestjerne hylder Superliga-angriber

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

Haaland beordrede ekstra sejrsrunde

FCK-talent jubler over kontrakt: ‘En drengedrøm’

Røgalarm udsætter kampstart i Parken

Her kan du se Danmark mod Belarus

Glimrende nyt om Chido Obi

Kritik af dommer – nu får OB-profil karantæne

Halvandet år undervejs – nu kommer han til Danmark

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Hviderussere kan rejse sig i Parken

Færøernes VM-drøm slukket

Har rejst 25 timer inden brag mod Danmark

‘Det er skræmmende ringe, Tottenham’

Dansk nedtur: ‘Chokerende – har ramt bunden’