Medier: Dansk målmand kan starte i PL-kamp i aften

Danny Ward har fået en svær start som førstemålmand for Leicester, og flere medier spekulerer nu i, at danske Daniel Iversen kan få chancen i stedet for waliseren, potentielt allerede i aftenens Premier League-opgør mod Nottingham Forest.



Leicester havde i mange år en dansk målmand mellem stængerne, og sådan bliver det måske igen ganske snart for den engelske klub. 

Forud for aftenens voldsomt vigtige hjemmekamp mod Nottingham Forest spekuleres der således i, at Daniel Iversen potentielt kan presse Danny Ward ud på bænken. 

'Daniel Iversen lurer i kulissen, mens Leicester indkasserer et hav af mål', skriver mediet The Athletic således.

I sidste uge skrev lokalavisen Leicester Mercury, at det meget vel kan trække op til en ændring på målmandsposten i Leicester. 'Danny Ward blev udvalgt som Citys førstevalg efter Kasper Schmeichels skifte til Nice, men han har fået en svær start på sæsonen, hvor han har indkasseret 22 mål i syv kampe', lød det således. 

Brendan Rodgers har forsvaret Danny Ward, men Leicester-bossen udtalte efter 6-2-nederlaget til Tottenham, at landskampspausen var en god lejlighed til at reflektere over indledningen på sæsonen. 

'Brendan Rdogers har givet et hint om, at han muligvis vil genoverveje sit valg på målmandsposten i løbet af landskampspausen, mens han samtidig har erkendt, at Leicester ikke havde midlerne til at hente en afløser for Kasper Schmeichel', skrev Leicester Mercury således i sidste uge.

Daniel Iversen var i sidste sæson udlejet til Preston, og forud for aftenens opgør mod Nottingham Forest har The Athletic interviewet Prestons målmandstræner, Mike Pollitt, der argumenterer for, at tiden nu er kommet til, at Daniel Iversen bør få chancen i målet for Leicester. 

– Jeg synes bare, at han fortjener at få chancen. Jeg er overrasket over, at han ikke har fået den tidligere, når man ser på hvor dårligt det går for Leicester. Og det hjalp selvfølgelig heller ikke, at man indkasserede seks mål imod Tottenham, lyder det således fra Pollitt. 

Forud for aftenens opgør ligger Leicester på sidstepladsen i Premier League, idet klubben blot har hentet ét point i syv kampe. 



Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Kæmpe forløsning for FC København

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

“Årets Talent 2025”: Brøndby har særlig klausul

Per Frimann i svime: Det er fuldstændig absurd

‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’

Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner

Opløftende melding for ‘AC’

Afsløring: Derby County køber Oscar Fraulo

Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub

Nu sætter Rasmus Højlund ord på United-afsked

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding

Hingste sparker Falke i Casablanca

Ny AGF-stjerne?: “På niveau – hvis ikke bedre”

Ex-BIF-spids i nedtur: Årets sørgeligste historie

Johannes Hoff Thourp ny cheftræner i Rapid Wien

FCK-stjernen Elias Achouri skadet ved AFCON

Scorede drømmemål mod FCK: Skal Puskas-nomineres

Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største

På vej mod Superliga-rekord – udpeger arvtager

Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei

Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub

Set i København – de leder efter ny sportschef

Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil

Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’

Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone