Meget bekymret: ‘Det er drønærgerligt’

Viaplay-ekspert Peter Kjær analyserer Mads Hermansens situation i West Ham.



Mads Hermansens situation i West Ham har taget en problematisk drejning, da landsholdsmålmanden i de seneste kampe er blevet henvist til bænken.

For den tidligere danske landsholdsmålmand Peter Kjær, der nu er ekspert hos Viaplay, er det en lidt uventet og selvsagt ærgerlig situation.

– Jeg er faktisk også blevet bekymret. Jeg synes, at det var et fint skifte. Det var faktisk et, jeg havde spået ville ske, fordi jeg synes, at tingene passede godt sammen. Vi havde en træner dengang i Graham Potter, der gerne ville spille fodbold, og Mads Hermansen kender vi som en målmand, der er god med fødderne. Og ham, de havde og har nu, Alphonse Areola, er ikke specielt god med fødderne, siger Peter Kjær og fortsætter:

– Så det lignede et match made in heaven, men der sker jo ting i fodbold, som man ikke kan vide på forhånd, og der er jo også sket det, at de har tabt en masse fodboldkampe og har skiftet manager. Nu har vi så en helt ny situation, hvor der er kommet en ny manager, som jo i øvrigt i sin egen karriere var målmand.

Mads Hermansen kan få svært ved at få spilletid på kort sigt, vurderer Peter Kjær (Foto: Alamy).

Tvivler på spilletid

Nuno Espirito Santo har givet et interview til Viaplay, hvor den nye West Ham-cheftræner har forklaret, at det virkede naturligt for ham at fortsætte med Alphonse Areola, der også havde stået den sidste kamp under Graham Potter.

– Jeg tror ikke, at det har været sådan, at han ikke har været tryg ved at sætte Mads Hermansen ind i målet. For mig handler det klart om, at det Nuno er blevet castet til, det er jo at overleve med West Ham, siger Peter Kjær og fortsætter:

– Det er early days i Premier League, der er ikke spillet mange kampe, men de har fået en skidt start. De har en trup, som er til en placering i den nederste halvdel, og der ligger de også. De har fået bøllebank i nogle af kampene, så det ser skidt ud. Det jeg prøver at sige er, at han jo ikke bare vælger en målmand bare fordi han har været målmand der i noget tid.

– Så skulle han jo have valgt Mads Hermansen, fordi han stod med nummer ét. Sådan er det ikke. Han har helt sikkert tænkt: ‘Jeg skal have en målmand, som jeg tror lige nu og her er den bedste og er den, der kan redde flest bolde for os. Så giver jeg køb på, om han kan spille med fødderne eller ej’.

Peter Kjær slår endvidere fast, at han ikke tror på, at Mads Hermansen kommer i spil på den korte bane, og måske heller ikke på den længere bane. Det vil selvsagt ikke være optimalt for danskeren, hvis Alphonse Areola leverer godt og West Ham får stabiliseret sig.

– Så er jeg ikke sikker på, at man bare skifter målmand. Det er jo drønærgerligt for Mads Hermansen, og det er jo ærgerligt på Danmarks vegne, at Hermansen lige nu er kommet lidt længere fra spilletid i West Ham end han var, da han ankom, fordi situationen har udviklet sig, som den har, siger Peter Kjær.

Du kan se hele analysen fra Peter Kjær i afspilleren øverst i artiklen.





Det kan ske mandag i FC København




LIVE

TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

AGF var klar med rekordbeløb

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby præsenterer ny profil

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

Froholdt med klar transfermelding

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Danskerklub fyrer træneren

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

David Moyes griner over gult kort for jubel

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr