Michael Laudrup om Swansea-fyring: Jeg syntes, det var så uretfærdigt

Tipsbladet bringer fredag et stort interview med Michael Laudrup, der deler godt ud af anekdoterne fra et langt liv i fodboldens verden.



Danmarks største fodboldspiller gennem tiden, Michael Laudrup, er den absolutte hovedperson i fredagens udgave af Tipsbladet, der helt og holdent er helliget det 55-årige danske fodboldikon. 

Tipsbladet bringer blandt andet et stort interview med Michael Laudrup, der fortæller mange anekdoter fra sin aktive karriere og tiden efter, hvor han blandt andet har været cheftræner i fem forskellige lande.

I flere af klubberne valgte Michael Laudrup at gå selv, men han har også oplevet at blive fyret. Det blev han blandt andet i Swansea i 2014, og han fortæller, at særligt den fyring gjorde ondt på ham.

– Lige som jeg som aktiv havde nogle kampe, der var hårde, så vil jeg, hvad angår trænertiden, sige, at hvis jeg skal vælge en ting ud, der var meget negativ, så var det, da jeg blev fyret i Swansea, siger Michael Laudrup til Tipsbladet og fortsætter:

– Simpelthen fordi jeg syntes, at det var så uretfærdigt. Selv om jeg jo godt kender mekanismerne med, hvordan det er, og den korte lunte hos folk og nervøsiteten over, hvis alle de her indtægter nu ikke kommer. Men hvis man tænker på, hvad jeg havde gjort. Jeg havde vundet det eneste trofæ i klubbens 100-årige historie, og det med den måde, vi spillede på. Og lige pludselig så er man der ikke, og man har ikke engang mulighed for… Man fik det bare at vide.

– Jeg bliver tit spurgt om, hvad der er mit største resultat i fodbolden, og et af dem er den pokaltitel med Swansea. “Men du har jo vundet mesterskaber og Champions League?”. Ja, men det var med store klubber. Det her var med en lille klub, og vi slog Liverpool på Anfield, vi slog Chelsea over to kampe i semifinalen med alle de store spillere, de har, og så skulle vi møde et League Two-hold i finalen, der havde alt at vinde, og vi havde alt at tabe. Vi var presset helt op – og så vandt vi 5-0. 

– Den står helt oppe blandt de største resultater. Men samtidig står det, at jeg røg ud derfra, altså også som noget meget negativt inden for trænerlivet. 

I Tipsbladet kan du også læse, hvad folk som Jørgen Leth, Pilou Asbæk, Morten Olsen og Thomas Helveg siger om Michael Laudrup, der nu er flyttet tilbage til Danmark og blandt andet kan opleves som ekspertkommentator på TV.

Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet. 





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

FC Midtjylland henter ny back

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år

Brøndby-flop færdig i danskerklub

‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

– Voldsom transfersommer i Superligaen!