Mikkel Damsgaard ustoppelig: ‘En magiker’

Mikkel Damsgaard fortsætter med at storspille i Premier League.



Efter en svær start i Premier League har Mikkel Damsgaard i denne sæson været decideret ustoppelig for Brentford.

Fredag aften leverede den danske landsholdsspiller hele to assister i første halvleg, da Brentford hentede en knusende 4-0-sejr i danskerdysten mod Leicester.

Især den første assist til Yoane Wissa var imponerende, og efter slutfløjtet var Brentford-bomberen da også klar med ros til sin danske holdkammerat.

– Han er bindeleddet mellem forsvaret og angrebet. Han er magikeren på holdet, og vi er dem, der afslutter. Vi er glade for ham og for holdet, lød det ifølge Premier Leagues egen hjemmeside fra Yoane Wissa.

Også Brentford-cheftræner Thomas Frank var begejstret.

– Jeg tror, at jeg vil så langt som at sige, at vi har en frontkæde på fire mand (Wissa, Schade, Mbeumo og Damsgaard, red.), hvor Damsgaard virkelig får sat dem i scene. Ved det andet mål åbner Wissa et stort rum op for Bryan (Mbeumo, red.) med et glimrende løb, og så gør han selvfølgelig det hårde arbejde. Jeg vil sige, at med den forbindelse, de har, så har de forreste fire alle de kvaliteter, du har brug for, lød det fra Thomas Frank.

Mikkel Damsgaard var selvsagt også i højt humør efter storsejren.

– Vi drømmer selvfølgelig en lille smule, men vi ved hvor svært det er at klemme sig med, så vi tager én kamp ad gangen. Vi drømmer om Europa. Det er fedt, at vi kan få udesejrene. Nu skal vi hente hjemmebanesejrene og sætte det hele sammen. Vi er et godt sted som hold lige nu, så det er utroligt dejligt endelig at få to sejre i træk, lød det fra Mikkel Damsgaard.

Den 24-årige dansker er nu oppe på hele 10 assister i denne Premier League-sæson, hvilket kun overgås af Mohamed Salah, der er noteret for 15.

Brentford ligger aktuelt på 10. pladsen i Premier League.







Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark

Dansk profil færdig i tysk klub, men



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: De er færdige i Randers

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Tiden er ved at rinde ud

Napoli-chok på vej

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Fortryder FC Barcelona-transfer

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Lyon forhandler med dansk profil

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Arsenal vinder Premier League

Kovending? Han kan blive i Brøndby