Mikkel Damsgaard ustoppelig: ‘En magiker’

Mikkel Damsgaard fortsætter med at storspille i Premier League.



Efter en svær start i Premier League har Mikkel Damsgaard i denne sæson været decideret ustoppelig for Brentford.

Fredag aften leverede den danske landsholdsspiller hele to assister i første halvleg, da Brentford hentede en knusende 4-0-sejr i danskerdysten mod Leicester.

Især den første assist til Yoane Wissa var imponerende, og efter slutfløjtet var Brentford-bomberen da også klar med ros til sin danske holdkammerat.

– Han er bindeleddet mellem forsvaret og angrebet. Han er magikeren på holdet, og vi er dem, der afslutter. Vi er glade for ham og for holdet, lød det ifølge Premier Leagues egen hjemmeside fra Yoane Wissa.

Også Brentford-cheftræner Thomas Frank var begejstret.

– Jeg tror, at jeg vil så langt som at sige, at vi har en frontkæde på fire mand (Wissa, Schade, Mbeumo og Damsgaard, red.), hvor Damsgaard virkelig får sat dem i scene. Ved det andet mål åbner Wissa et stort rum op for Bryan (Mbeumo, red.) med et glimrende løb, og så gør han selvfølgelig det hårde arbejde. Jeg vil sige, at med den forbindelse, de har, så har de forreste fire alle de kvaliteter, du har brug for, lød det fra Thomas Frank.

Mikkel Damsgaard var selvsagt også i højt humør efter storsejren.

– Vi drømmer selvfølgelig en lille smule, men vi ved hvor svært det er at klemme sig med, så vi tager én kamp ad gangen. Vi drømmer om Europa. Det er fedt, at vi kan få udesejrene. Nu skal vi hente hjemmebanesejrene og sætte det hele sammen. Vi er et godt sted som hold lige nu, så det er utroligt dejligt endelig at få to sejre i træk, lød det fra Mikkel Damsgaard.

Den 24-årige dansker er nu oppe på hele 10 assister i denne Premier League-sæson, hvilket kun overgås af Mohamed Salah, der er noteret for 15.

Brentford ligger aktuelt på 10. pladsen i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Han vender hjem til FC København

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

– Neestrup kan blive næste landstræner

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

De er interesseret i Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Nye ledere på landsholdet? ‘Mange gode bud’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Historisk finale! Han er verdens bedste

De vil gerne have Jens Jønsson

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Rajovic tager klar beslutning om fremtiden

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen