Mikkel Damsgaard ustoppelig: ‘En magiker’

Mikkel Damsgaard fortsætter med at storspille i Premier League.



Efter en svær start i Premier League har Mikkel Damsgaard i denne sæson været decideret ustoppelig for Brentford.

Fredag aften leverede den danske landsholdsspiller hele to assister i første halvleg, da Brentford hentede en knusende 4-0-sejr i danskerdysten mod Leicester.

Især den første assist til Yoane Wissa var imponerende, og efter slutfløjtet var Brentford-bomberen da også klar med ros til sin danske holdkammerat.

– Han er bindeleddet mellem forsvaret og angrebet. Han er magikeren på holdet, og vi er dem, der afslutter. Vi er glade for ham og for holdet, lød det ifølge Premier Leagues egen hjemmeside fra Yoane Wissa.

Også Brentford-cheftræner Thomas Frank var begejstret.

– Jeg tror, at jeg vil så langt som at sige, at vi har en frontkæde på fire mand (Wissa, Schade, Mbeumo og Damsgaard, red.), hvor Damsgaard virkelig får sat dem i scene. Ved det andet mål åbner Wissa et stort rum op for Bryan (Mbeumo, red.) med et glimrende løb, og så gør han selvfølgelig det hårde arbejde. Jeg vil sige, at med den forbindelse, de har, så har de forreste fire alle de kvaliteter, du har brug for, lød det fra Thomas Frank.

Mikkel Damsgaard var selvsagt også i højt humør efter storsejren.

– Vi drømmer selvfølgelig en lille smule, men vi ved hvor svært det er at klemme sig med, så vi tager én kamp ad gangen. Vi drømmer om Europa. Det er fedt, at vi kan få udesejrene. Nu skal vi hente hjemmebanesejrene og sætte det hele sammen. Vi er et godt sted som hold lige nu, så det er utroligt dejligt endelig at få to sejre i træk, lød det fra Mikkel Damsgaard.

Den 24-årige dansker er nu oppe på hele 10 assister i denne Premier League-sæson, hvilket kun overgås af Mohamed Salah, der er noteret for 15.

Brentford ligger aktuelt på 10. pladsen i Premier League.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Afsløring: FC København afviser millionbud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Anton Gaaei-handel meldes død

Helenius om kaosdagen i Aston Villa: “Alt ramlede”

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Monstrøs PL-transfer tæt på

OB – Sønderjyske

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

‘En smule anderledes i forhold til Zorniger’