Efter en svær start i Premier League har Mikkel Damsgaard i denne sæson været decideret ustoppelig for Brentford.
Fredag aften leverede den danske landsholdsspiller hele to assister i første halvleg, da Brentford hentede en knusende 4-0-sejr i danskerdysten mod Leicester.
Især den første assist til Yoane Wissa var imponerende, og efter slutfløjtet var Brentford-bomberen da også klar med ros til sin danske holdkammerat.
– Han er bindeleddet mellem forsvaret og angrebet. Han er magikeren på holdet, og vi er dem, der afslutter. Vi er glade for ham og for holdet, lød det ifølge Premier Leagues egen hjemmeside fra Yoane Wissa.
Også Brentford-cheftræner Thomas Frank var begejstret.
– Jeg tror, at jeg vil så langt som at sige, at vi har en frontkæde på fire mand (Wissa, Schade, Mbeumo og Damsgaard, red.), hvor Damsgaard virkelig får sat dem i scene. Ved det andet mål åbner Wissa et stort rum op for Bryan (Mbeumo, red.) med et glimrende løb, og så gør han selvfølgelig det hårde arbejde. Jeg vil sige, at med den forbindelse, de har, så har de forreste fire alle de kvaliteter, du har brug for, lød det fra Thomas Frank.
Mikkel Damsgaard var selvsagt også i højt humør efter storsejren.
– Vi drømmer selvfølgelig en lille smule, men vi ved hvor svært det er at klemme sig med, så vi tager én kamp ad gangen. Vi drømmer om Europa. Det er fedt, at vi kan få udesejrene. Nu skal vi hente hjemmebanesejrene og sætte det hele sammen. Vi er et godt sted som hold lige nu, så det er utroligt dejligt endelig at få to sejre i træk, lød det fra Mikkel Damsgaard.
Den 24-årige dansker er nu oppe på hele 10 assister i denne Premier League-sæson, hvilket kun overgås af Mohamed Salah, der er noteret for 15.
Brentford ligger aktuelt på 10. pladsen i Premier League.
LIVE
LIVE: Her er Rasmus Højlunds nye løn!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
– Niels Frederiksen er en legende!
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Lewandowski forlader FC Barcelona
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’
OPTAKT
AGF – Viborg FF
OPTAKT
FC København – Randers FC
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
OPTAKT
OB – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT
FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel
Wolfsburg klarer første hurdle i overlevelsesjagt
AVIS
‘Total enighed’: Så meget betaler Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Froholdt med vild hæder i Portugal