Efter en svær start i Premier League har Mikkel Damsgaard i denne sæson været decideret ustoppelig for Brentford.
Fredag aften leverede den danske landsholdsspiller hele to assister i første halvleg, da Brentford hentede en knusende 4-0-sejr i danskerdysten mod Leicester.
Især den første assist til Yoane Wissa var imponerende, og efter slutfløjtet var Brentford-bomberen da også klar med ros til sin danske holdkammerat.
– Han er bindeleddet mellem forsvaret og angrebet. Han er magikeren på holdet, og vi er dem, der afslutter. Vi er glade for ham og for holdet, lød det ifølge Premier Leagues egen hjemmeside fra Yoane Wissa.
Også Brentford-cheftræner Thomas Frank var begejstret.
– Jeg tror, at jeg vil så langt som at sige, at vi har en frontkæde på fire mand (Wissa, Schade, Mbeumo og Damsgaard, red.), hvor Damsgaard virkelig får sat dem i scene. Ved det andet mål åbner Wissa et stort rum op for Bryan (Mbeumo, red.) med et glimrende løb, og så gør han selvfølgelig det hårde arbejde. Jeg vil sige, at med den forbindelse, de har, så har de forreste fire alle de kvaliteter, du har brug for, lød det fra Thomas Frank.
Mikkel Damsgaard var selvsagt også i højt humør efter storsejren.
– Vi drømmer selvfølgelig en lille smule, men vi ved hvor svært det er at klemme sig med, så vi tager én kamp ad gangen. Vi drømmer om Europa. Det er fedt, at vi kan få udesejrene. Nu skal vi hente hjemmebanesejrene og sætte det hele sammen. Vi er et godt sted som hold lige nu, så det er utroligt dejligt endelig at få to sejre i træk, lød det fra Mikkel Damsgaard.
Den 24-årige dansker er nu oppe på hele 10 assister i denne Premier League-sæson, hvilket kun overgås af Mohamed Salah, der er noteret for 15.
Brentford ligger aktuelt på 10. pladsen i Premier League.
LIVE
TransferLIVE: Snart sker det
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Uventet skifte?
TRANSFER
Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
HELT VILDT
Arsenal-legende med succes i helt ny sport
‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
NYHEDER