Monstertransfer: Han er en del af det, Vejle er nu

For fire år siden spillede Liverpools nye stjerneangriber Hugo Ekitike i Superligaen - Lars Bach Sørensen var med til at bringe ham til Danmark.



Liverpool har allerede hentet Bayer Leverkusens Florian Wirtz i en kæmpehandel, og de engelske mestre har i denne uge sprængt banken igen.

Eintracht Frankfurts franske åbenbaring Hugo Ekitike er på plads i Liverpool for en pris på omkring 680 millioner kroner.

Skiftet til Premier League-mestrene og en af verdens største fodboldklubber sker blot fire år efter, at angriberen skrev under på en aftale med Vejle Boldklub, som på daværende tidspunkt kæmpede om overlevelse i Superligaen.

En ret eksplosiv udvikling, vil de fleste nok mene.

Det mener Lars Bach Sørensen også.

Han var på daværende tidspunkt tilknyttet som scout i Vejle Boldklub, men fokuserer i dag på agentvirksomheden First Touch, som han ejer halvdelen af.

– Det er vildt imponerende for alle, og jeg tror også, at nogen i Vejle husker på, at han er en lille del af det, Vejle er nu, for han hjalp klubben med overlevelse, siger han til Tipsbladet.

Vejle Boldklub hentede Hugo Ekitike i januarvinduet 2021, da man kæmpede om overlevelse, men faktisk gik man efter angriberen Fraser Hornby, som var på blokken gennem flere vinduer.

– Jeg synes, at vi skulle have ham, og han var også årsagen til, at Jacob (Krüger, sportschef i Vejle på daværende tidspunkt, red.) skulle have et møde med Stade Reims.

Artiklen fortsætter efter billedet…

Fraser Hornby var manden, Vejle Boldklub oprindeligt gik efter gennem flere transfervinduer, men i stedet endte man med hans holdkammerat Hugo Ekitike. Foto: Alamy.

I Stade Reims spillede franske Hugo Ekitike imidlertid også.

– Det endte med at gå stærkt, da ejerskabet i Vejle havde to angribere, som de mente, skulle hentes ind. Det mente jeg ikke duede, så under mødet med Stade Reims, da det stod klart, at det ikke kunne lade sig gøre med Fraser, dukkede navnet Hugo Ekitike op.

Lars Bach Sørensen har en fortid som scout i både Southampton og Rangers, hvorigennem han havde tæt kontakt til det franske marked.

– Ret hurtigt fik jeg kontakt til en af hans franske ungdomstrænere. Han havde fulgt ham under akademitiden og bekræftede mig i, at Hugo kunne nogle ting.

– Så ringede jeg til Jacob og sagde: “Det bliver vi nødt til at se, om kan lade sig gøre, fordi han er bedre end det, Andrew (Zolotko) og Lucas (Chang) er ved at hente ind.”

Og sådan kom Hugo Ekitike, i dag en af verdens bedste angribere, til Vejle Boldklub, som havde brug for hans fart og eksplosivitet offensivt i kampen om Superliga-overlevelse.

Hugo Ekitike har scoret mål på samlebånd i sidste sæson for Bundesliga-klubben Eintracht Frankfurt. Foto: Alamy.

“Der var et råmateriale”

Hugo Ekitike lavede tre Superligs-fuldtræffere og to assister i løbet af sit halve år i Danmark, hvor han i glimt viste sit potentiale.

Et længere ophold i Nørreskoven kunne dog ikke lade sig gøre.

– Det var ikke på tale, at han skulle fortsætte, da han i korte glimt viste, at han var alt for dygtig. Stade Reims var heller ikke blinde, så vi kunne overhovedet ikke få en købsklausul. Det var helt umuligt, selvom vi forsøgte.

Sæsonen efter eksploderede Hugo Ekitike også i Ligue 1, hvilket sikrede ham et skifte til Paris Saint Germain.

– Vi kunne godt se, høre og fornemme, at det her var en speciel spiller. Han havde en fysik, men skulle også bygge på, så han kunne klare sig. Men der var et råmateriale med hans højde og atletiske formåen kombineret med hans acceleration og dygtighed på små områder, siger Lars Bach Sørensen.

Selvom Vejle Boldklub havde German Onugkha og Wahid Faghir i truppen dengang, manglede man en målscorer, da ingen af de to på daværende tidspunkt var eksploderet, som de senere gjorde.

Vejle Boldklub sikrede sig overlevelse, og det hjalp Hugo Ekitike med – fire år senere står han i Premier League med et prisskilt på knap 700 millioner kroner.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona vandt 7-2

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Skal denne angriber nu til Superligaen?

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Interessant afsløring

Troels Bech slår fast: Glem det!

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

Sådan har du aldrig set dem før

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Barcelona – Newcastle United

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse