Neville: Ronaldo-køb lukker munden hos fans

Gary Neville mener, at Glazer-familien, der ejer Manchester United, kun har hentet Cristiano Ronaldo for at lukke munden hos klubbens fans.



Manchester United bekræftede fredag eftermiddag, at man var nået til enighed med Juventus om købet af Cristiano Ronaldo. 

Portugiseren vender dermed tilbage til klubben, han spillede for fra 2003 til 2009 og opnåede stor succes med. Det er dog ikke alle, som er ovenud henrykte af købet.

Manchester United-legenden Gary Neville, der i dag arbejder som ekspert hos Sky Sports fortæller på samme kanal i nedtakten til Liverpool – Chelsea, at Glazer-familien, der ejer Manchester United, kun har hentet verdensstjernen for at lukke munden hos klubbens fans.

– Glazer har gjort, hvad de altid gør, når de er under pres. De køber to eller tre spillere, og det får fans til at lukke munden. Jeg synes, det er nogle dybe problemer, som United har. 

– De kunne ikke lade Ronaldo skifte til Manchester City. Det er også sket førhen med Alexis Sanchez, hvor han var på vej til City, og de trådte til. De var også nødt til at træde til i dette tilfælde, men om de ville det eller ej er et andet spørgsmål. Ingen Manchester United-fan kan brokke sig over de tre spillere, de har hentet i denne sæson, fortæller Gary Neville, efter han var blevet spurgt, om Glazer-familien med indkøbet af Ronaldo nu havde fået ham over på deres side.

Selv med Ronaldo på deres hold nu, vurderer Gary Neville dog, at Manchester United kun vil slutte på tredjepladsen i Premier League i denne sæson.

– Jeg forudsagde tidligere, at Manchester City vinder, Chelsea bliver nummer to og Manchester United tre. Det ændrer jeg ikke. 

– Jeg synes ikke, at Ronaldo-købet gør dem til et bedre hold end Chelsea, som vandt Champions League i sidste sæson, og Manchester City endte 20 point foran United i sidste sæson. Tror jeg, at United vil vinde titlen nu? Nej. Men jeg er mere spændt på at se dem udfordre for titlen nu, end jeg var for fem eller seks dage siden, fortæller Gary Neville. 

Udover Cristiano Ronaldo har Manchester United også hentet Raphael Varane og Jadon Sancho.





Vild udtalelse: ‘Det er klassisk Flemming’


Åge Hareide er alvorligt syg

Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?

Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA

Danmarks skæbnekamp rykkes til anden kanal

Skamroser Patrick Dorgu: ‘Ingen er i tvivl’

Medier fælder dom over Michael Gregoritsch

Her er chancevurderingen til Danmarks gyser

Dansk klub i transferkup: Kæmpestort navn for os!

Uret tikker – kritiske timer for Jon Dahl Tomasson

Kritiserer stjerne for Thomas Frank-episode

Ny kæmpeklub er interesseret

Pione Sisto på vej væk?

Målamok: Superliga-interesse for dansk bomber

Fabrizio Romano: Man Utd vil af med ham

Riemer med ildevarslende melding inden skæbnekamp

Skotland vil gribe uventet gave mod Danmark

Vild med Superliga-transfer: ‘SÅ meget klasse’

Sinner dukker Alcaraz og fuldender stor sæson

GOG buldrer forbi bundhold

Varme rygter: Succestræners sidste kamp i Danmark?

‘FCK gik over budget i transfervinduet’

Var til jobsamtale i Man Utd og Chelsea samme dag

Medie med Kamil Grabara-afsløring

Brian Riemer giver status på tvivlsomme stjerner

Hany Mukhtar: ‘Mit livs bedste beslutning’

‘Real Madrid sendte et tilbud til FC Midtjylland’

– Den her mulighed må vi ikke forspilde

Simon Kjær havde Superliga-tilbud

Peter Christiansen har fundet afløseren

Sjælden behandling: ‘Det føles flovt’

Haaland lover at holde sig fra håndbremsen

Mathias Kvistgaarden: Det pissede mig virkelig af!

Glimrende nyt om Chido Obi

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Brian Riemer: ‘Det budskab gennemsyrer alt’

Danske tenniskvinder rykker ned

“KEP” i stort forsvar af Superliga-spiller

Superliga-komet: Det handler ikke om jeg, jeg, jeg

Ukraine stjæler VM-playoffplads fra Island

Vanvittigt VM-drama

Vanvid! Vinder 9-1

Giver skidt Yussuf Poulsen-melding

Misser landskampe – FCK’er ventes klar til derby

O’Riley roses af Riemer – interesse fra flere hold

Danmarks bøddel forklarer særlig jubelscene

Udenlandske medier i chok over Danmark

Dansk mareridt: ‘Det må aldrig ske’

I chok over racisme i Horsens: ‘Det er voldsomt’

Chokeret Gustav Isaksen: – Dér mister vi os selv

Målfattigt i Moldova