Arsenal havde vundet fem kampe i træk og var ved at stikke af som Premier Leagues førerhold. Men det fik Newcastle bremset tirsdag aften.
Newcastle, som er overraskende godt med i toppen, lykkedes med at spille 0-0 på udebane mod Mikel Artetas velspillende fodboldmandskab.
Det var Arsenals første pointtab hjemme på Emirates i ligaen, som Arsenal stadig topper med 44 point efter 17 kampe. Newcastle har 35 point på tredjepladsen efter 18 kampe.
Klemt inde mellem de to hold har Manchester City 36 point efter 16 kampe på andenpladsen.
I starten af kampen stod der Arsenal på det hele, og det altdominerende hjemmehold havde fem afslutninger i de første fem minutter.
Newcastle forsøgte sig med et højt pres, og det fungerede overhovedet ikke i indledningen.
Det tog Newcastle-manager Eddie Howe dog klogt konsekvensen af lynhurtigt og fik beordret sine spillere længere tilbage på banen.
Pludselig så det langt vanskeligere ud for Arsenal at komme frem til noget som helst. I stedet kom Newcastle nu frem til mere, uden at det for alvor blev farligt.
Newcastles defensiv stod samtidig bomstærkt, og kampen blev præget af en del grimme frispark og hårdt spil. Det udmøntede sig i syv gule kort i den første time.
Arsenals offensiv løb langsomt tør for idéer, mens Newcastle flere gange lurede på det kontrastød, der kunne give en sejr.
Arsenal-angriberen Eddie Nketiah, som har været yderst målfarlig på det seneste, fik en chance få minutter før tid, men han var ikke i stand til at sparke den forbi Newcastle-keeper Nick Pope, som diskede op med en vigtig fodparade.
Det endte dermed uden mål i tirsdagens engelske topkamp.
Der blev spillet flere kampe tirsdag aften, og Brighton scorede hele fire gange i 4-1-sejren ude over Everton, som efterhånden har en noget presset træner i Frank Lampard.
Leicester tabte hjemme 0-1 til Fulham. Jannik Vestergaard og Daniel Iversen sad på bænken i hele opgøret for Leicester.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADETS DOM
De bliver monstersalg til sommer
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER