Noget kunne tyde på, at Rasmus Højlund snart kan være fortid hos Manchester United.
Klubben er selv i gang med en meget aggressiv jagt på en ny angriber eller to, der kan styrke holdet til den kommende sæson.
Skulle man så tro, at den danske nier dermed skulle tage et drastisk skridt ned klubmæssigt, så kan man godt tro om igen. Det er nemlig Champions League-finalisterne Inter, der har gjort Rasmus Højlund til deres førsteprioritet over, hvem de skal have til Milano denne sommer for at støtte Lautaro Martínez og Marcus Thuram.
La Gazzetta dello Sport skriver nemlig, at klubbens nye cheftræner Cristian Chivu vil tilføje en angriber, der har international erfaring til at styrke bredden, og man har en idé om, at landsholdsangriberen under de rette forhold kan eksplodere og dermed ende som et stort transferscoop.
Problemet lige nu hviler på, at Inter ikke helt har de penge i deres budget, som Manchester United vil have nu og her for Rasmus Højlund, men man håber at kunne lave en dyr lejeaftale med en købsoption, der så kan aktiveres om et år, skriver mediet.

Højlund er klar
Skulle klubberne ende med at blive enige om en transfer på Rasmus Højlund, så er han selv klar til at takke ja, skrev La Gazzetta dello Sport i sidste uge.
Den landsholdsaktuelle dansker var ellers ikke glad for at spå for meget om sin egen fremtid, da han talte med Tipsbladet og den resterende presse efter kampen mod Nordirland for nylig.
– Nej, som jeg har sagt til jer før, så prøver jeg at holde mig væk fra alt det der. For det er både på godt og ondt efterhånden. Jeg ved godt, at jeg ikke kan få det store ud af at læse mig frem til noget, fortalte han ved den lejlighed.
I sin korte tid hos Atalanta i Serie A nåede Rasmus Højlund at spille 32 kampe i ligaen, hvor han næsten præsterede en målinvolvering hver anden gang, han gik på banen med 14 af slagsen.
LIVE
TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
INTERVIEW
Bitter Svensson: ‘Det er mit ansvar’
NYHEDER
Et år i træk for FCK: ‘Hvad er det, der foregår?’
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Mange i Premier League vil have Superliga-profil
INTERVIEW
‘Det bryder jeg mig ikke om at se’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
Afslører Brøndbys transferplaner
NYHEDER
Djukic raser: ‘Af helvedes til’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama