Opfordrer CL-finalist: Hent denne danske stjerne

Ifølge den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville bør Liverpool hente Christian Eriksen denne sommer.



Liverpool har i forvejen et af de absolut stærkeste hold i verden, men Merseyside-klubben bør alligevel forstærke truppen med en dansk landsholdsspiller denne sommer. 

Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville, der mener, at Christian Eriksen sagtens ville kunne spille omtrent 30 kampe per sæson for selv de største hold. 

– Jeg tror, at Eriksen bliver hentet af en stor klub. Men okay, måske viser han loyalitet, på grund af det, Brentford har gjort for ham. Men hør her, hvis du er en top seks-klub, der har en tremandsmidtbane, hvor de leder efter en spiller, der vil kunne komme ind og spille 30 kampe som en trupspiller… han vil kunne spille for Manchester City, han vil kunne spille for Liverpool. Han vil kunne spille for alle holdene i top seks, lyder det således, ifølge Metro, fra Gary Neville.

– Jeg siger ikke, at han ville komme til at starte inde hver uge, men han ville kunne komme ind. Husk på hvad Shaqiri leverede for Liverpool i to-tre år. Hvis Liverpool leder efter en midtbanespiller, der vil kunne komme ind i stedet for fx Thiago, som har tendens til at blive skadet, hvorfor kigger man så ikke i Eriksens retning? Hvorfor skulle man ikke være interesseret i at hente ham i to sæsoner, hvor han vil kunne levere et stykke arbejde? Han er forrygende. Han er fantastisk professionel, han er en glimrende spiller, og han har utrolig kvalitet i sin boldomgang. 

Gary Neville var særligt imponeret over Christian Eriksen i Brentfords 3-0-nederlag til Manchester United. 

– Brentford spillede her [på Old Trafford, red.], og ja, det var en af de kampe, som United vandt. Men nogle af Eriksens afleveringer i den kamp var af en anden verden. På det tidspunkt tænkte jeg bare på det… men Liverpool har brug for midtbanespillere. De har brug for folk med kvalitet, der kan sætte angriberne i scene. Og hvis vi skal være fair, hvorfor skulle man ikke hente Eriksen? De gjorde det med Shaqiri, lyder det således fra Neville.

Christian Eriksen har selv meldt ud, at han ikke har taget en beslutning om fremtiden. Den danske stjerne er åben for at blive i Brentford, men har også erkendt, at Champions League-fodbold lokker. 






Hvidovre kalder FCK-historie for en misforståelse


Kæmpe ændring i MLS

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Chok i OB – siger op efter seks dage

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

FCK-profil er tilbage på træningsbanen

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Superliga-profil får trænerlicens

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Vil bygge statue af Messi

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Brøndby-stjerne skadet

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Neuers ord ramte Højbjerg

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Kæmpestjerne angrer

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Nordirsk nederlag i Kosice

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’