Liverpool har i forvejen et af de absolut stærkeste hold i verden, men Merseyside-klubben bør alligevel forstærke truppen med en dansk landsholdsspiller denne sommer.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville, der mener, at Christian Eriksen sagtens ville kunne spille omtrent 30 kampe per sæson for selv de største hold.
– Jeg tror, at Eriksen bliver hentet af en stor klub. Men okay, måske viser han loyalitet, på grund af det, Brentford har gjort for ham. Men hør her, hvis du er en top seks-klub, der har en tremandsmidtbane, hvor de leder efter en spiller, der vil kunne komme ind og spille 30 kampe som en trupspiller… han vil kunne spille for Manchester City, han vil kunne spille for Liverpool. Han vil kunne spille for alle holdene i top seks, lyder det således, ifølge Metro, fra Gary Neville.
– Jeg siger ikke, at han ville komme til at starte inde hver uge, men han ville kunne komme ind. Husk på hvad Shaqiri leverede for Liverpool i to-tre år. Hvis Liverpool leder efter en midtbanespiller, der vil kunne komme ind i stedet for fx Thiago, som har tendens til at blive skadet, hvorfor kigger man så ikke i Eriksens retning? Hvorfor skulle man ikke være interesseret i at hente ham i to sæsoner, hvor han vil kunne levere et stykke arbejde? Han er forrygende. Han er fantastisk professionel, han er en glimrende spiller, og han har utrolig kvalitet i sin boldomgang.
Gary Neville var særligt imponeret over Christian Eriksen i Brentfords 3-0-nederlag til Manchester United.
– Brentford spillede her [på Old Trafford, red.], og ja, det var en af de kampe, som United vandt. Men nogle af Eriksens afleveringer i den kamp var af en anden verden. På det tidspunkt tænkte jeg bare på det… men Liverpool har brug for midtbanespillere. De har brug for folk med kvalitet, der kan sætte angriberne i scene. Og hvis vi skal være fair, hvorfor skulle man ikke hente Eriksen? De gjorde det med Shaqiri, lyder det således fra Neville.
Christian Eriksen har selv meldt ud, at han ikke har taget en beslutning om fremtiden. Den danske stjerne er åben for at blive i Brentford, men har også erkendt, at Champions League-fodbold lokker.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
UEFA med ny stor FC København-straf
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
Medie peger på FC København
Vild udtalelse om Nathan Trott
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
MEDIE
Choktransfer?
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
TIPSBLADETS DOM
Han skal jo være Brøndby-mand
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
TRANSFER
Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
NYHEDER
Brøndby henter stort målmandstalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.
CHEFENS DOM
