Liverpool har i forvejen et af de absolut stærkeste hold i verden, men Merseyside-klubben bør alligevel forstærke truppen med en dansk landsholdsspiller denne sommer.
Sådan lyder det nu fra den tidligere Manchester United-kaptajn Gary Neville, der mener, at Christian Eriksen sagtens ville kunne spille omtrent 30 kampe per sæson for selv de største hold.
– Jeg tror, at Eriksen bliver hentet af en stor klub. Men okay, måske viser han loyalitet, på grund af det, Brentford har gjort for ham. Men hør her, hvis du er en top seks-klub, der har en tremandsmidtbane, hvor de leder efter en spiller, der vil kunne komme ind og spille 30 kampe som en trupspiller… han vil kunne spille for Manchester City, han vil kunne spille for Liverpool. Han vil kunne spille for alle holdene i top seks, lyder det således, ifølge Metro, fra Gary Neville.
– Jeg siger ikke, at han ville komme til at starte inde hver uge, men han ville kunne komme ind. Husk på hvad Shaqiri leverede for Liverpool i to-tre år. Hvis Liverpool leder efter en midtbanespiller, der vil kunne komme ind i stedet for fx Thiago, som har tendens til at blive skadet, hvorfor kigger man så ikke i Eriksens retning? Hvorfor skulle man ikke være interesseret i at hente ham i to sæsoner, hvor han vil kunne levere et stykke arbejde? Han er forrygende. Han er fantastisk professionel, han er en glimrende spiller, og han har utrolig kvalitet i sin boldomgang.
Gary Neville var særligt imponeret over Christian Eriksen i Brentfords 3-0-nederlag til Manchester United.
– Brentford spillede her [på Old Trafford, red.], og ja, det var en af de kampe, som United vandt. Men nogle af Eriksens afleveringer i den kamp var af en anden verden. På det tidspunkt tænkte jeg bare på det… men Liverpool har brug for midtbanespillere. De har brug for folk med kvalitet, der kan sætte angriberne i scene. Og hvis vi skal være fair, hvorfor skulle man ikke hente Eriksen? De gjorde det med Shaqiri, lyder det således fra Neville.
Christian Eriksen har selv meldt ud, at han ikke har taget en beslutning om fremtiden. Den danske stjerne er åben for at blive i Brentford, men har også erkendt, at Champions League-fodbold lokker.
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
MEDIE
Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
Peter Schmeichel taget på sengen
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico
NYHEDER
Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
Niels Frederiksen med “chok-beslutning”
EKSKLUSIVT
Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing
TOPNYHED
Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’
LIGE NU
Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TOPNYHED
Dansk bomber med vildt mål i England
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
INTERVIEW
Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer
Mareridt for FC Augsburg
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TRANSFER
Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale
EKSKLUSIVT
Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler
TRANSFER
Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland
TOPNYHED
Gigantisk nedslagtning
EKSKLUSIVT
Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’
NYHEDER
Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United
TOPNYHED
Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TOPNYHED
Arsenal ansætter dansk toptræner
TOPNYHED
Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’
INTERVIEW
Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper
NYHEDER
Går langt ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino
HELT VILDT
Afsløring: Præsenterer dansker meget snart
NYHEDER
Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud
MEDIE
Afviser utroligt tilbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen
TOPNYHED
FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp
NYHEDER
Thomas Frank mærker fuld opbakning
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start
DAGENS SPILFORSLAG
Rangers rundbarberer Dons igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte
TOPNYHED
