Opfordrer til Hjulmand-indkøb: Har været vanvittig

Ifølge tidligere Manchester United-spiller bør den engelske storklub gå efter Morten Hjulmand denne sommer.



Han spillede i Serie B for to år siden, men Morten Hjulmand har taget nogle kæmpestore skridt siden da. 

Efter en sæson som anfører for Lecce i Serie A rykkede Hjulmand sidste sommer til portugisiske Sporting, og spørgsmålet er nu, om endnu et stort klubskifte lurer inden længe. 

I foråret fortalte den italienske transferjournalist Gianluca Di Marzio til Tipsbladet, at FC Barcelona kigger på Morten Hjulmand, og i den seneste tid har der også været en del rygter om interesse fra Manchester United. 

Og ifølge den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker vil et indkøb af Morten Hjulmand være glimrende for 'De Røde Djævle'. 

– Jeg synes, han har været vanvittig. Jeg har ikke set alle kampe med ham i Sporting, men jeg har set nogle stykker, og der har han jo bare domineret fuldstændig. Han blev anfører i Serie A som 22-årig, så det vidner om en knægt med kæmpe lederskab. Det er præcis de lederegenskaber, som Manchester United kunne bruge.

– Når jeg ser på ham, så ser jeg på mange måder en yngre version af Casemiro, og det kunne Manchester United virkelig godt bruge. Han er boldfast, han er stærk i duellerne, og så vil han gå igennem ild og vand for sine holdkammerater, siger Paul Parker til SpilXperten

Paul Parker peger afslutningsvist på, at en spiller som Christian Eriksen også ville kunne drage stor fordel af et indkøb af Morten Hjulmand, idet Sporting-spillerens tilstedeværelse på Danmarks landshold har givet Eriksen friheden til at gå længere frem på banen. 

Morten Hjulmand, der under EM har imponeret stort med blandt andet et langskudsmål mod England, har en frikøbsklausul på omtrent 600 millioner kroner i Sporting. 

Loading Poll…





Superliga-LIVE: Superliga-profil udsat for racisme




LIVE

Superliga-LIVE: Superliga-profil udsat for racisme

‘Det er gift for en fodboldklub’

18-årig dansker med hattrick på to minutter

Forhandlinger i gang – her er prisen på Højbjerg

FCK vil købe ham: ‘Han vinder simpelthen ALT’

Denis Vavro ude i kulden

Kædet sammen med FCK: ‘Alle backs hader ham’



LIVE

TransferLIVE: Klar med stort bud på dansker

FCK har ringet til Zuma: ‘Ham skal I købe’

Griner af FC Barcelonas bud

Brøndby-spiller kan være på vej til Tyskland

Sønderjyske-kaptajn jubler

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn

Brøndby ansætter Ross Ireland fra Rangers FC

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

Afsløring: Viborg afviser bud fra Championship

“Hvor er den 9’er, AGF? – der mangler en angriber”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

‘Unikt’: Nicolaj Thomsen jubler over nye tiltag

Melder Harder færdig i Leipzig

Afsløring: Gustav Friberg får tre år i dansk klub

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Engelsk klub afviser AGF

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Afsløring: FCN har slået nordisk salgsrekord

Sønderjyske-boss forklarer hjemsendelse

Brøndby tæt på Bundesliga-back – her er prisen

AGF meldes interesseret i Superliga-profil