Overrasket Eriksen: Det var jeg ikke klar over

Christian Eriksen er glad for at være blevet kåret til månedens spiller i Manchester United, omend danskeren ikke er vant til at være i en klub, hvor en sådan pris uddeles.



Det startede egentlig skidt, med nederlag mod Brighton og Brentford, men efterfølgende har Christian Eriksen nydt masser af succes i Manchester United, hvor danskeren er blevet rost for sine præstationer.

Også klubbens fans har været glade for Christian Eriksen, der i sidste uge blev kåret til Manchester Uniteds bedste spiller i september.

Eriksen fik 62 procent af stemmerne og vandt derfor klart foran Jadon Sancho, der fik 28 procent af stemmerne. Og i et interview med Manchester Uniteds hjemmeside har Christian Eriksen nu sendt en tak til fansene.

– Jeg synes, at september var god. Det har selvfølgelig været en god periode, hvis man sammenligner med slutningen af august, som resultmæssigt var svær. Men jeg vil sige, at både personligt og for klubben var resultaterne i september gode. Så september var en god måned, lyder det således fra Christian Eriksen.

– Jeg er taknemmelig overfor dem, der har stemt. Da jeg kom hertil, var jeg ikke klar over, at der hver måned bliver kåret månedens spiller. Jeg tror, at det er den første klub, jeg har været i, hvor man gør det. Men det betyder, at der er en forbindelse til fansene, og at de føler sig som en del af det. Og jeg er glad for, at de stemte på mig.

Christian Eriksen og Manchester United skal søndag møde Manchester City i Premier League.





LIVE

TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Spændende transfermelding om Maxsø

Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos

Er han løsningen i AGF?

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Allsvenskan-klub henter dansk topscorer

Thomas Frank: De vinder VM

Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’

Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Supercomputer: De kommer i VM-finalen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Begejstret for Jacob Neestrup

Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Transferbombe i Manchester United

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Italiensk skandale afblæst

England – Argentina

PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

Officielt: Filip Djukic tager til Hvidovre

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker

FC København-transfer bremses af denne årsag

Chokskifte? Har budt på Højbjerg