Peter Schmeichel peger på ny Man Utd-træner

Peter Schmeichel peger på stjernetræner, som kan afløse Erik ten Hag i Manchester United, selvom han gerne ser hollænderen få mere tid.



Erik ten Hag blev vist tillid denne sommer, hvor han forblev træner i Manchester United og snoldede for store summer på transfermarkedet.

Sæsonen startede også godt, men nu er man endt i dødvande og har ikke vundet en fodboldkamp siden midten af september. Det er alt andet end godkendt i en klub som Manchester United, og nu begynder pilen så at pege på Erik ten Hag nok engang.

Det får samtidig rygterne til at svirre omkring en afløser.

Peter Schmeichel er ikke i tvivl om, hvem det skal være, hvis man vælger at smide Erik ten Hag på porten.

– Jeg kan godt lide Thomas Tuchel. Jeg kan virkelig godt lide ham. Jeg har været omkring ham i Champions League, snakket og interviewet ham og bare hørt ham snakke med sine spillere i det tekniske område. Han ville være en god træner for Manchester United, siger han i Seaman Says podcast og tilføjer:

– Jeg mener ikke, han fik sin vilje i Chelsea, og jeg ved, at han ikke fik sin vilje i Bayern München. Jeg føler bare, han har en fantastisk aura omkring og vil passe godt ind i United, siger han om tyskeren, der lige nu står uden kontrakt efter bruddet med netop Bayern München.

Peter Schmeichel understreger dog, at han bakker Erik ten Hag op, så længe han er træner i Manchester United. Og generelt ønsker han, at man giver hollænderen længere snor.

– Jeg vil ikke have, at United er en klub, som skifter træner hele tiden. Jeg håber, de holder fast i Erik, fordi vi har brug for stabilitet lige nu. Lad ham få chancen for at skabe det.

Erik ten Hag har været træner i Manchester United i lidt over to sæsoner, men han har flere gange været til debat og mange trænernavne er undervejs blev nævnt som mulige afløsere.

Det er selvsagt loddet ved at være træner i Manchester United, der har en lang og gloværdig historik, men som i mange år har været et stykke fra fordums styrke.



– Det har man nok aldrig set før

Her er alle VM-puljerne

Fortjent, Franculino – skift til denne klub!

Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Her er Danmarks VM-gruppe

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Ny assistenttræner på vej til AGF?

Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser

De er klar til at købe Mohamed Salah

Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer

Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg

OB slår Fredericia og rykker ind i top-6

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Her er alle VM-grupperne

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Dybt skuffet og trist

Vil gøre alt for at hente FC København-profil

Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel

FCK med tilbud – nu vil de have ham

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Ikke sket siden Kamil Wilczek

Saver United-stjerne over

Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’

Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning

Vil være en af verdens største klubber om fem år

Jonas Wind er i København

Griner af AaB-rygte

DBU giver fans fem års karantæne

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Her kan du se VM-lodtrækningen

Froholdt får kæmpe hæder

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Her er de tidligere vindere af Efterårets Profil

Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning

Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere

Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark

Kenneth Perez giver interview til Playboy

Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’

FC Fredericia – OB

Fifa forventes at give Donald Trump fredspris

Sådan fungerer lodtrækningen til VM

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford

Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme

Manchester United dummede sig mod West Ham