Erik ten Hag blev vist tillid denne sommer, hvor han forblev træner i Manchester United og snoldede for store summer på transfermarkedet.
Sæsonen startede også godt, men nu er man endt i dødvande og har ikke vundet en fodboldkamp siden midten af september. Det er alt andet end godkendt i en klub som Manchester United, og nu begynder pilen så at pege på Erik ten Hag nok engang.
Det får samtidig rygterne til at svirre omkring en afløser.
Peter Schmeichel er ikke i tvivl om, hvem det skal være, hvis man vælger at smide Erik ten Hag på porten.
– Jeg kan godt lide Thomas Tuchel. Jeg kan virkelig godt lide ham. Jeg har været omkring ham i Champions League, snakket og interviewet ham og bare hørt ham snakke med sine spillere i det tekniske område. Han ville være en god træner for Manchester United, siger han i Seaman Says podcast og tilføjer:
– Jeg mener ikke, han fik sin vilje i Chelsea, og jeg ved, at han ikke fik sin vilje i Bayern München. Jeg føler bare, han har en fantastisk aura omkring og vil passe godt ind i United, siger han om tyskeren, der lige nu står uden kontrakt efter bruddet med netop Bayern München.
Peter Schmeichel understreger dog, at han bakker Erik ten Hag op, så længe han er træner i Manchester United. Og generelt ønsker han, at man giver hollænderen længere snor.
– Jeg vil ikke have, at United er en klub, som skifter træner hele tiden. Jeg håber, de holder fast i Erik, fordi vi har brug for stabilitet lige nu. Lad ham få chancen for at skabe det.
Erik ten Hag har været træner i Manchester United i lidt over to sæsoner, men han har flere gange været til debat og mange trænernavne er undervejs blev nævnt som mulige afløsere.
Det er selvsagt loddet ved at være træner i Manchester United, der har en lang og gloværdig historik, men som i mange år har været et stykke fra fordums styrke.
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh
EKSKLUSIVT
Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk Champions League-brag: Vi er små favoritter
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard
TOPNYHED
Her er FCM’s Europa League-modstander
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
OPTAKT
England – Kroatien
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Vilde Messi tangerer VM-rekord