Erik ten Hag blev vist tillid denne sommer, hvor han forblev træner i Manchester United og snoldede for store summer på transfermarkedet.
Sæsonen startede også godt, men nu er man endt i dødvande og har ikke vundet en fodboldkamp siden midten af september. Det er alt andet end godkendt i en klub som Manchester United, og nu begynder pilen så at pege på Erik ten Hag nok engang.
Det får samtidig rygterne til at svirre omkring en afløser.
Peter Schmeichel er ikke i tvivl om, hvem det skal være, hvis man vælger at smide Erik ten Hag på porten.
– Jeg kan godt lide Thomas Tuchel. Jeg kan virkelig godt lide ham. Jeg har været omkring ham i Champions League, snakket og interviewet ham og bare hørt ham snakke med sine spillere i det tekniske område. Han ville være en god træner for Manchester United, siger han i Seaman Says podcast og tilføjer:
– Jeg mener ikke, han fik sin vilje i Chelsea, og jeg ved, at han ikke fik sin vilje i Bayern München. Jeg føler bare, han har en fantastisk aura omkring og vil passe godt ind i United, siger han om tyskeren, der lige nu står uden kontrakt efter bruddet med netop Bayern München.
Peter Schmeichel understreger dog, at han bakker Erik ten Hag op, så længe han er træner i Manchester United. Og generelt ønsker han, at man giver hollænderen længere snor.
– Jeg vil ikke have, at United er en klub, som skifter træner hele tiden. Jeg håber, de holder fast i Erik, fordi vi har brug for stabilitet lige nu. Lad ham få chancen for at skabe det.
Erik ten Hag har været træner i Manchester United i lidt over to sæsoner, men han har flere gange været til debat og mange trænernavne er undervejs blev nævnt som mulige afløsere.
Det er selvsagt loddet ved at være træner i Manchester United, der har en lang og gloværdig historik, men som i mange år har været et stykke fra fordums styrke.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
NYHEDER
Kasper Schmeichel scorer stort tv-job
NYHEDER
Riemer jubler: ‘Kent Nielsen er en stor kapacitet’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
TOPNYHED
Officielt: Kent Nielsen ny assistent for Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE