PL-legender revser Arsenal: De blev kørt rundt

Gary Neville og Jamie Carragher var alt andet end imponeret over, hvad de så fra The Gunners fredag aften



Arsenal og Brentford åbnede fredag aften den nye Premier League-sæson. Her nuppede oprykkerne fra Brentford til nogens overraskelse en 2-0 sejr, og fik dermed en drømmestart i sin første sæson i den bedste engelske række i 74 år. 

Omvendt fik Arsenal den værst tænkelige start. Ifølge den tidligere Manchester United-spiller Gary Neville skal London-holdet desuden være meget bekymret over måden, som man tabte på. 

– De blev kørt rundt med. Fodbold er et svært spil, når dine midterforsvarer bliver leget med af modstanderens angribere, og det er, hvad der skete i aften (fredag, red.), sagde Gary Neville til Sky Sports. 

– Der er ikke noget værre, end at tænke på sit hold som svage. Brentford har kigget på dem og tænkt “ja tak, vi snupper jer”, og det er den værste følelse. Arsenal-fans kommer til at gå herfra og tænke, “vi blev mobbet”, fortsatte Neville. 

Arsenal var uden sine to angribere Alexandre Lacazette og Pierre Aubameyang, der begge havde lagt sig med sygdom. Men selv om de havde været med, har Gary Neville svært ved at se, hvad strategien er i Arsenal for tiden.

–  Jeg ved ikke, hvad planen er i Arsenal. Transfervinduet har ikke være godt, de er dårlige til det sammenlignet med andre klubber. Jeg forstår ikke strategien og jeg forstår ikke retningen. Jeg synes, de har en meget talentfuld træner, men selv hvis han fik alle til at spille op til deres bedste, tror jeg ikke det er nok til top fire, lød det fra Gary Neville. 

Danske Christian Nørgaard kom på måltavlen i kampen, da han headede et langt indkast ind i anden halvleg. Et indkast der vel at mærke fik lov til at ramme jorden dybt inde i det lille Arsenal-felt. 

Det var en anden tidligere Premier League-spiller Jamie Carragher mildest talt heller ikke imponeret over. 

– Hvordan man skal beskrive Arsenals forsvarspil ved situationen? Det er bare Arsenal.

– Det er svagt. Det er mænd mod drenge. Ny sæson, samme gamle historie, sagde den tidligere Liverpool-spiller.

Arsenal skal forsøge at revanchere sig næste søndag, når holdet på hjemmebane møder Chelsea. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Peter Schmeichel lander stort job

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Frygter Christian Eriksen-problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Liverpool – Chelsea

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Skæbnedag venter Yuito Suzuki

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dansk træner vinder stor pris

AGF køber dansk profil

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..