Everton råder over Jesper Lindstrøm, men nu har klubben fået endnu en dansker på lønningslisten.
Ole Nielsen er tilbage i klubben i en rolle som International Scout med fokus på Skandinavien, og her havde han første arbejdsdag den 1. oktober.
Han havde også lignende stilling, da han var ansat i Merseyside-klubben fra 2017 til 2018, og til Tipsbladet fortæller han, hvordan deres veje blev ført sammen igen.
– Siden jeg stoppede i 2018, har jeg holdt kontakten med Dan Purdy, der nu er Head of Recruitment. Inden for fodboldverdenen handler det om netværk. Vi har holdt kontakten ved lige og havde et godt samarbejde, da jeg var der første gang. Jeg har hjulpet dem engang imellem, når han har spurgt på nogle spillere helt uformelt, og så har han hjulpet mig med nogle kontakter i andre klubber.
Det giver rigtig god mening, at Everton har prikket Ole Nielsen på skulderen, for der løber en masse godt talent rundt i Skandinavien, og det har Premier League-klubben også bemærket.
– Der opstod en mulighed, hvor de vil have lidt mere fokus på Skandinavien, og han (Dan Purdy) mente, at jeg var den rette til det.
– Der er gode eksempler på spillere fra Skandinavien, som er kommet til Premier League enten direkte eller via andre ligaer. Yankuba Minteh og Kamaldeen Sulemana er eksempler på spillere, der kommer fra skandinaviske klubber.
Det er dog ikke sådan, at Ole Nielsen har smidt alt, han har i hænderne, for det nye job. Faktisk er han fortsat ansat som chefscout for SK Brann, der pt frister en tilværelse som nummer to i Eliteserien i Norge.
Hvordan hænger det så sammen, at man er ansat af to forskellige klubber, særligt når stillingen i Brann er en fuldtidsstilling?
– Jeg plejer at sige, at det er ”altid”. Det vigtigste er, at man kan lide det, man laver, og der er jeg benådet i den grad.
– Jobbet i Brann er mit hovederhverv. I Brann har vi primært fokus på Skandinavien, og vi har en trup fyldt med skandinaver. På den måde giver det god mening, at man skal dække Skandinavien for Everton, i og med der er forskellige økonomiske ressourcer. Niveauet er også lidt anderledes. Derfor er der ikke nogen interessekonflikt.
Ole Nielsen har da også arbejdet på denne måde tidligere. Dengang han var i OB for år tilbage, var han sideløbende ansat i først Leicester og siden Everton.
I Everton har han fået sig en toårig aftale.
LIVE
LIVE: Får vanvittig hård straf
NYHEDER
Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
EKSKLUSIVT
Pione Sisto færdig efter stor skuffelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
INTERVIEW
Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
TOPNYHED
Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub
MEDIE
Lyon forhandler med dansk profil
EKSKLUSIVT
Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
NYHEDER
Godt nyt for Jess Thorup
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
NYHEDER
Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
INTERVIEW
Kovending? Han kan blive i Brøndby
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Fortryder FC Barcelona-transfer
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
OPTAKT