Everton råder over Jesper Lindstrøm, men nu har klubben fået endnu en dansker på lønningslisten.
Ole Nielsen er tilbage i klubben i en rolle som International Scout med fokus på Skandinavien, og her havde han første arbejdsdag den 1. oktober.
Han havde også lignende stilling, da han var ansat i Merseyside-klubben fra 2017 til 2018, og til Tipsbladet fortæller han, hvordan deres veje blev ført sammen igen.
– Siden jeg stoppede i 2018, har jeg holdt kontakten med Dan Purdy, der nu er Head of Recruitment. Inden for fodboldverdenen handler det om netværk. Vi har holdt kontakten ved lige og havde et godt samarbejde, da jeg var der første gang. Jeg har hjulpet dem engang imellem, når han har spurgt på nogle spillere helt uformelt, og så har han hjulpet mig med nogle kontakter i andre klubber.
Det giver rigtig god mening, at Everton har prikket Ole Nielsen på skulderen, for der løber en masse godt talent rundt i Skandinavien, og det har Premier League-klubben også bemærket.
– Der opstod en mulighed, hvor de vil have lidt mere fokus på Skandinavien, og han (Dan Purdy) mente, at jeg var den rette til det.
– Der er gode eksempler på spillere fra Skandinavien, som er kommet til Premier League enten direkte eller via andre ligaer. Yankuba Minteh og Kamaldeen Sulemana er eksempler på spillere, der kommer fra skandinaviske klubber.
Det er dog ikke sådan, at Ole Nielsen har smidt alt, han har i hænderne, for det nye job. Faktisk er han fortsat ansat som chefscout for SK Brann, der pt frister en tilværelse som nummer to i Eliteserien i Norge.
Hvordan hænger det så sammen, at man er ansat af to forskellige klubber, særligt når stillingen i Brann er en fuldtidsstilling?
– Jeg plejer at sige, at det er ”altid”. Det vigtigste er, at man kan lide det, man laver, og der er jeg benådet i den grad.
– Jobbet i Brann er mit hovederhverv. I Brann har vi primært fokus på Skandinavien, og vi har en trup fyldt med skandinaver. På den måde giver det god mening, at man skal dække Skandinavien for Everton, i og med der er forskellige økonomiske ressourcer. Niveauet er også lidt anderledes. Derfor er der ikke nogen interessekonflikt.
Ole Nielsen har da også arbejdet på denne måde tidligere. Dengang han var i OB for år tilbage, var han sideløbende ansat i først Leicester og siden Everton.
I Everton har han fået sig en toårig aftale.
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
MEDIE
Dansker færdig i Ajax?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF
EKSKLUSIVT
Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’
HELT VILDT
Medier i svime: Den bedste!
MEDIE
Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League
MEDIE
Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger
TRANSFER
Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
MEDIE
Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub
HELT VILDT
Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op
MEDIE
Manchester United rasende
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
AVIS
FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
NYHEDER
‘En fodboldmæssig katastrofe’
AVIS
Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber
Hård kritik af FC København-stjerne
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
Aldrig set før
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen
Albert Grønbæk skifter agent
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
HELT VILDT