Everton råder over Jesper Lindstrøm, men nu har klubben fået endnu en dansker på lønningslisten.
Ole Nielsen er tilbage i klubben i en rolle som International Scout med fokus på Skandinavien, og her havde han første arbejdsdag den 1. oktober.
Han havde også lignende stilling, da han var ansat i Merseyside-klubben fra 2017 til 2018, og til Tipsbladet fortæller han, hvordan deres veje blev ført sammen igen.
– Siden jeg stoppede i 2018, har jeg holdt kontakten med Dan Purdy, der nu er Head of Recruitment. Inden for fodboldverdenen handler det om netværk. Vi har holdt kontakten ved lige og havde et godt samarbejde, da jeg var der første gang. Jeg har hjulpet dem engang imellem, når han har spurgt på nogle spillere helt uformelt, og så har han hjulpet mig med nogle kontakter i andre klubber.
Det giver rigtig god mening, at Everton har prikket Ole Nielsen på skulderen, for der løber en masse godt talent rundt i Skandinavien, og det har Premier League-klubben også bemærket.
– Der opstod en mulighed, hvor de vil have lidt mere fokus på Skandinavien, og han (Dan Purdy) mente, at jeg var den rette til det.
– Der er gode eksempler på spillere fra Skandinavien, som er kommet til Premier League enten direkte eller via andre ligaer. Yankuba Minteh og Kamaldeen Sulemana er eksempler på spillere, der kommer fra skandinaviske klubber.
Det er dog ikke sådan, at Ole Nielsen har smidt alt, han har i hænderne, for det nye job. Faktisk er han fortsat ansat som chefscout for SK Brann, der pt frister en tilværelse som nummer to i Eliteserien i Norge.
Hvordan hænger det så sammen, at man er ansat af to forskellige klubber, særligt når stillingen i Brann er en fuldtidsstilling?
– Jeg plejer at sige, at det er ”altid”. Det vigtigste er, at man kan lide det, man laver, og der er jeg benådet i den grad.
– Jobbet i Brann er mit hovederhverv. I Brann har vi primært fokus på Skandinavien, og vi har en trup fyldt med skandinaver. På den måde giver det god mening, at man skal dække Skandinavien for Everton, i og med der er forskellige økonomiske ressourcer. Niveauet er også lidt anderledes. Derfor er der ikke nogen interessekonflikt.
Ole Nielsen har da også arbejdet på denne måde tidligere. Dengang han var i OB for år tilbage, var han sideløbende ansat i først Leicester og siden Everton.
I Everton har han fået sig en toårig aftale.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Vil have Jonas Wind til FC København
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TOPNYHED
– Jeg sagde hent ham i Brøndby!
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Celtic genansætter populær veteran
Nye skader i Manchester City
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham