Everton råder over Jesper Lindstrøm, men nu har klubben fået endnu en dansker på lønningslisten.
Ole Nielsen er tilbage i klubben i en rolle som International Scout med fokus på Skandinavien, og her havde han første arbejdsdag den 1. oktober.
Han havde også lignende stilling, da han var ansat i Merseyside-klubben fra 2017 til 2018, og til Tipsbladet fortæller han, hvordan deres veje blev ført sammen igen.
– Siden jeg stoppede i 2018, har jeg holdt kontakten med Dan Purdy, der nu er Head of Recruitment. Inden for fodboldverdenen handler det om netværk. Vi har holdt kontakten ved lige og havde et godt samarbejde, da jeg var der første gang. Jeg har hjulpet dem engang imellem, når han har spurgt på nogle spillere helt uformelt, og så har han hjulpet mig med nogle kontakter i andre klubber.
Det giver rigtig god mening, at Everton har prikket Ole Nielsen på skulderen, for der løber en masse godt talent rundt i Skandinavien, og det har Premier League-klubben også bemærket.
– Der opstod en mulighed, hvor de vil have lidt mere fokus på Skandinavien, og han (Dan Purdy) mente, at jeg var den rette til det.
– Der er gode eksempler på spillere fra Skandinavien, som er kommet til Premier League enten direkte eller via andre ligaer. Yankuba Minteh og Kamaldeen Sulemana er eksempler på spillere, der kommer fra skandinaviske klubber.
Det er dog ikke sådan, at Ole Nielsen har smidt alt, han har i hænderne, for det nye job. Faktisk er han fortsat ansat som chefscout for SK Brann, der pt frister en tilværelse som nummer to i Eliteserien i Norge.
Hvordan hænger det så sammen, at man er ansat af to forskellige klubber, særligt når stillingen i Brann er en fuldtidsstilling?
– Jeg plejer at sige, at det er ”altid”. Det vigtigste er, at man kan lide det, man laver, og der er jeg benådet i den grad.
– Jobbet i Brann er mit hovederhverv. I Brann har vi primært fokus på Skandinavien, og vi har en trup fyldt med skandinaver. På den måde giver det god mening, at man skal dække Skandinavien for Everton, i og med der er forskellige økonomiske ressourcer. Niveauet er også lidt anderledes. Derfor er der ikke nogen interessekonflikt.
Ole Nielsen har da også arbejdet på denne måde tidligere. Dengang han var i OB for år tilbage, var han sideløbende ansat i først Leicester og siden Everton.
I Everton har han fået sig en toårig aftale.
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
I chok over Manchester United
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
HELT VILDT
Nu er Dreyer historisk
NYHEDER
Dansker hyldes for sin form – her er prisen
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
TIPSBLADETS DOM
Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo
MEDIE
631 millioner kroner
Fravalgte det danske landshold: Nu forklarer han
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Bo Henriksen lander TV-job
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
Noah Nartey på landsholdet? Nu svarer Riemer
TIPSBLADETS DOM
Simpelthen en genistreg, ‘CV’!
TOPNYHED
Casper Ankergren lander job i kæmpeklub
Her kan du se FC Barcelona mod Atletico Madrid
Neestrup-fyring? ‘Grunden har aldrig været større’
Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Medier revser Real Madrid-træner
NYHEDER
Fremhæver Superliga-profiler: Dem kigger jeg på
Superligaen og 3F fortsætter makkerskabet
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
Arne Slot sukker efter mål-rekord
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
NYHEDER
FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!
Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
Steve Cooper med iskoldt svar om FCK-fiasko
‘Det er tæt på uforklarligt’
Gulddrøm lever fortsat hos Real Madrid-træner
DAGENS SPILFORSLAG
Whites afliver Black Cats i Leeds
Hooligans invaderer banen i svensk pokalkamp
Dansk drømmehug i Serie A
NYHEDER
Tottenham straffes for nazihilsner
NYHEDER
VM-billetter på vild himmelflugt
TOPNYHED
FC Midtjylland med politianmeldelse
NYHEDER
‘Vi kiggede os selv i spejlet’
MEDIE
Hasteindkaldt til ‘krisemøde’
Superliga-boss slår fast: Ændrer ikke på det
Se Guardiolas City-stjerner – køb billetter her