Manchester City er det sidste hold, der mangler at komme i kamp i den nye Premier League-sæson. Storholdet har siddet over i første runde på grund af deltagelsen i de afgørende Champions League-kampe inden sommerpausen, men nu gælder det.
City skal mandag aften skyde sæsonens guldjagt ind i en ikke helt nem udekamp mod Wolverhampton, der var den seneste sæsons positive overraskelse i ligaen.
Vi er klar med 10 optakts-punkter til kampen – leveret af spilXperten.com
– Wolverhampton var det ene af to hold, der i den seneste sæson præsterede at vinde to gange over Manchester City (Manchester United var det anden, red) Den seneste gang Wolves har vundet tre gange i træk over Manchester City, ligger tilbage til 1961
– Manchester City har tabt fire af de seneste syv liga-udekampe i den bedste række mod Wolves (to sejre og en uafgjort). Wolverhampton kan tabe to hjemmekampe i træk i den bedste engelske række for første gang siden i starten af 70’erne.
– Manchester City har tabt som skrevet tabt de seneste to liga-møder med Wolverhampton. Manager Pep Guardiola har i hele sin trænerkarriere aldrig tabt tre liga-kampe i træk til den samme modstander .
– Manchester City har ikke tabt sæsonens første ligakamp de seneste 11 sæsoner – 10 sejre og en uafgjort. City har vundet de seneste ni i træk og kan blive det første Premier League-hold til at vinde 10 sæson-åbnere i træk.
Siden Wolverhampton rykkede op i Premier League i 2018 har holdet aldrig vundet en liga-kamp, der er fløjtet i gang klokken 21.00 – tre uafgjorte, fire nederlag. TIl sammenligning har Manchester City i samme periode vundet ni af 10 kl. 21.00-kampe.
– Efter nederlaget til Southampton tilbage i juli, har Manchester City vundet de fem seneste Premier League-kampe med en samlet målscore på 21-1
– Da Wolverhampton vandt premiere-runden og Sheffield United, var det klubbens liga-sejr nummer 1.999 (i de fire øverste engelske rækker, red.). Dermed kan klubben blive den bare fjerde til at runde 2.000 sejre. De tre eksklusive medlemmer af klubben er (Man Utd 2.234, Liverpool 2.212, Arsenal 2.117).
– Wolverhampton kan for bare anden gang i klubbens historie starte en Premier League-sæson med to sejre træk – den første gang var i 2011/12-sæsonen.
– Wolverhampton var lynhurtigt på 2-0 efter seks minutters spil mod Sheffield United. Klubbens hurtgist scorede mål i hele 2019/20-sæsonen var efter ni minutter – og målt på hele sæsonen var klubben da også sløvest til at score mål i første halvleg. Kun 27 procent af Wolves’ mål faldt inden pausefløjtet.
– Wolverhamptons muskelmand Adama Traoré scorede i begge klubbens sejre over Manchester City i den seneste sæson, og de i alt tre mål, det blev til fior spanieren, var flere end han scorede mod noget andet hold i hele sæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Optur før FC København-brag
MEDIE
Nærmer sig aftale
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
EKSKLUSIVT
– Kunne godt ende i noget værre ballade
Dorgu lyner! Manchester United slår City
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne
NYHEDER
Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
NYHEDER
Vilde Jens Stage overgår FCK-tid
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
Nyt tilbageslag for Hjulmand
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
