Paul Pogbas kontrakt med Manchester United udløber efter denne sæson, og meget tyder efterhånden på, at franskmanden forlader Old Trafford til den tid.
Pogba har siddet ude med en skade siden november, men er efterhånden ved at være klar igen. Og forud for aftenens opgør mod Brentford har Manchester United-cheftræner Ralf Rangnick slået fast, at han ikke har noget problem med at bruge Pogba, selvom midtbanespillerens dage i klubben ser ud til at være talte.
– For mig er det ikke et spørgsmål om, hvorvidt spilleren har en kontrakt, der er ved at løbe ud. Spørgsmålet er, hvor meget han stadig ønsker at være en del af den her gruppe. Hvor meget han stadig føler sig emotionelt og fysisk involveret, lyder det således, ifølge The Telegraph, fra Ralf Rangnick.
– Så længe det er tilfældet, hvorfor skulle Paul Pogba så ikke kunne spille efter to-en-halv måned med en skade? Han er helt klar igen nu, og han ønsker at vise sig frem.
Rangnick indikerer endvidere, at Pogbas jagt på en ny klub kan motivere franskmanden til at præstere i den resterende del af sæsonen.
– Han ønsker at vise Manchester Uniteds fans, bestyrelsen og hele verden, hvilken slags spiller, han kan være. Selv hvis det kun er for at få en ny kontrakt et andet sted, så vil han være yderst motiveret for at gøre dette, så hvorfor skulle jeg ikke bruge ham?
Ralf Rangnick afslørede endvidere, at han for nyligt havde en snak på over en time med Paul Pogba, hvor franskmanden slog fast, at han ønsker at vise den bedste version af sig selv i resten af sæsonen.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
