Rasende på Højlund: Han smider sig konstant!

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker bakker Joachim Andersen op. Rasmus Højlund smider sig konstant, lyder vurderingen.



Rasmus Højlund og Joachim Andersen var mandag aften ved at ryge i totterne på hinanden.

Efter opgøret mellem Crystal Palace og Manchester United sendte den danske forsvarsspiller da også en lille stikpille afsted mod sin danske landsholdskammerat.

Joachim Andersen mente, at Rasmus Højlund havde for nemt ved at gå i græsset. Det kan du læse mere om HER

Rasmus Højlund smider sig konstant, og det klæder ham virkelig ikke

Paul Parker
Tidl. Manchester United-spiller

Danskerens kritik af Rasmus Højlund får nu ben at gå på. I hvert fald er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker mildest talt også ude med riven efter den 21-årige angriber. 

– Joachim Andersen er spot on, når han siger det. Højlund smed sig konstant, og det klæder ham virkelig ikke. Det må være frustrerende for Højlund, at hans landsholdskammerat havde så godt styr på ham, men Andersen må også være modbydeligt at spille over for. Han kom virkelig ind i hovedet på Højlund, siger Paul Parker og tilføjer.

– Hvis vi skal tale om Højlund, så er han et meget skidt sted i øjeblikket. Han opfører sig virkelig barnligt i øjeblikket, og det virker som om, at hans medspillere har haft en negativ indflydelse på ham, fordi de andre også opfører sig sådan. Han er en stor fyr, men han smider sig hele tiden, og det er irriterende at se på. 

Det er dog langt fra kun Rasmus Højlund, der er problemet i Manchester United, erkender Paul Parker.

– Fansene i Manchester taler også om, at de er irriterede på Højlund, fordi han har fundet ind i en rytme, hvor han bebrejder andre for, at det ikke går ham så godt i øjeblikket Det er bare vigtigt at huske på, at hele holdet spiller af helvedes til. Det er ikke kun Højlunds skyld, men han er en del af problemerne. 

Sender "dansk monster" til Manchester United
Anderledes positiv er Paul Parker omkring Joachim Andersen, som han sagtens kunne se blive holdkammerater med Rasmus Højlund. Det ville dog kræve, at de lige får redet trådene ud inden sådan et skifte kan falde på plads.

– Han elsker at få modstanderen ud af fatning, og han er pisse irriterende. Jeg elsker ham, og mange flere forsvarsspillere bør være som ham. En type som ham ville passe rigtig godt ind i Manchester United, siger Paul Parker og tilføjer. 

– Han er en fantastisk spiller, og han minder mig om Thiago Silva i måden, han spiller på. Han er et monster.

Efter en imponerende målstime på syv mål i seks kampe, er Højlunds målkonto gået lidt i stå. I danskerens seneste syv kampe er det kun blevet til et enkelt mål. 

Du kan se episoden mellem Joachim Andersen og Rasmus Højlund i videoen øverst i denne artikel. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby-spiller helt ude i kulden

Ser stort potentiale i ung Brøndby-duo

Lamine Yamal stjæler overskrifterne i Barca-sejr

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

Afslører: Brøndby jagter Superliga-stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby-fan har fået unik indsigt i transfer

Millionhandel – her er prisen på Superliga-bomber

‘Skal nok komme i dialog med Brøndby’

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Nedtur for Mikkel Damsgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansker var tæt på ny klub – handlen er kollapset

Hylder Superliga-scoop: ‘Aldrig set en som ham!’

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Varsler store ændringer i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

‘Thomas Frank løber tør for tid’

‘Ærligt – FC København og Brøndby har reddet os’

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

– Tror de skal slå deres transferrekord for ham

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Superliga-scoop: ‘De får ham for en slik!’

Heftig kritik af dansker – Priske svarer igen

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Afsløring: AGF sælger Leopold Wahlstedt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland

Viaplay deler stor nyhed

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

To danske klubber jagter formstærk angriber

Officielt: Stijn Spierings færdig i Brøndby

Officielt: AGF sælger Wahlstedt

Dansk toptræner stifter agentfirma

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Bournemouth knækker Liverpool

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Thomas Frank og co. skuffer på ny

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning