Rasende på Højlund: Han smider sig konstant!

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker bakker Joachim Andersen op. Rasmus Højlund smider sig konstant, lyder vurderingen.



Rasmus Højlund og Joachim Andersen var mandag aften ved at ryge i totterne på hinanden.

Efter opgøret mellem Crystal Palace og Manchester United sendte den danske forsvarsspiller da også en lille stikpille afsted mod sin danske landsholdskammerat.

Joachim Andersen mente, at Rasmus Højlund havde for nemt ved at gå i græsset. Det kan du læse mere om HER

Rasmus Højlund smider sig konstant, og det klæder ham virkelig ikke

Paul Parker
Tidl. Manchester United-spiller

Danskerens kritik af Rasmus Højlund får nu ben at gå på. I hvert fald er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker mildest talt også ude med riven efter den 21-årige angriber. 

– Joachim Andersen er spot on, når han siger det. Højlund smed sig konstant, og det klæder ham virkelig ikke. Det må være frustrerende for Højlund, at hans landsholdskammerat havde så godt styr på ham, men Andersen må også være modbydeligt at spille over for. Han kom virkelig ind i hovedet på Højlund, siger Paul Parker og tilføjer.

– Hvis vi skal tale om Højlund, så er han et meget skidt sted i øjeblikket. Han opfører sig virkelig barnligt i øjeblikket, og det virker som om, at hans medspillere har haft en negativ indflydelse på ham, fordi de andre også opfører sig sådan. Han er en stor fyr, men han smider sig hele tiden, og det er irriterende at se på. 

Det er dog langt fra kun Rasmus Højlund, der er problemet i Manchester United, erkender Paul Parker.

– Fansene i Manchester taler også om, at de er irriterede på Højlund, fordi han har fundet ind i en rytme, hvor han bebrejder andre for, at det ikke går ham så godt i øjeblikket Det er bare vigtigt at huske på, at hele holdet spiller af helvedes til. Det er ikke kun Højlunds skyld, men han er en del af problemerne. 

Sender "dansk monster" til Manchester United
Anderledes positiv er Paul Parker omkring Joachim Andersen, som han sagtens kunne se blive holdkammerater med Rasmus Højlund. Det ville dog kræve, at de lige får redet trådene ud inden sådan et skifte kan falde på plads.

– Han elsker at få modstanderen ud af fatning, og han er pisse irriterende. Jeg elsker ham, og mange flere forsvarsspillere bør være som ham. En type som ham ville passe rigtig godt ind i Manchester United, siger Paul Parker og tilføjer. 

– Han er en fantastisk spiller, og han minder mig om Thiago Silva i måden, han spiller på. Han er et monster.

Efter en imponerende målstime på syv mål i seks kampe, er Højlunds målkonto gået lidt i stå. I danskerens seneste syv kampe er det kun blevet til et enkelt mål. 

Du kan se episoden mellem Joachim Andersen og Rasmus Højlund i videoen øverst i denne artikel. 





Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!




LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Her lander Superliga-kampprogrammet

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Storklub jagter to danskere

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

‘Så kan han klare sig hvor som helst’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Oliver Sonne vender tilbage

‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Crystal Palace – Rayo Vallecano



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb