Rasende på Højlund: Han smider sig konstant!

Den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker bakker Joachim Andersen op. Rasmus Højlund smider sig konstant, lyder vurderingen.



Rasmus Højlund og Joachim Andersen var mandag aften ved at ryge i totterne på hinanden.

Efter opgøret mellem Crystal Palace og Manchester United sendte den danske forsvarsspiller da også en lille stikpille afsted mod sin danske landsholdskammerat.

Joachim Andersen mente, at Rasmus Højlund havde for nemt ved at gå i græsset. Det kan du læse mere om HER

Rasmus Højlund smider sig konstant, og det klæder ham virkelig ikke

Paul Parker
Tidl. Manchester United-spiller

Danskerens kritik af Rasmus Højlund får nu ben at gå på. I hvert fald er den tidligere Manchester United-spiller Paul Parker mildest talt også ude med riven efter den 21-årige angriber. 

– Joachim Andersen er spot on, når han siger det. Højlund smed sig konstant, og det klæder ham virkelig ikke. Det må være frustrerende for Højlund, at hans landsholdskammerat havde så godt styr på ham, men Andersen må også være modbydeligt at spille over for. Han kom virkelig ind i hovedet på Højlund, siger Paul Parker og tilføjer.

– Hvis vi skal tale om Højlund, så er han et meget skidt sted i øjeblikket. Han opfører sig virkelig barnligt i øjeblikket, og det virker som om, at hans medspillere har haft en negativ indflydelse på ham, fordi de andre også opfører sig sådan. Han er en stor fyr, men han smider sig hele tiden, og det er irriterende at se på. 

Det er dog langt fra kun Rasmus Højlund, der er problemet i Manchester United, erkender Paul Parker.

– Fansene i Manchester taler også om, at de er irriterede på Højlund, fordi han har fundet ind i en rytme, hvor han bebrejder andre for, at det ikke går ham så godt i øjeblikket Det er bare vigtigt at huske på, at hele holdet spiller af helvedes til. Det er ikke kun Højlunds skyld, men han er en del af problemerne. 

Sender "dansk monster" til Manchester United
Anderledes positiv er Paul Parker omkring Joachim Andersen, som han sagtens kunne se blive holdkammerater med Rasmus Højlund. Det ville dog kræve, at de lige får redet trådene ud inden sådan et skifte kan falde på plads.

– Han elsker at få modstanderen ud af fatning, og han er pisse irriterende. Jeg elsker ham, og mange flere forsvarsspillere bør være som ham. En type som ham ville passe rigtig godt ind i Manchester United, siger Paul Parker og tilføjer. 

– Han er en fantastisk spiller, og han minder mig om Thiago Silva i måden, han spiller på. Han er et monster.

Efter en imponerende målstime på syv mål i seks kampe, er Højlunds målkonto gået lidt i stå. I danskerens seneste syv kampe er det kun blevet til et enkelt mål. 

Du kan se episoden mellem Joachim Andersen og Rasmus Højlund i videoen øverst i denne artikel. 





LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

17-årig starter for FCK mod Napoli

Angriber meldes tæt på

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Her kan du se FC København mod Napoli

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

Dansk klub har ham på radaren

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Dansker bomber løs mod Manchester City

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: FC København enig med Rosenborg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Norwich har budt på stor dansk profil

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Brøndby vil holde på stjerne

FC København byder på kantspiller

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Højlund roser FC Københavns fans

Tyskere blitzer Nordlondon

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

‘Det er ret let at se’