Revser Højbjerg og kompagni: De er for komfortable

Den tidligere Tottenham-træner understreger, at det ene og alene handler om at vinde trofæer.



Det kører ikke på skinner for Tottenham i øjeblikket. 

Storklubben vinder heller ingen trofæer i denne sæson, og Antonio Conte langede ud efter sine spillere på et pressemøde i weekenden. 

Italieneren kaldte Pierre-Emile Højbjerg og kompagni for egoistiske, efter det var blevet til 3-3 på udebane mod Southampton. 

De kontroversielle ord kan ifølge mange medier i England ende med at koste Antonio Conte jobbet i London-klubben. 

Men han havde måske en pointe. Sådan lyder det fra Tim Sherwood, som tidligere har været chef på sidelinjen i Tottenham. 

Det skriver Daily Mail

– Jeg elskede det. Men jeg elskede ikke, hvad han sagde om klubben. Han gav fodboldklubben en plet. Det kan du ikke gøre, hvis du vil beholde Harry Kane, som er altafgørende, og vinde trofæer. Jeg synes, han skal fyres, lyder det fra englænderen, inden han fortsætter: 

– Alle andre taler om det dejlige træningsanlæg og det fantastiske stadion, som Tottenham har, men hvem går op i det? Hvis du er spiller, er jeg ligeglad. Det er super, men der er mere. Jeg vil hellere have det værste stadion og vinde nogle trofæer. 

– Antonio taler om, at spillerne er for komfortable. Måske er træningsanlægget for fint. Måske er stadionet for moderne. Spillerne er i en komfortable position, hvor de kommer til London fra hele verden, hvor de kan gå i Harrods hver dag med deres koner og leve et perfekt liv. 

54-årige Tim Sherwood understreger afsluttende i interviewet, at det kun handler om at vinde, og hvis Tottenham skal det, kræver det sultne spillere i førsteholdstruppen. 

London-klubben indtager i øjeblikket fjerdepladsen i Premier League, som giver en plads i Champions League i næste sæson. 

Pierre-Emile Højbjerg er lige nu afsted med landsholdet. Tidligere på ugen satte han nogle ord på Antonio Contes omtalte pressemøde. 

Læs hele den historie lige HER.  







LIVE

VM-LIVE: Dommerekspert – ‘det er horribelt’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Scorer vanvittig løn i Premier League

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Intern dansk transfer: ‘Rigtig godt for mig’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enige med Hjulmand – her er kontrakten



LIVE

TransferLIVE: Newcastle henter dyr profil

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Belgien i chok over Balogun-beslutning



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

“Du er en fucking maskine!”

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

USA-karantæne ophævet – nu siger Trump ‘tak’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

FCK jagter Jacob Bruun Larsen

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Dansker på blokken i ny storklub

Kup? Manchester United vilde med VM-stjerne

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Portugal – Spanien

Her er 1/8-finalerne ved VM



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Skyder stor FCM-historie ned

Mexico – England

Stort FCK-talent er blevet solgt