• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Premier League Lars Gram-Hanssen

Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt i PL

Foto: Getty Images

Tipsbladets journalister sætter røven i klaskehøjde og forsøger at forudsige, hvem der skuffer fælt i Premier League og hvem der overrasker positivt.

Af Lars Gram-Hanssen

En ny Premier League-sæson står for døren, og på Tipsbladets redaktion vil vi frem imod den nye sæson komme med en række forudsigelser.

Her forsøger vi at forudsige, hvem der kommer til at overraske positivt, og hvem der kommer til at skuffe fælt i den kommende sæson. 

Hvilket hold bliver sæsonens store overraskelse?

Lasse Claes, journalist
Crystal Palace. De er kun blevet bedre og bedre under Viera, og hvis udviklingen fortsætter kan de banke på til top 10.

Ole Hoffskov, journalist
Aston Villa blev nummer 14 i den forgangne sæson - jeg tror, at holdet kommer op og blander sig i kampen om de europæiske pladser.

Lars Gram-Hanssen, journalist
Både Arsenal og Tottenham kan gå en god sæson i møde. Jeg har særligt store forventninger til sidstnævnte. Antonio Conte formåede efter sin ankomst i november at flytte Tottenham fra at være en kriseramt klub til at slutte i top-fire. Det var en imponerende bedrift, og man bør ikke undervurdere Conte i italienerens første fulde sæson. Tottenham har været aktive på sommerens transfermarked, hvor man har hentet interessante folk som Ivan Perisic, Richarlison og Yves Bissouma. Denne gang kan man forhåbentligt også starte sæson med en Harry Kane i form, hvilket vil gøre en stor forskel. Med Kane og Son i topform kan Tottenham måske endda blande sig helt i topstriden. 

Anders Dehn, journalist
Newcastle United havde et flot forår, og de mange oliemillioner har fået ben at gå på igen i denne sommers transfervindue. Det kunne godt ligne en plads i den øverste halvdel for Saudi-Arabiens nationale brandingprojekt.

Troels Bager Thøgersen, chefredaktør
Southampton. Rasmus Ankersen og Co. ses som alvorlige nedrykningskandidater, men jeg tror, de får tændt ild under klubben og lagt kimen til fremgang og et klubsamarbejde, der også kommer til at batte på internationalt niveau, hvis ellers der er penge nok i forretningsmanden Dragan Solak.

Allan Olsen, ansvarshavende chefredaktør
Er det en overraskelse, hvis Manchester United kommer i top-fire? Tjae, nok næppe, men alligevel tror jeg, vi vil se at langt mere sammenhængende, velspillende og effektivt United-mandskab, end vi har set i flere år. Det er jo også en form for overraskelse...

Kenneth Jensen, redaktør
​Nottingham Forest overlever i Premier League, og det er jo en overraskelse. Måske er jeg romantisk, men en gammel traditionsklub som Forest hører til i Premier League.

Mikkel Fuhr Nielsen, journalist
​Det er svært at se nogle af de mindre hold komme op og drille top seks-klubberne, men jeg har alligevel stor fidus til Aston Villa, som jeg klart ser forbedre deres 14.plads fra sidste sæson. De har sikret sig Philippe Coutinho på en permanent aftale og Diego Carlos i Sevilla. Under stærk ledelse af Steven Gerrard, så går de en flot sæson i møde.

Victor Risager, journalist
Med 48 point var Crystal Palace ét point fra at have klubbens pointmæssigt bedste sæson i Premier Leaguei sidste sæson, og det er altså et spændende projekt, danske Joachim Andersen er en del af. Jeg tror, at Patrick Vieiras mandskab kommer over 50 point i år, og derfor kommer op og blander sig i top ti. 

Hvilket hold bliver den store skuffelse i denne sæson?

Lasse Claes, journalist
Et frisk bud kunne være Liverpool. Sadio Manés afgang kan være et større slag, end vi lige tror. Og hvis det bliver tilfældet, kan Jürgen Klopps hold slutte uden for top to, og det ville være en skuffelse.

Ole Hoffskov, journalist
Chelsea har ikke haft en særlig overbevisende preseason, og de kunne godt blive en stor skuffelse i denne sæson. London-klubben har sagt farvel til både Antonio Rüdiger og Andreas Christensen, som begge var en del af idealopstillingen, og de har kun fået erstattet den ene med Kalidou Koulibaly. Derudover er Romelu Lukaku tilbage i Inter, hvilket efterlader Thomas Tuchel med Kai Havertz eller Timo Werner som forreste mand. Er det holdbart? Tvivlsomt. Afsluttende har Chelsea forsøgt at hente Raphinha og Jules Koundé, men begge spillere har valgt FC Barcelona. Så alt i alt har Chelseas forberedelser fem mod den nye sæson været op og ned.

Lars Gram-Hanssen, journalist
Jeg tror, at Erik ten Hag kan rette op på den synkende skude i Manchester United, og derfor vil jeg i stedet pege på Chelsea, hvor det lige nu fremstår lidt rodet. Thomas Tuchel har flere gange raset i løbet af London-klubbens pre-season, og der er mange spillere i truppen, der gerne vil væk. Raheem Sterling og Kalidou Koulibaly er to gode forstærkninger, men jeg tror godt, at Chelsea kan komme i problemer med at ende i top-fire, idet Arsenal og Tottenham også er på vej frem.  

Anders Dehn, journalist
Everton. Holdet lå med røven i vandskorpen i sidste sæson, Richarlison er væk, og mæcenen Alisjer Usmanov er så tæt på den russiske statsmagt, at han har fået indefrosset sine aktiver og ikke kan pumpe penge i klubben, der i forvejen kæmper med høje lønninger til for dårlige spillere.

Troels Bager Thøgersen, chefredaktør
​Leicester. Jeg tror, de ender med at miste flere profiler i slutningen af august, og at deres defensive kvaler fortsætter.

Allan Olsen, ansvarshavende chefredaktør
Chelsea. Altså ud fra den målestok, at de SKAL i top-fire, så kan jeg sagtens se London-mandskabet trækker det korteste strå i den duel.

Kenneth Jensen, redaktør
​Der er flere bud. Everton, hvis de ender i den nederste del af ligaen igen. Leeds, hvis de rykker ud. Jeg tror, Leicester City skuffer i år og ikke kommer i top 12. Flere spillere er på vej væk, og klubber som Aston Vila, Wolverhampton og Newcastle United kommer bagfra.

Mikkel Fuhr Nielsen, journalist
​Siden Southampton rykkede op i Premier League i 2012, så har de stadfæstet sig som et solidt Premier League-mandskab. I deres første år i Premier League leverede de fantastiske resultater, men de seneste sæsoner er det gået ned af bakke under Ralph Hasenhüttl. Jeg kan sagtens se dem rykke ned, eller i hvert fald være meget tæt på, og det vil klart være en skuffelse, hvis det ender med Championship-fodbold i næste sæson.

Victor Risager, journalist
Jeg peger på Everton, som, tror jeg, kommer til at rykke ud af Premier League. Det kan blive en lang sæson for dem. Jeg har heller ikke den store fidus til Wolverhampton, der ikke sluttede godt af i sidste sæson.  

Sommerens 20 største transfers i fodbold - klik her og se mere.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.