Ronaldo reddede svage United mod Chelsea

Skarpheden manglede hos Chelsea, der måtte nøjes med 1-1 mod et dårligt spillende Manchester United-hold.



Manchester United-manager Ralf Rangnick sammenlignede for nylig sin engelske arbejdsgiver med en hjertepatient.

Torsdag aften blev blødningen delvist stoppet, da United spillede 1-1 hjemme mod Chelsea, der havde glemt skarpheden hjemme i London.

Pointdelingen efterlader De Røde Djævle med fem point op til Arsenal på fjerdepladsen, der giver adgang til Champions League i næste sæson. Klubben fra det nordlige London har dog spillet to kampe færre end United.

På trods af et fyldt Old Trafford var det svært at se tændingen hos United-spillerne i første halvleg.

Modsat så Chelseas spillere mere motiverede ud, hvilket blev illustreret i spillet i begge ender af banen.

Det blåklædte London-hold viste den største interesse i at komme frem på banen og havde flere halve scoringsmuligheder.

Chelseas angriber Kai Havertz var i to omgange tæt på at åbne målkontoen i kampen, men i begge forsøg svigtede skarpheden hos tyskeren.

Efter en times spil fik Chelsea omsider hul på bylden.

Fra højresiden lagde Reece James en præcis bold ind i Uniteds straffesparksfelt, hvor Havertz på ubevidst og akavet vis forlængede bolden til Marcos Alonso, som smaskede det runde læder i mål.

Føringen holdt i omkring to minutter.

En opspilsfejl af Chelsea endte med at sende bolden i fødderne på Nemanja Matic, som flot fandt Cristiano Ronaldo ved at løfte bolden over Chelseas forsvar.

Den bold tæmmede og torpederede portugiseren i mål uden chance for Chelsea-målmand Edouard Mendy.

Målet gav noget liv til både United-spillerne og hjemmepublikum, som satte volumen på lægterne.

Men trods en mere lydstærk opbakning fortsatte Uniteds udfordringer med at få sat spillet sammen mod et overlegent Chelsea-hold.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’