Aaron Ramsdale spillede en uheldig hovedrolle for Arsenal, da han fredag aften var skyld i Southamptons føringsmål inden for det første minut. Her smed Ramsdale en aflevering lige i skoene på en Southampton-angriber, og kort efter lå bolden bag ham i nettet.
Alligevel nyder Rasmdale stor respekt fra landsmanden Wayne Rooney, som ser et stort lys i Arsenal-keeperen.
Faktisk går Wayne Rooney så langt som at sammenligne Ramsdale med den legendariske Manchester United-målmand Peter Schmeichel. Det gør Rooney i sin klumme på The Times.
– Jeg er stor fan af Aaron Ramsdale. Ser vi bort fra hans fejl mod Southampton, har han lavet en række fantastiske redninger, og han har spillet med en enorm tilstedeværelse.
– Normalt vil du gerne have, at dine målmænd har karakter og en tilstedeværelse, men du ønsker også, at de er rolige. Hvis du er så larmende og ekstrovert som Ramsdale, så er du nødt til at bakke det op med dine præstatoner, for ellers kommer det til at virke utroværdigt, skriver Rooney og fortsætter:
– Det gør han, og han minder mig om Peter Schmeichel. Selvfølgelig er Ramsdale nødt til fortsat at forbedre sig for bare at komme i nærheden af Schmeichels niveau, men hele hans pakke gør, at han er det tætteste på The Great Dane, som jeg har set i noget tid.
Det er altså noget af en kompliment, som Rooney sender afsted. Peter Schmeichel ses som den måske bedste målmand i Premier Leagues historie, så det er ikke bare hvem som helst, Arsenal-keeperen sammenlignes med.
Ramsdale har haft en række flotte redninger for Arsenal i denne sæson, men har alligevel indkasseret 34 mål i 32 kampe. Han har da også hentet bolden ud af eget net syv gange i de seneste tre ligakampe.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL