Rystet eks-Liverpool-spiller: Forbyd det!

Stan Collymore er ikke imponeret over, at Jack Grealish fester løs i sin sommerferie, og eks-spilleren opfordrer klubber til at forbyde deres spillere at drikke alkohol.



Jack Grealish kunne lade sig hylde som engelsk mester i sin første sæson med Manchester City, og han har fejret det i stor stil i løbet af sommeren. Her er der således blevet delt en masse videoer af stjernespilleren, der fester i Manchester, Ibiza og Las Vegas.

Men det falder ikke i god jord hos alle. I særdeleshed ikke hos den tidligere topspiller Stan Collymore, der har en fortid på det engelske landshold samt klubber som Aston Villa og Liverpool.

I en klumme hos Mirror erklærer han sig “rystet".  

– Jeg er faktisk blevet rystet over antallet af eksperter, spillere, tidligere spillere og fans, som har brugt de sidste par dage på at se billeder af [Jack Grealish], der fester i Las Vegas, og har heppet på “Jack The Lad”.

– Jeg kan forsikre ham om, at de samme mennesker vil være dem, der vil slagte ham, når han har et formdyk, skriver Stan Collymore.

Eks-spilleren håber, at Jack Grealish vil lære, at han ikke bare er “Jack fra Birmingham” længere, men at han er en offentlig person. Og så kommer Collymore også med en opfordring til klubber. 

– Jeg ville sige dette til enhver festglad spiller, der så jævnligt dukker op på forsiden af aviser og hjemmesider – og jeg håber snart, han vil følge mit råd. Hvor skørt det end vil lyde for ikke-sportsfolk, så kunne jeg godt tænke mig at se fodboldklubber forbyde spillernes indtagelse af alkohol fuldstændigt, skriver han.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

VM-LIVE: Stjerne skælder ud efter fiasko

Brøndby melder duo færdig og teaser

Roser Superliga-klub: Godt set! 

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Raser over VM-tiltag

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

‘Zanka’ melder ud om fremtiden



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Skotland henter første VM-sejr i 36 år

Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Jagter tidligere FCK-stjerne

De vil have Victor Nelsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Han tager hjem fra VM

Spottet i København



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Tyskland – Curacao

Brasilien åbner VM med uafgjort mod Marokko

AGF køber ham

Bekræfter interesse for Superliga-stjerne

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Holland – Japan

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit