Rystet over stjerne: Han ødelægger sine bedste år

Ifølge den tidligere Liverpool-spiller Dean Saunders er det meget skuffende, at Sadio Mané vælger at rykke til Bundesligaen.



Sadio Mané ser ud til at skifte Liverpool ud med Bayern München, og det skifte får senegaleseren nu hård kritik for. 

Ifølge den tidligere Liverpool-spiller Dean Saunders er der således tale om et uambitiøst skifte af Sadio Mané. 

– Jeg har intet mod klubben [Bayern München, red.]. Det er en glimrende klub, men ligaen er på ingen måde en udfordring for Mané. Han kommer til at score mange mål. De vinder 5-0 hver uge. Der er kun ét hold, der kan vinde ligaen, lyder det således, ifølge Talksport, fra Dean Saunders. 

– Det er ikke en udfordring. Han kommer til at sætte sig i lænestolen og tænde en cigar. Han kommer til at spille for Bayern i tredje gear, og han kommer til at tage den med ro i to år, og ødelægge de to bedste år af sin karriere. 

Sadio Mané har vundet både Premier League og Champions League med Sadio Mané, og ifølge Dean Saunders kommer et Bundesliga-trofæ ikke til at gøre den store forskel for Sadio Manés karriere.

– Når hans karriere er forbi, hvis han så sagde til dig 'kom og se min medaljesamling', så vil en Bundesliga-medalje være placeret helt bagerst. Jeg kan ikke tro, at han forlader Liverpool. Jeg ved ikke, hvordan det er kommet dertil, siger Dean Saunders således. 

– Han er 30 år, og jeg tror, at hvis man ser på hele hans tid i klubben, så har han spillet sit bedste fodbold i løbet af de seneste seks måneder. Han har været ustoppelig til tider. 

Ifølge BBC betaler Bayern München 305 millioner kroner for Sadio Mané, der skiftede til Liverpool fra Southampton i 2016.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Silkeborg IF – Randers FC

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

FC Fredericia – OB

Oddset styrtdykker

Viborg FF – FC Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Han er færdig i Brøndby

Bayern München laver vildt comeback

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid