Roman Abramovich udsendte lørdag en pressemeddelelse, hvor den russiske milliardær meddelte, at han har overdraget styringen af Chelsea til en fond, der er tilknyttet klubben.
Årsagen til dette er, at Abramovich er i myndighedernes søgelys efter Ruslands invasion af Ukraine. Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen.
– Sagen er jo, at Storbritanniens regering og også andre regeringer i Europa – og også i USA og andre steder på planeten – de har Roman Abramovich i kikkerten lige nu. Storbritanniens premierminister Boris Johnson kom, tilsyneladende ved en fortalelse, til at sige i sidste uge, at Roman Abramovich kunne være en af de næste, som simpelthen bliver udsat for økonomiske sanktioner. Hvilket vil indebære alle mulige former for restriktioner, blandt andet, at han nok ikke må rejse ind i Storbritannien, samt beslaglæggelse af alle hans aktiver. Og et af disse aktiver er selvfølgelig Chelsea Football Club, siger Troels Bager Thøgersen.
Lørdagens pressemeddelelse var et forsøg på at få lidt positiv medieomtale, mener Troels Bager Thøgersen.
– Roman Abramovich har prøvet at distancere sig lidt fra Chelsea, for, siger han, at give klubben lidt ro. Det er også en historie, som Chelsea og Roman Abramovich’ folk har arbejdet meget hårdt på at få placeret og få kørt noget spin på i britiske medier, uden at det for alvor er lykkedes dem at gøre det på en troværdig måde. Alle kan jo se, at det her er Roman Abramovich og Chelsea, der prøver at se, om de kan slippe udenom at blive ramt, siger chefredaktøren.
Ifølge Troels Bager Thøgersen har Roman Abramovich tætte bånd til Kreml og Vladimir Putin, og derfor kan situationen sagtens spidse til for Chelsea og klubbens ejer.
– Hvis Roman Abramovich ender på en form for sanktionsliste, især i Storbritannien, så kan det blive en rigtig alvorlig sag for Chelsea Football Club. I teorien er et af de scenarier, der findes, at Abramovich’ besiddelser i Storbritannien bliver beslaglagt. At de bliver indefrossede, sådan at han ikke længere har adgang til dem. Det gælder både bolig og bankkonti og, ja, også Chelsea Football Club.
Ifølge Troels Bager Thøgersen skylder Chelsea Roman Abramovich over 10 milliarder kroner. Lån, som den russiske rigmand i princippet kan tvinge klubben til at indfri.
– Kan det betyde, at Chelsea simpelthen går bankerot? Det er i hvert fald noget, som mine kollegaer i Storbritannien har nævnt som en mulighed. Der vil jeg så sige, at det, tror jeg, er meget urealistisk, lyder det fra chefredaktøren.
Troels Bager Thøgersen slår således fast, at det mest sandsynlige nok er, at myndighederne vil finde en løsning, idet det ikke rigtigt er i nogens interesse, at en storklub som Chelsea må lukke og slukke.

TransferLIVE: Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Brøndbys milliontransfer slår rekord

Nedtur for Christian Nørgaard

0,1 procent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

FC København – OB

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

‘Sæt ham af!’

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen

Vilde Roony matchvinder med panenka

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Frederik Alves hylder kæmpe dansk transfer

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

FC Nordsjælland – Viborg FF

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

FC København udtager German Onugkha

Gigabud: Her er FC Midtjyllands plan med stjerne

FC Fredericia – Randers FC

Riemer med stor Christian Eriksen-overraskelse?

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Får landsholdskarantæne

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Laudrup fælder hård dom over Rasmus Højlund

FCK lurer: Så dyr er Philip Billing

Drama – chokfyring i Premier League?

Afsløring: Frederik Holst skifter til Hvidovre

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Afsløring: AaB henter profilen Kornelius Hansen

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Kæmpe Brøndby-præstation – første gang i 15 år

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

Brøndby præsenterer ny spiller

Afsløring: Brøndby køber Marcus Younis

Hylder Brøndby: ‘Var jo elendige’

Harry Kane bomber i Bayern – Leipzig

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

Kun sket tre gange på 25 år

FCM-keeper: ‘Perfekt udgangspunkt’

Birk forventer mere jævnbyrdig returkamp i Brøndby