– En dag forlader jeg Liverpool

Mohamed Salah er blevet kædet sammen med et skifte til Saudi-Arabien, og nu bekræfter han, at han en dag forlader Liverpool.



– Mohamed Salah spiller i Saudi-Arabien til næste sæson.

Sådan lød det fra den tidligere egyptiske landsholdsprofil Mido i et opslag på det sociale medie X. Og måske kan der være noget om snakken. I hvert fald fortæller hovedpersonen selv, at han en dag forlader Liverpool, men at det ikke har noget at gøre med Jürgen Klopps kommende afsked med klubben.

– Nej, Klopps afsked vil ikke påvirke min fremtid. sådan er livet. Alting forandrer sig hele tiden. Spillere har forladt klubben, vigtige spillere har forladt klubben. En dag forlader jeg også klubben, lyder det fra Liverpool-stjernen til Sky Sport. 

I første omgang skal Salah dog koncentrere sig om Liverpool, der kæmper om det engelske mesterskab. Senere søndag kommer titelkonkurrenterne fra Manchester City på besøg i et vaskeægte topbrag, hvor vinderen vil gå forbi Arsenal og op på ligaens førsteplads. 

Mohamed Salah står i denne sæson noteret for 15 mål. Det er kun overgået af Olie Watkins og Erling Håland, der står noteret for henholdsvis 16 og 18 mål. 

I sommer skulle den saudiske klub Al-Ittihad angiveligt være klar til at betale op mod 215 millioner pund, svarende til 1,8 milliarder kroner, for den egyptiske verdensstjerne. Bliver det en dag til virkelighed, ville Mohamed Salah blive den dyreste spiller nogensinde.

I øjeblikket er det dog Neymar, der har prisen som verdens dyreste fodboldspiller, da han blev solgt til PSG for 1,6 milliarder kroner tilbage i 2017. 





Afsløring: FCM køber Nordin Bakker




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Hård dom over Kvistgaarden

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Storroser 18-årig FCK-spiller

TransferLIVE: Lewandowski skifter klub

Holland – Marokko

Frankrig – Sverige

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Superliga-klub tæt på FCK’er

Tyskland – Paraguay



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Elfenbenskysten – Norge

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Usikker på Chido Obi-transfer

Afviste Premier League-klubber