Schmeichel i Viaplay-comeback: I en liga for sig

Viaplay har nu løftet sløret for et nyt tiltag i dækningen af Premier League, hvor Peter Schmeichel kommer til at optræde på skærmen.



Som Tipsbladet tidligere onsdag kunne fortælle, har Viaplay lanceret et nyt tiltag med tv-studier, hvor Premier League skal dækkes på engelsk, med Peter Schmeichel, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg som faste eksperter 10 søndage i løbet af sæsonen. 

Viaplay har nu selv udsendt en pressemeddelelse, hvor man annoncerer, at Peter Schmeichel gør comeback på Viaplay. Her gør den tidligere Manchester United-stjerne det klart, at han glæder sig til at være en del af Viaplays dækning. 

– At samle værter, eksperter og teknologi i ét optaktsstudie for flere lande er et innovativt skridt, der giver os en masse muligheder for at udvikle og hæve det allerede høje niveau. Live-sportsoplevelsen på Viaplay er allerede i en liga for sig, og jeg ser frem til at arbejde sammen med Jules, Jaap og Freddie, lyder det fra Peter Schmeichel. 

Viaplays sportschef Benjamin Munk Lund glæder sig også over aftalen med Peter Schmeichel. 

– Peter Schmeichel var for det meste af en generation med til etablere den enorme fascination for Premier League, da han i 90’erne var fuldstændig suveræn og fundamental for Manchester Uniteds succes i engelsk fodbold. Han er indbegrebet af en legende, og han er efter karrieren tilmed blevet en af de skarpeste kommentatorer og debattører omkring spillet. Det ser jeg frem til at vores seere skal opleve i dette nye initiativ, siger Benjamin Munk Lund. 

Det nye koncept, der har fået navnet 'Viaplay Premier Sunday', kommer 10 gange i løbet af sæsonen 2024/25 til at udgøre studieudsendelsen rundt om et Premier League-opgør. 

Programmet sendes direkte fra sidelinjen på de engelske stadioner. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – FC Fredericia

FC Nordsjælland – AGF

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kæmpekøb retur til FC København?

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Så du det? Wass i helt vild aktion



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Bayern München er i pokalfinalen

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Brøndby tog vigtig overtidssejr

Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland