Schmeichel i Viaplay-comeback: I en liga for sig

Viaplay har nu løftet sløret for et nyt tiltag i dækningen af Premier League, hvor Peter Schmeichel kommer til at optræde på skærmen.



Som Tipsbladet tidligere onsdag kunne fortælle, har Viaplay lanceret et nyt tiltag med tv-studier, hvor Premier League skal dækkes på engelsk, med Peter Schmeichel, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg som faste eksperter 10 søndage i løbet af sæsonen. 

Viaplay har nu selv udsendt en pressemeddelelse, hvor man annoncerer, at Peter Schmeichel gør comeback på Viaplay. Her gør den tidligere Manchester United-stjerne det klart, at han glæder sig til at være en del af Viaplays dækning. 

– At samle værter, eksperter og teknologi i ét optaktsstudie for flere lande er et innovativt skridt, der giver os en masse muligheder for at udvikle og hæve det allerede høje niveau. Live-sportsoplevelsen på Viaplay er allerede i en liga for sig, og jeg ser frem til at arbejde sammen med Jules, Jaap og Freddie, lyder det fra Peter Schmeichel. 

Viaplays sportschef Benjamin Munk Lund glæder sig også over aftalen med Peter Schmeichel. 

– Peter Schmeichel var for det meste af en generation med til etablere den enorme fascination for Premier League, da han i 90’erne var fuldstændig suveræn og fundamental for Manchester Uniteds succes i engelsk fodbold. Han er indbegrebet af en legende, og han er efter karrieren tilmed blevet en af de skarpeste kommentatorer og debattører omkring spillet. Det ser jeg frem til at vores seere skal opleve i dette nye initiativ, siger Benjamin Munk Lund. 

Det nye koncept, der har fået navnet 'Viaplay Premier Sunday', kommer 10 gange i løbet af sæsonen 2024/25 til at udgøre studieudsendelsen rundt om et Premier League-opgør. 

Programmet sendes direkte fra sidelinjen på de engelske stadioner. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







LIVE

TransferLIVE: United henter Premier League-målmand

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Norsk ekspert håner Danmark

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’



LIVE

VM-LIVE: Følg braget mellem Frankrig og Marokko

– Det vil være VM’s største overraskelse!

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Ude på ubestemt tid af personlige årsager



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Superligaen er knækket

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Scorer heftig lønstigning

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Sønderjyske sælger profil

Fredberg henter italiensk legende



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Frankrig – Marokko

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Norges kronprins rejser til USA