Schmeichel i Viaplay-comeback: I en liga for sig

Viaplay har nu løftet sløret for et nyt tiltag i dækningen af Premier League, hvor Peter Schmeichel kommer til at optræde på skærmen.



Som Tipsbladet tidligere onsdag kunne fortælle, har Viaplay lanceret et nyt tiltag med tv-studier, hvor Premier League skal dækkes på engelsk, med Peter Schmeichel, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg som faste eksperter 10 søndage i løbet af sæsonen. 

Viaplay har nu selv udsendt en pressemeddelelse, hvor man annoncerer, at Peter Schmeichel gør comeback på Viaplay. Her gør den tidligere Manchester United-stjerne det klart, at han glæder sig til at være en del af Viaplays dækning. 

– At samle værter, eksperter og teknologi i ét optaktsstudie for flere lande er et innovativt skridt, der giver os en masse muligheder for at udvikle og hæve det allerede høje niveau. Live-sportsoplevelsen på Viaplay er allerede i en liga for sig, og jeg ser frem til at arbejde sammen med Jules, Jaap og Freddie, lyder det fra Peter Schmeichel. 

Viaplays sportschef Benjamin Munk Lund glæder sig også over aftalen med Peter Schmeichel. 

– Peter Schmeichel var for det meste af en generation med til etablere den enorme fascination for Premier League, da han i 90’erne var fuldstændig suveræn og fundamental for Manchester Uniteds succes i engelsk fodbold. Han er indbegrebet af en legende, og han er efter karrieren tilmed blevet en af de skarpeste kommentatorer og debattører omkring spillet. Det ser jeg frem til at vores seere skal opleve i dette nye initiativ, siger Benjamin Munk Lund. 

Det nye koncept, der har fået navnet 'Viaplay Premier Sunday', kommer 10 gange i løbet af sæsonen 2024/25 til at udgøre studieudsendelsen rundt om et Premier League-opgør. 

Programmet sendes direkte fra sidelinjen på de engelske stadioner. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.







Optakt til AGF - Brøndby IF LIVE

TransferLIVE: AGF bekræfter transfer

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Tager kontakt om Kamil Grabara 

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Supercomputer: De vinder VM

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

Frankrig – Marokko

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Forventer klubskifte

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Ekspert om Svensson: ‘En presbold’