Schmeichel i Viaplay-comeback: I en liga for sig

Viaplay har nu løftet sløret for et nyt tiltag i dækningen af Premier League, hvor Peter Schmeichel kommer til at optræde på skærmen.



Som Tipsbladet tidligere onsdag kunne fortælle, har Viaplay lanceret et nyt tiltag med tv-studier, hvor Premier League skal dækkes på engelsk, med Peter Schmeichel, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg som faste eksperter 10 søndage i løbet af sæsonen. 

Viaplay har nu selv udsendt en pressemeddelelse, hvor man annoncerer, at Peter Schmeichel gør comeback på Viaplay. Her gør den tidligere Manchester United-stjerne det klart, at han glæder sig til at være en del af Viaplays dækning. 

– At samle værter, eksperter og teknologi i ét optaktsstudie for flere lande er et innovativt skridt, der giver os en masse muligheder for at udvikle og hæve det allerede høje niveau. Live-sportsoplevelsen på Viaplay er allerede i en liga for sig, og jeg ser frem til at arbejde sammen med Jules, Jaap og Freddie, lyder det fra Peter Schmeichel. 

Viaplays sportschef Benjamin Munk Lund glæder sig også over aftalen med Peter Schmeichel. 

– Peter Schmeichel var for det meste af en generation med til etablere den enorme fascination for Premier League, da han i 90’erne var fuldstændig suveræn og fundamental for Manchester Uniteds succes i engelsk fodbold. Han er indbegrebet af en legende, og han er efter karrieren tilmed blevet en af de skarpeste kommentatorer og debattører omkring spillet. Det ser jeg frem til at vores seere skal opleve i dette nye initiativ, siger Benjamin Munk Lund. 

Det nye koncept, der har fået navnet 'Viaplay Premier Sunday', kommer 10 gange i løbet af sæsonen 2024/25 til at udgøre studieudsendelsen rundt om et Premier League-opgør. 

Programmet sendes direkte fra sidelinjen på de engelske stadioner. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Nu melder Christian Eriksen ud

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Supercomputer: De vinder VM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Jonas Wind til danskerklub?

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Sat til salg – så dyr er han

Klar melding fra Thomas Gravesen

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– En ting, jeg aldrig har tvivlet på med ham, er..

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Kæmpe mystik: I dag sker det

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand