Schmeichel i Viaplay-comeback: I en liga for sig

Viaplay har nu løftet sløret for et nyt tiltag i dækningen af Premier League, hvor Peter Schmeichel kommer til at optræde på skærmen.



Som Tipsbladet tidligere onsdag kunne fortælle, har Viaplay lanceret et nyt tiltag med tv-studier, hvor Premier League skal dækkes på engelsk, med Peter Schmeichel, Jaap Stam og Fredrik Ljungbjerg som faste eksperter 10 søndage i løbet af sæsonen. 

Viaplay har nu selv udsendt en pressemeddelelse, hvor man annoncerer, at Peter Schmeichel gør comeback på Viaplay. Her gør den tidligere Manchester United-stjerne det klart, at han glæder sig til at være en del af Viaplays dækning. 

– At samle værter, eksperter og teknologi i ét optaktsstudie for flere lande er et innovativt skridt, der giver os en masse muligheder for at udvikle og hæve det allerede høje niveau. Live-sportsoplevelsen på Viaplay er allerede i en liga for sig, og jeg ser frem til at arbejde sammen med Jules, Jaap og Freddie, lyder det fra Peter Schmeichel. 

Viaplays sportschef Benjamin Munk Lund glæder sig også over aftalen med Peter Schmeichel. 

– Peter Schmeichel var for det meste af en generation med til etablere den enorme fascination for Premier League, da han i 90’erne var fuldstændig suveræn og fundamental for Manchester Uniteds succes i engelsk fodbold. Han er indbegrebet af en legende, og han er efter karrieren tilmed blevet en af de skarpeste kommentatorer og debattører omkring spillet. Det ser jeg frem til at vores seere skal opleve i dette nye initiativ, siger Benjamin Munk Lund. 

Det nye koncept, der har fået navnet 'Viaplay Premier Sunday', kommer 10 gange i løbet af sæsonen 2024/25 til at udgøre studieudsendelsen rundt om et Premier League-opgør. 

Programmet sendes direkte fra sidelinjen på de engelske stadioner. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.





LIVE

TransferLIVE: Joakim Mæhle til La Liga?

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Historisk finale! Han er verdens bedste

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

– Neestrup kan blive næste landstræner

Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring

Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

‘Var bange for jeg ville sprænge hele min krop’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

De er interesseret i Christian Eriksen

De vil gerne have Jens Jønsson

Dansker i kæmpe skifte? ‘Det er fristende’

17 minutter for United – nu skal han til VM

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stage åbner op om transfer: ‘Planen er lagt’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne