Wolverhampton, Nottingham Forest, Ipswich. Sådan fortsatte det.
Engelske medier meldte denne sommer Kasper Schmeichel i forbindelse med flere Premier League-klubber, men i sidste ende fravalgte landsholdets nummer ét at vende tilbage til den bedste engelske række for i stedet at skifte til Skotlands største klub Celtic.
For første gang siden skiftet til de regerende mestre og et ja til sin tidligere manager i Leicester, Brendan Rodgers, giver Kasper Schmeichel nu et interview til et dansk medie om sin beslutning, og her medgiver han, at Premier League var en mulighed, men han lod sig friste af Celtic.
Men før vi når så langt, falder snakken på Kasper Schmeichels gode start i netop Celtic, som den danske stjerne allerede har repræsenteret fem gange i test- og liga-kampe.
Med massiv ros til følge. Læs mere her, hvor han bliver fremhævet for sine store redninger i testkampe-sejre over Manchester City og Chelsea.
– Det har været en perfekt start for holdet og for mig med to clean sheets og to sejre i de første to ligakampe – med sejr i Liga Cup i weekenden og dermed plads i kvartfinalen – og så med sejre over Chelsea og Manchester City på USA-turen. Vi er startet flyvende, må man sige, og jeg synes faktisk, at vi ud over resultaterne har spillet supergod fodbold, indleder Kasper Schmeichel til Tipsbladet og tilføjer:
– Der har reelt ikke være nogen tilvænningsperiode, så det var bare dejligt og helt naturligt at skulle spille kamp med det samme i Celtic. Jeg kender jo manageren og hans måde at spille fodbold på, og jeg kender til måden at gøre alting på i en stor britisk klub, og jeg følte mig hjemme fra første dag.
– Det allerfedeste har måske været vindermentaliteten i Celtic, hvor det største punkt er, at vi skal bevare sulten for at vinde igen og igen og igen – og den sult, seriøsitet og ambition mærker jeg hver eneste dag. Klubbens mind-set gennemsyrer alt: Vi skal vinde den næste kamp – og det næste trofæ, forklarer Kasper Schmeichel, inden han sætter ord på, hvorfor Celtic vandt hans underskrift.
– Celtic er bare en af de absolut største klubber i Storbritannien, og da de kom på banen, kunne jeg med det samme mærke, at der her ville jeg gerne. Det er en kæmpeklub på så mange måder: Historien, trofæerne, og den føromtalte vindermentalitet, hvor det kun handler om at vinde – uafgjort er aldrig nok.
– Der er opbakningen hjemme på Celtic Park med 60.000 i snit og en gigantisk passion for klubben. Og så mærkede vi i USA i sommer, at Celtic er et globalt brand med fans alle vegne. Samtidig er vi direkte i Champions League, der er det højeste niveau i fodbold.
Celtic løb altså med landsholdsmålmanden foran Premier League-klubber, og Kasper Schmeichel forklarer årsagen til, hvorfor han ikke lod sig friste af at komme tilbage til den bedste række i England.
Et sted, hvor han ellers sensationelt vandt mesterskabet med Leicester i 2016.
– Det er rigtigt, at der var en del interesse fra den engelske Premier League, og det er altid et skulderklap med interesse fra klubber fra så stor en liga, men jeg må også være helt ærlig og sige, at det ikke handlede om klubber helt oppe i toppen af den engelske tabel.
– Jeg blev i Anderlecht mindet om, hvor fedt det er at spille om et mesterskab, da vi i sidste sæson løftede den gamle storklub fra 11.-pladsen og til at spille med om mesterskabet indtil den sidste spillerunde. Sådan som jeg også prøvede med succes i Leicester. Det er lige mig. I en topklub som Celtic, der altid jagter trofæer, er der en masse på spil i hver eneste kamp, og jeg elsker kravet om, at man hver gang går på banen for, at man kun må vinde, lyder det fra Kasper Schmeichel, som ikke behøvede meget betænkningstid, da først Celtic bankede på døren.
– Det faldt faktisk lynhurtigt på plads. Jeg tog på ferie med familien efter EM og tænkte, at nu skulle der lige ro på, og så ville jeg kigge på tilbud sammen med min agent. Men så fik jeg en sms fra Brendan (Rodgers, red.), der spurgte, om jeg havde tid til en hurtig snak.
– Det havde jeg selvfølgelig, og alt faldt egentlig på plads med det samme. Han fortalte blandt andet, at Celtic er en storklub med kæmpe ambitioner og vindermentalitet, men samtidig er en familie. Og jeg kunne mærke, at det her ville jeg, så det var en overraskende let beslutning.
Kasper Schmeichel var anfører for det danske landshold under EM og vil om to ugers tid kunne få sin kamp 106 i rødt og hvidt, når Danmark møder Schweiz i Parken.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
EKSKLUSIVT